Dabar populiaru
Publikuota: 2014 gruodžio 10d. 08:53 , atnaujinta: 2014 gruodžio 10d. 11:06

A.Anušauskas – apie galimus CŽV kalėjimus Lietuvoje: „Girdėjome daug gandų apie pinigus“

Arvydas Anušauskas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Arvydas Anušauskas

Antradienį JAV Senato paviešintoje ataskaitoje minima, kad Lietuvoje įrengtame slaptame JAV Centrinės žvalgybos valdybos kalėjime 2005–2006 m. galėjo be Lietuvos prezidento žinios būti laikomi su terorizmu įtariami asmenys. Tačiau Valstybės saugumo departamentui tuo metu vadovavęs dabar advokato praktika užsiimantis Arvydas Pocius sako, kad nieko apie tai nežinojo ir jis.

„Nieko dabar negalėčiau aš pasakyti, nes nesu susipažinęs su ta ataskaita, neskaičiau ir nežinau, kas ten parašyta. Daugiau negu buvo pasakyta šiuo klausimu anksčiau negaliu pasakyti, jau buvo tiek daug prikalbėta ir priaiškinta, kad nieko naujo pridurti negalėčiau“, – 15min.lt trečiadienį ryte sakė A.Pocius.

Pasakius jam, kad ataskaitoje minima apie tai, kad 2005–2006 m. – tuo metu, kai VSD vadovavo A.Pocius, Lietuvoje buvo kalinami mažiausiai du įtariamieji teroristai, A.Pocius toliau išsisukinėjo.

„Nežinau, žinokit. Nieko nežinau aš“, – kartojo A.Pocius.

A.Anušauskas: girdėjome daug gandų apie pinigus

Prieš penkerius metus tyrimą dėl CŽV kalėjimo Lietuvoje vykdžiusiam Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui vadovavęs konservatorius Arvydas Anušauskas 15min.lt tvirtino, kad A.Pocius „galėjo ir turėjo žinoti“, jei Lietuvoje iš tikrųjų buvo laikomi terorizmu įtariami asmenys. A.Anušauskas prisiminė, kad apklausiamas A.Pocius lygiai taip pat, kaip dabar, išsisukinėjo ir keitė savo liudijimus.

„Kai mes pirmą kartą kalbinome A.Pocių, jam tikrai tirtėjo rankos. Antrą kartą, kai klausėme, jis buvo jau gerokai geriau pasiruošęs, kokius reikia teikti atsakymus, bet vis tiek jo atsakymai dokumentais buvo paneigti. Tiek A.Pocius, tiek, mažiausiai dar vienas asmuo iš VSD turėjo ir galėjo žinoti“, – teigė A.Anušauskas.

Tiek A.Pocius, tiek, mažiausiai dar vienas asmuo iš VSD turėjo ir galėjo žinoti, – sakė A.Anušauskas.

Tačiau valstybės vadovų, kaip teigiama JAV Senato ataskaitoje ir kaip nustatė NSGK, VSD vadovybė apie jokius bendradarbiavimo su CŽV planus neinformavo.

„Ataskaita patvirtina, kad Lietuvos prezidentai galėjo nežinoti. Kalbėjome su visais tuo metu buvusiais prezidentais ir jie mums tyrimo metu davė informaciją, kuria abejoti neturėjome jokio pagrindo. Jie apie tai nebuvo informuojami. O šis dokumentas dar kartą patvirtina parlametinio tyrimo išvadas ir dar kartą patvirtina, kad dalis saugumo vadovų Žvalgybos įstatymą naudojo savo reikmėms ir visiškai neatsižvelgė į tai, kad jie yra atskaitingi asmenys ir turėjo informuoti pirmiausia valstybės vadovus. Jie to nepadarė“, – pažymėjo Seimo narys.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Arvydas Anušauskas
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Arvydas Anušauskas

Pasak A.Anušausko, JAV Senato ataskaitoje paskelbti duomenys sutampa su NSGK tyrimo medžiaga.

„Žinoma, užšifruotos vietos neleidžia tvirtinti 100 proc., kad kalbama apie Lietuvą, tačiau sutapimai pakankamai dideli“, – teigė A.Anušauskas.

Todėl, anot jo, dabar prokuratūra, į kurią dar 2009 m. yra kreipęsis NSGK, turėtų atsižvelgti į naujus duomenis ir atnaujinti tyrimą dėl CŽV kalėjimų. 

Mes tyrimo metu buvome gavę informacijos, kad galėjo būti kažkokios pinigų sumos pakankamai didelės, ir mes mėginome jas surasti, bet mes jų neradome, – sakė A.Anušauskas.

„Prokurorai yra davę oficialų pažadą, kad, atsiradus naujai informacijai, jie ją įvertins. Naujos informacijos čia yra. Kalbama ne tik apie tai, kas galėjo vykti Lietuvoje, bet ir apie mokėtus milijonus.

Tai įdomi informacija. Mes tyrimo metu buvome gavę informacijos, kad galėjo būti kažkokios pinigų sumos pakankamai didelės, ir mes mėginome jas surasti, bet mes jų neradome. Kažkas matė seife, kažkas nematė. Sumos tokios pakankamai rimtos. Tikrinome kitais būdais, bet irgi nebuvo surasta. Iš tikrųjų įdomu darosi“, – sakė A.Anušauskas.

Pasak jo, JAV Senato paskelbta ataskaita CŽV kalėjimo istorijoje daug ką sustato į vietas: „Parlamentinio tyrimo metu buvome kaltinami, kad bloginame santykius su JAV, jų žvalgybine bendruomene, bet dabar galime tik juokauti, kad tuomet Senato paskelbti duomenys blogina santykius su Lietuva“.

L.Linkevičius: JAV iš anksto įspėjo Lietuvą, kad bus skelbiama CŽV kalėjimų ataskaita

JAV buvo iš anksto įspėjusios Lietuvą, kad Senatas skelbs ataskaitą apie CŽV kankinimus, kurie buvo vykdomi slaptuose įkalinimo centruose, vienas iš kurių galėjo būti ir Lietuvoje.

„Mes buvome įspėti, kad toks raportas pasirodys“, – BNS trečiadienį sakė Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Mes buvome įspėti, kad toks raportas pasirodys

Pasak ministro, Lietuva iš anksto nežinojo ataskaitos turinio, o jai pasirodžius dėl tolesnių veiksmų turėtų spręsti Lietuvos prokuratūra, kuri gali kreiptis dėl papildomos informacijos.

„Tokie dalykai yra nepriimtini ir jokie žmogaus teisių pažeidimai netoleruotini. Labai sveikintinas prezidento Baracko Obamos administracijos pareiškimas, pasakytas prieš penkerius metus, kad to daugiau nebus. Bet jeigu faktų atsiranda, tai jie privalo būti tiriami, ir neabejoju, kad tai bus daroma“, – sakė ministras.

L.Graužinienė: dėl galimų CŽV kalėjimų Lietuvoje reikia prašyti įrodymų

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Loreta Graužinienė
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Loreta Graužinienė

Dėl galimai buvusių JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimų Lietuvoje reikia prašyti JAV įrodymų, tuomet būtų prasmė atnaujinti tyrimą, sako Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė.

„Jei vėl grįžta klausimas ir vėl minima Lietuva, be abejo, reikės turbūt domėtis iš naujo, kokia ten situacija buvo. Bet buvo sudaryta komisija, ji tyrė, ir visi aukščiausi tuo metu dirbę pareigūnai neigė tai. Vis dėlto turėsime aiškintis, jei tai tiesa. Bet manau, visų pirma turi būti pateikti įrodymai. Mūsų prokuratūra kreipėsi (į JAV – red.), prašė pateikti įrodymus, bet tų įrodymų nebuvo. Jei dabar bus daugiau informacijos, neabejotinai bus grįžta prie nagrinėjimo“, – trečiadienį Žinių radijui sakė L.Graužinienė, komentuodama antradienį paskelbtą JAV Senato ataskaitą dėl CŽV tardymo programos.

„Ta papildoma informacija būtina“, – pridūrė Seimo pirmininkė.

Jei dabar bus daugiau informacijos, neabejotinai bus grįžta prie nagrinėjimo

Lenkijos prokurorai, tiriantys bylą dėl slaptų CŽV kalėjimų Lenkijoje, antradienio vakarą nurodė prašysiantys galimybės susipažinti su JAV Senato ataskaita, nagrinėjančia sučiuptų įtariamų tarptautinių džihadistų tinklo „al Qaeda“ narių brutalaus tardymo detales. Įtarimų dėl slaptų kalėjimų yra sulaukusi ir  Lietuva.

Lietuvoje 2009 metų pabaigoje per parlamentinį tyrimą buvo identifikuoti du objektai Vilniuje ir šalia sostinės, kur esą galėjo būtų įrengtos patalpos sulaikytiesiems laikyti. Taip pat nustatyti keli su JAV Centrinės žvalgybos valdyba siejami skrydžiai į Vilnių ir į Palangą, vykę 2003–2006 metais, tačiau neatsakyta į klausimą, ar į Lietuvą atskraidinti įtariamieji terorizmu.

Po parlamentinio tyrimo atskirą tyrimą pradėjo prokuratūra, tačiau jį nutraukė, pareiškusi, jog negavo duomenų, kad Vilniuje ir šalia jo esančiuose objektuose būtų įrengtos patalpos CŽV kaliniams laikyti.

Buvę valstybės ir saugumo struktūrų vadovai neigia, kad Lietuvoje galėjo būti  CŽV   kalėjimas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Maištas žlugo: torių dauguma pareiškė pasitikinti Jungtinės Karalystės premjere Theresa May

Aktualu

Kalinys atskleidė, kaip organizuodavo telefonų ir narkotikų patekimą į Pravieniškes

Aktualu

D.Grybauskaitė: jokių pažymų apie premjero skelbiamas grėsmes nėra

24sek

NBA žvėrį padėjęs pažaboti Domantas Sabonis surinko dvigubą dublį

Aktualu

Londoną supančiojus „Brexit“ mazgams priblokšta Europa klausia: „Kas jums pasidarė?“

„Ginčas“ dėl Lietuvos pilietybės: ar suteikti ją Kanadoje išaugusiam NBA potencialo talentui?

Sportas

Čempionų lyga: paskutinis laimingasis „Lyon“ ir grandų sensacingi pralaimėjimai

Gyvenimas

Išgirdę 8-metės dukters diagnozę tėvai nustėro: Lietuvoje gydymo nėra

Gyvenimas

Savanoriaujanti Vitalija: „Kodėl seneliai, turintys artimuosius, jaučiasi tokie vieniši?“

Sportas

Čempionų lyga: Maskvos CSKA vėl pažemino namuose žaidusį Madrido „Real“

Verslas

Jau kitais metais pinigų pervedimus bus galima atlikti per kelias sekundes

24sek

Čempionų lyga: „Neptūnas“ namuose nukovė be pralaimėjimų žengusius italus

Aktualu

Antarktidoje žuvo du JAV stoties techniniai darbuotojai

24sek

Formalumas, bet malonus: „Rytas“ – Europos taurės „Top 16“ etape

N-18 Aktualu

Kraupus lietuvės nužudymas Anglijoje: kaltinamasis nusprendė savo naudai neliudyti

Verslas

Jaunus medikus nuvylusi A.Pabedinskienė jaučiasi įžeista: mokiau pagal pateiktas temas

Gazas

„Bugatti Veyron“ išlaikymas: už vienos detalės kainą – naujas įprastas automobilis

Aktualu

Britanijos premjerė Th.May ragina savo partiją palaikyti ją per balsavimą dėl nepasitikėjimo

Gyvenimas

„Emocijos“. Rugilė ir Dovydas turi Dauno sindromą, bet tai jiems netrukdo džiaugtis gyvenimu

Interviu Kultūra

Spektaklis-koncertas apie moteris Lietuvos istorijoje: pabrėžti bendrumui, ne skirtumams

Naujienos

Aktualu

Maištas žlugo: torių dauguma pareiškė pasitikinti Jungtinės Karalystės premjere Theresa May

Aktualu

Kalinys atskleidė, kaip organizuodavo telefonų ir narkotikų patekimą į Pravieniškes

Aktualu

D.Grybauskaitė: jokių pažymų apie premjero skelbiamas grėsmes nėra

24sek

NBA žvėrį padėjęs pažaboti Domantas Sabonis surinko dvigubą dublį

Aktualu

Londoną supančiojus „Brexit“ mazgams priblokšta Europa klausia: „Kas jums pasidarė?“

„Ginčas“ dėl Lietuvos pilietybės: ar suteikti ją Kanadoje išaugusiam NBA potencialo talentui?

Sportas

Čempionų lyga: paskutinis laimingasis „Lyon“ ir grandų sensacingi pralaimėjimai

Gyvenimas

Išgirdę 8-metės dukters diagnozę tėvai nustėro: Lietuvoje gydymo nėra

Aktualu

Panevėžyje girtas vairuotojas policijai įkliuvo prie visą parą veikiančio baro

Aktualu

Švietimo ir mokslo komitetas pritarė D.Grybauskaitės etatinio apmokėjimo pataisoms

24sek

„urBONUSas“: R.Petrauskas nededa taško: „Rimtai svarstyčiau pasiūlymą komentuoti „Žalgirį“

Vardai

Andrių Šedžių supykdė mitingas prie Šiaulių savivaldybės: abiturientus iš pamokų atginė per prievartą?

Gazas

Nerimas Dakaro dalyviams: automobilius gabenantis laivas sugedo viduryje Atlanto vandenyno

Patikrinta 15min Aktualu

Tiesa ar melas? Saulius Skvernelis: „Ministro pirmininko atlyginimas dėl mokesčių reformos nesikeis nė vienu euru“

Vardai

Filmavimo metu susižalojo Mios sūnus – prireikė medikų pagalbos

Vardai

Paaiškėjo „Eurovizijos“ atrankos vedėjai: duetas kartu dirbs pirmą kartą

Mokslas.IT

Rusijoje demonstruotas „pažangus robotas“ pasirodė esąs žmogus su roboto kostiumu

Gyvenimas

Savanoriaujanti Vitalija: „Kodėl seneliai, turintys artimuosius, jaučiasi tokie vieniši?“

Sportas

Čempionų lyga: Maskvos CSKA vėl pažemino namuose žaidusį Madrido „Real“

Verslas

Jau kitais metais pinigų pervedimus bus galima atlikti per kelias sekundes

Vardai

Ypatingos

05:50
03:17

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Dovanoju sveikatą

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min