Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kultūros ministerija: reikalavimas M.C.Cytackiui mokėti lietuvių kalbą yra pagrįstas

Piketas prie Vilniaus rajono savivaldybės
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Piketas prie Vilniaus rajono savivaldybės
Šaltinis: BNS
0
A A

Kultūros ministerija teigia, kad iš Vilniaus rajono savivaldybėje dirbančio Lenkijos piliečio Mariuszo Cezary Cytackio pagrįstai reikalaujama mokėti lietuvių kalbą.

Tai ministerija pareiškė atsakyme Europos Komisijai (EK), kuriai M.C.Cytackis pasiskundė dėl reikalavimo išlaikyti lietuvių kalbos egzaminą.

Ministerija aiškina, kad Viešosios tvarkos skyriaus vyriausiuoju kontrolieriumi dirbantis M.C.Cytackis pagal pareigas turi surašyti administracinių teisės pažeidimų protokolus keleiviniame transporte, paaiškinti atsakomybėn traukiamam asmeniui jo teises ir pareigas, atsakyti į kylančius klausimus ir panašiai, todėl reikalavimas jam mokėti lietuvių kalbą yra pagrįstas.

„Vyriausiojo kontrolieriaus pareigas einančio darbuotojo atliekamos funkcijos ir su jomis susiję Lietuvos Respublikos teisės aktų reikalavimai (pavyzdžiui, nustatantys administracinių teisės pažeidimų bylų proceso kalbą) vienareikšmiškai pagrindžia reikalavimo mokėti valstybinę kalbą bent pagal antrąją valstybinės kalbos mokėjimo kategoriją tinkamumą ir proporcingumą“, – nurodo ministerija.

Ministerija taip pat pabrėžia, kad nustačius kalbos kategorijos reikalavimo pažeidimą M.C.Cytackis nebuvo atleistas iš darbo ir jam nebuvo skirta piniginė bauda, o tik įspėjimas ir terminas pažeidimui ištaisyti, tačiau jis nepateikė jokių dokumentų, patvirtinančių, jog mokėsi lietuvių kalbos ir bent bandė laikyti egzaminą valstybinės kalbos kategorijai gauti, nors nuo pažeidimo nustatymo iki nuobaudos skyrimo praėjo 16 mėnesių.

M.C.Cytackis, kuris yra buvusios energetikos viceministrės Renatos Cytackos sutuoktinis, Briuseliui pasiskundė dėl nuobaudos, skirtos nepaisius Valstybės kalbos inspekcijos nurodymo išlaikyti valstybinės kalbos mokėjimo egzaminą. Jis teigia, kad keliami reikalavimai pažeidžia Europos Sąjungos (ES) teisę.

Europos teisės departamentas prie Lietuvos teisingumo ministerijos liepos mėnesį gavo EK Užimtumo, socialinių reikalų ir įtraukties generalinio direktorato kreipimąsi, kuriuo prašoma pateikti pastabas dėl lietuvių kalbos reikalavimų. Atsakymą EK rengė Kultūros ministerija.

Valstybinės kalbos įstatymas numato, kad valstybės ir savivaldos institucijų, įstaigų, tarnybų vadovai, taip pat tarnautojai ir pareigūnai, policijos, teisėsaugos tarnybų, ryšių, transporto, sveikatos ir socialinės apsaugos bei kitų gyventojų aptarnavimo įstaigų vadovai, tarnautojai ir pareigūnai turi mokėti valstybinę kalbą pagal Vyriausybės nustatytas kalbos mokėjimo kategorijas.

EK teigia, kad tokia nuostata gali nepalikti galimybės atsižvelgti į konkrečius darbo reikalavimus, ir paragino Lietuvos valdžios institucijas įrodyti, kad šis reikalavimas yra pateisinamas viešojo intereso tikslais.

M.C.Cytackio sutuoktinę R.Cytacką į energetikos viceministrės pareigas buvo delegavusi Lietuvos lenkų rinkimų akcija. Premjeras Algirdas Butkevičius jos kompetenciją buvo apibūdinęs kaip žemą ir po pakartotinio jos skyrimo viceministre atleido iš pareigų energetikos ministrą Jaroslavą Neverovičių.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min