Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kubilius: JAV dalyvavimas Europos saugume turi ypatingą reikšmę

15min.lt konferencijoje Ministras pirmininkas Andrius Kubilius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Ministras pirmininkas Andrius Kubilius
Šaltinis: 15min
0
A A

Istorija rodo: jeigu JAV dalyvavimas Europos saugumo architektūroje sumažėja, Europa labai greitai pasiduoda įvairioms pavojingoms pagundoms. Tai penktadienį, kalbėdamas apie ketvirtadienį Prahoje (Čekija) vykusį susitikimą su JAV prezidentu Baracku Obama, pareiškė premjeras Andrius Kubilius.

„Praha graži, oras geras, maistas skanus“, – pusiau juokais, pusiau rimtai premjeras pasakojo apie Čekijoje vykusį B.Obamos ir Centrinės Europos vadovų susitikimą. A.Kubilius užsiminė su B.Obama aptaręs ir Čikagą, kurioje esą gyvena daug išeivių iš Lietuvos, ir krepšinį. „Kalbėjome ir apie krepšinį, kas jam atrodo svarbu. Jis džiaugėsi daug gerų Lietuvos žaidėjų žinąs“, – sakė A.Kubilius. 

Jo manymu, susitikimas su JAV prezidentu buvo vertingas. „Visų pirma, turėjau galimybę bendrauti su prezidentu Obama. Nors tai ir kolektyvinis bendravimas, man paliko didelį įspūdį prezidento Obamos gebėjimas labai aiškiai suvokti iššūkius tiek Europai, tiek mūsų regionui, tiek globalius iššūkius ir aiškiai dėstyti pagrindines ir principines JAV užsienio politikos nuostatas“, – sakė A.Kubilius.

Jo teigimu, JAV ir Rusijos branduolinės ginkluotės mažinimo sutarties pasirašymas turi ne tik didelę svarbą, bet ir didelę simbolinę reikšmę. „Aš apie tai ir kalbėjau. Du įvykiai sekė: Lenkijos premjero Donaldo Tusko susitikimas su Rusijos premjeru Vladimiru Putinu Katynėje, turinčioje labai didelę simbolinę svarbą, ir kitą dieną įvykęs perzidento B.Obamos susitikimas su Centrinės Europos vyriausybių vadovais. Tų dviejų įvykių sutapimas, mano manymu, turi labai didelę simbolinę prasmę“, – dėstė A.Kubilius.

Premjeras priminė, kad JAV XX amžiaus viduryje sugebėjo sustabdyti Sovietų imperijos plėtimąsi. „JAV statė ir kūrė branduolinę ginkluotę, tame tarpe ir Europai. Sovietų Sąjunga nesugebėjo tokių varžybų atlaikyti ir dėl to iš dalies subyrėjo. Dėl to ir mes atgavome laisvę“, – kalbėjo A.Kubilius.

Jis pabrėžė, kad JAV pastangos rasti naują dialogą su Rusija pradeda duoti gerai matomus rezultatus. A.Kubilius sakė turėjęs progą aiškiai pasakyti sveikianantis tokius pasiekimus. „Bet kartu sakiau, kad būdami optimistais turime būti ir realistais. Turime iš istorijos pasimokyti paprasto dalyko: jeigu JAV dalyvavimas Europos saugumo architektūroje sumažėtų ir paliktų tam tikrą saugumo vakuumą, tai, Europos istorija rodo labai aiškiai, kad tokiu atveju Europa labai greitai pasiduoda įvairioms pavojingoms pagundoms“, – sakė premjeras ir pridėjo Europą šįkart įvardijęs platesne prasme – kartu su Rusija, kuri šiuo metu, jo manymu, patiria reikšmingas transformacijas.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min