Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2009 gruodžio 27d. 14:29

Kultūros ministras: VEKS projektas baigsis, kai bus įvertinti visi dokumentai

Sporto rumai - Miuziklas „@hofmann_Spragtukas“
VEKS nuotr. / Sporto rumai – Miuziklas „@hofmann_Spragtukas“
Projektas „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ (VEKS) baigsis, kai atsakingoms institucijoms bus įteikti visi dokumentai, o šios juos įvertins, BNS sakė kultūros ministras Remigijus Vilkaitis.

Ministras tvirtino turįs daug priekaištų programos vadybos daliai.

„Šitas projektas – VEKS – baigsis tada, kai bus pateiktos visos ataskaitos, kai (jas – BNS) įvertins Valstybės kontrolė, Seimo Audito komitetas. Tada iš tiesų baigsis šita programa. Pabaigą aš matau kitų metų viduryje, nes iš praktikos galiu pasakyti, kad tai yra silpnoji šios programos dalis: būtent atsiskaitymai, planavimas, programavimas, projektų korekcijos, keitimai, atlikėjų kaita ir taip toliau“, – interviu BNS sakė R.Vilkaitis.

Jis tvirtino nesuprantąs, kodėl turėjo būti vykdomos dvi atskiros programos: VEKS ir Lietuvos tūkstantmečio programa.

„Ir šiandien matau dirbtiną neskaidrumą, specialiai padarytą dirbtiną programų išskyrimą. Kai jos būdavo naudingos kultūros verslininkams, tada jas sujungdavo, o paskui deklaruodavo, kad tai atskiri projektai. Turiu daug priekaištų“, – teigė kultūros ministras.

Valstybės kontrolė apie panašius veiksmus žinojo ir pernai, ir užpernai, ir prieš 10 metų, ir nereikia vaidinti nekaltų mergelių. Kaip priekaištas yra minimas, kad pinigai pirma išleidžiami, o paskui vyksta programa – kultūroje būtent taip ir vyksta, – sakė ministras Remigijus Vilkaitis.„Visą tą darbą, kurį privalėjo daryti VEKS administracija, kurią sudarė apie 40 žmonių, tai yra gera pusė Kultūros ministerijos pagal apimtį, teko perimti ministerijos skyriams, tikrinti kiekvieną renginio sąmatą, kariauti siekiant, kad būtų pateisintos tos eilutės, nurodyta, kam leidžiami pinigai“, – BNS pasakojo ministras.

Pernai vasario pabaigoje tuometę viešosios įstaigos „Vilnius – Europos kultūros sostinė“ vadovę Eloną Bajorienę pakeitė Kultūros ministerijos sekretorius Rolandas Kvietkauskas. Tuomet R.Vilkaitis teigė, kad nutarta naikinti VEKS tarybą, kuriai vadovavo kompozitorius Faustas Latėnas, bei pakeisti VEKS valdybos sudėtį.

Kaip neskaidrumo pavyzdį ministras nurodė Naujųjų metų išvakarėse rodyto spektaklio „@hofmann Spragtukas“ tualetų nuomą. Vieno tualeto nuoma kainavo per 2000 litų parai, nors paprastai tokia paslauga, pasak ministro, siekia apie pusantro šimto litų. Tvirtinta, kad tai esą ypatingi tualetai iš Lenkijos, nors, R.Vilkaičio teigimu, buvo atvežti biotualetai „Toi Toi“.

„Buvo tokių kuriozų, kad įvardijama tik renginys ir suma“, – sakė kultūros ministras.

Anot jo, VEKS turėjo būti tęsiamas, nes tai tarptautinis projektas. „Atsižvelgiant į tai, kad tas renginys turi vykti, prisiimti valstybės įsipareigojimai (projektas turėjo būti tęsiamas – BNS), nes jeigu tai būtų buvęs ne tarptautinis renginys, tikriausiai būtų buvę galima jį labai smarkiai mažinti arba iš viso uždaryti. Matydamas bet kokį neskaidrumą tu turi visą teisę sustabdyti viską ir tirti, bet mes privalėjome jį įvykdyti“, – tvirtino pašnekovas.

Vis dėlto, ministro teigimu, su skaidrumo problemomis susiduria ne tik Vilnius, tačiau ir kitos kultūros sostinės. „Aš manau, kad visos kultūros sostinės didele dalimi yra ne vien kultūriniai renginiai – tai yra verslo projektai ir tai vyksta visoje Europoje. Retas miestas išvengia finansinių skandalų, visur vyksta panašiai“, – situacijos nedramatizavo R.Vilkaitis.

Ministras atmetė Valstybės kontrolės kaltinimus ministerijai dėl VEKS projektų finansavimo. Valstybės kontrolė, atlikusi finansinį auditą liepos pradžioje ir įžvelgusi galimo turto pasisavinimo ir turto iššvaistymo požymių, tvirtino, kad turi būti patraukti atsakomybėn dar ministerijoje dirbantys asmenys, kurie leido, kad pinigai labai greitai iš ministerijos sąskaitos pereitų į projekto renginius vykdančias viešąsias įstaigas ir nieko nepadarė, jog būtų pateikti faktines išlaidas patvirtinantys dokumentai.

„Valstybės kontrolė apie panašius veiksmus žinojo ir pernai, ir užpernai, ir prieš 10 metų, ir nereikia vaidinti nekaltų mergelių. Kaip priekaištas yra minimas, kad pinigai pirma išleidžiami, o paskui vyksta programa – kultūroje būtent taip ir vyksta. Mes, norėdami atlikti bet kokį veiksmą, turime įdėti pinigų“, – tikino R.Vilkaitis.

Jo teigimu, labiausiai vykusių VEKS programų meninį lygį garantavo biudžetinės įstaigos, už kurias, pasak R.Vilkaičio, atsako Kultūros ministerija, profesionalūs kolektyvai. Ministro duomenimis, patraukliausios programos užsienio turistams buvo sukuriamos pačių lietuvių. Vertindamas užsienio kultūros atstovų pasirodymus, jis teigė, kad jie nebuvo aukščiausio lygio.

„Būtent dėl to turistai ir važiuoja – pamatyti autentikos, o ne to, ką gali išvysti namuose. Tuo metu VEKS akcentuota atvežtinė kultūra, turiu pripažinti, kad ne  aukščiausios prabos, išskyrus Sankt Peterburgo Marijos teatrą, Londono simfoninį orkestrą, vadovaujamą dirigento Valerijaus Gergijevo, bet tų kolektyvų turistai važiuoja žiūrėti į Rusiją“, – tvirtino kultūros ministras.

Kaip sėkmingus šiemečiuss projektus jis nurodė Dainų šventę, meninių istorinių kūrinių, pavyzdžiui, Algimanto Bučio knygos „Seniausioji lietuvių literatūra. Mindaugo epocha“, „Lietuva žemėlapiuose“ ir kt., leidybą.

Pasak R.Vilkaičio, kitų šalių kultūros ministrai buvo nustebinti lietuvių renginių meniniu lygiu. „Atvykusius naujai kultūros atašė, ambasadorius pribloškia ir aš pasakau, kad mums tai yra normalu, tai nėra tik šių metų nuopelnas. Tie kolektyvai pas mus dirba dešimtmečius ir tie renginiai, festivaliai vyksta nepriklausomai, ar tai Kultūros sostinė, ar ne“, – sakė ministras.

Vilnius – vienas pirmųjų iš Rytų Europos ir Baltijos valstybių sostinių, gavusių prestižiniu laikomą Europos kultūros sostinės statusą. Šį statusą 2005 metais suteikė Europos Taryba. Europos kultūros sostine Vilnius 2009-aisiais tapo kartu su Austrijos miestu Lincu.

Kritikos dėl kai kurių projektų meninės vertės ir finansavimo skaidrumo sulaukusi viešoji įstaiga VEKS įklimpusi į šimtatūkstantines skolas, per 200 tūkst. jos turto areštuota. Kai kuriuos VEKS projektus pagal Valstybės kontrolės išvadas tiria prokurorai.

2010 metais Europos kultūros sostinių vardą turės Vengrijos miestas Pečas, Turkijos miestas Stambulas ir Vokietijos miestas Esenas.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

SEB verslo augimo programa

01:16:45
47:36

Adventur 2022

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min