Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2020 lapkričio 26d. 13:18 , Atnaujinta: 2020 lapkričio 26d. 14:41

Laboratorijos vadovas D.Bakša sako darantis viską, kad gruodžio viduryje neliktume be tyrimams reikalingų medžiagų

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) direktorius Danas Bakša ketvirtadienį sakė, kad buvo imtasi visų priemonių, kad būtų įsigytos visos priemonės, reikalingos tyrimams. Tuo metu Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) laboratorijos skelbiamą pirkimą kritikuoja, sakydama, kad tokio įstatymas nenumato. Laikinasis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad tokiu atveju VPT galėtų ir nupirkti, o ne komentuoti.

„Mūsų dabar turimi resursai turėtų pasibaigti gruodžio viduryje, ėmėmės visų priemonių, kad to neįvyktų. Vykdome patobulintas viešųjų pirkimų procedūras – skelbiame atvirą pirkimą. Visi norintys jame dalyvauti tiekėjai gali mums parašyti elektroniniu paštu, kad būtų įtraukti“, – pasakojo nacionalinės laboratorijos vadovas.

Anot D.Bakšos, stengiamasi, kad procesas būtų kuo skaidresnis, dėl to esą kreiptasi į specialiąsias tarnybas.

Asmeninio archyvo nuotr./Danas Bakša
Asmeninio archyvo nuotr./Danas Bakša

„Sugalvojome atvirą neskelbiamų derybų modelį“, – sakė jis.

VPT ketvirtadienį pareiškė, kad įstatymas nenumato pirkimų patobulintų neskelbiamų derybų būdu, kokiu planuoja pirkti nacionalinė laboratorija.

„Jeigu laboratorija mano, kad kreipimasis į daugiau tiekėjų nei į vieną, čia kažkokiu kitokiu padaro tą pirkimo būdą, tai vis tiek lieka neskelbiamos derybos“, – BNS sakė laikinoji tarnybos vadovė Jovita Petkuvienė.

Atėjau tam, kad išspręsčiau situaciją, tą ir darau, kitų būdų nežinau.

D.Bakša sakė, kad imasi visų priemonių, kad nepritrūktų tyrimams reikalingų medžiagų.

„Atėjau tam, kad išspręsčiau situaciją, tą ir darau, kitų būdų nežinau“, – sakė jis. Vadovas sakė norintis sulaukti pagalbos.

Ar sausį nesusidursime su tokiomis pat problemomis, kad bus apsižiūrėta, jog baigiasi priemonės ir pirkimą teks daryti strimgalviais?

„Primenu, kad esu šioje pozicijoje nuo spalio, per tą laiką paleidome pirkimus, kurie būtų ilgalaikiai. Kas buvo iki tol, nenoriu komentuoti, nes tai būtų neadekvatu“, – atsakė laboratorijos vadovas.

D.Bakša sakė apie problemą kalbėjęsis su prezidento patarėjais, susitikime buvo aptartas ir šis pirkimo būdas – „atviras pirkimas neskelbiamų derybų būdu ir tempu“.

Kaip atsirenkami tiekėjai šiam pirkimui?

„Super. Labai geras klausimas. Imamės visų priemonių, ką tik sugalvojome: tai skelbiame viešai, kad įtrauktume į galimų tiekėjų sąrašus, pirkimą vykdome per centrinę sistemą, kas leidžia mums su visų tiekėjų, kurie pateiks siūlymus, susipažinti kainomis vienu metu. Vokų plėšimas vyksta kaip tradiciniame pirkime. Jau dabar gavome ne vieną elektroninį laišką, prašantį įtraukti tiekėjus, kas yra labai gerai (...) Per CVPI visus pasiūlymus galėsime pamatyti vienu metu. Kažkokia galimi skaidrumo neskaidrumo niuansai iš esmės išnyksta“, – pasakojo jis.

Bando įvykdyti „paprastą pirkimą, tik super greitais terminais“.

Jo teigimu, jie bando įvykdyti „paprastą pirkimą, tik super greitais terminais“.

A.Veryga: tegu VPT nuperka

„Gal nori Viešųjų pirkimų tarnyba paimti ir nupirkti, jeigu jie taip gerai žino, ko galima, o ko negalima. Iš tiesų, tai atsibodo tie jų komentarai. Jeigu turi pasiūlymų, gali pateikti laboratorijai, ji visą laiką laukia pagalbos“, – į VPT kritiką sureagavo laikinasis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Jo teigimu, tokio proceso anksčiau nereikėjo, nes tam nebuvo poreikio – viešieji pirkimai buvo planuojami ilgam laikui į priekį.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Aurelijus Veryga
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Aurelijus Veryga

Laikinajam ministrui panašu, kad VPT užstrigo praeitame laikmetyje ir iš jo niekaip nesugeba išlipti.

„Panašu, kad šiai tarnybai jokia ekstremali situacija iki šiol nėra įsigaliojusi“, – pridūrė jis.

Paklaustas, ką padarė, kad viešųjų pirkimų tvarka būtų pakeista, A.Veryga sakė, kad kai kurie pakeitimai buvo daryti, tačiau akivaizdu, kad to nepakanka.

Panašu, kad nesuprantama, kas yra ekstremali situacija.

„Jei gaučiau konkretų siūlymą, galiu pažadėt, kad užregistruosiu ir pateiksime Seime, bet mums reikia žinoti, kokios yra rizikos. Nes tai, ką mes girdime, panašu, kad nesuprantama, kas yra ekstremali situacija“, – teigė ministras.

Jo teigimu, pirkimų negalima vykdyti tokiais terminais, kokiais buvo perkama iki pandemijos.

Ministro atstovė spaudai Lina Bušinskaitė antrino, kad tokiu atveju šis pirkimas galėtų būti užbaigtas sausio pabaigoje geriausiu atveju. T

ai, anot jos, reikštų, kad mėnesį nevyktų koronaviruso tyrimai.

A.Veryga: turime daugiau atvejų, negu tikėjomės

Kodėl taip nutinka, kad vis artėjame prie medžiagų trūkumo?

Laikinasis ministras sakė, kad tie, kurie galvoja, kad galima suplanuoti, turėtų įvardinti, kokia padėtis Lietuvoje bus po penkių mėnesių.

„Testų pirkimas buvo planuojamas gerokai iki šiandien, kiekiai buvo skaičiuojami pagal tas žinias, kokios buvo pavasarį, niekas negalėjo nuspėti, kad būtent tiek atvejų bus“, – kalbėjo ministras. Jo teigimu, testų buvo nupirkta daug.

„Turime daugiau atvejų, negu tikėjomės ar galėjome įsivaizduoti“, – pabrėžė jis.

A.Veryga sakė, kad jei būtų visko pripirkta per daug, „būtų atėjusi Valstybės kontrolė ir klaususi, kodėl tiek priemonių pripirkta“.

Apie prekybos centrų darbo laiko ribojimą kol kas nekalba

Paklaustas, kokia galimybė, kad savaitgaliais bus apribota prekybos centrų veikla, A.Veryga sakė negalinti kalbėti už visą Vyriausybę.

„Tai yra vieta, kur žmonės susirenka ir turi artimą fizinį kontaktą ir kur liga plisti gali“, – sakė ministras.

Apie karantino režimo švelninimą, anot jo, kol kas kalbos nėra, nes dabar nėra pagrindo: židiniai plečiasi, o stebuklingo pagerėjimo nesitikima.

Latvijoje, anot jo, ribojimai įvesti atsižvelgiant į prekybos centrų plotus, tačiau pas mus, pabrėžė ministras, apie jokius ribojimus nėra svarstoma.

„Kol kas tai tėra teorinė prielaida“, – sakė jis.

Emigrantus, kurie planuoja šventes sutikti Lietuvoje ministras ragino pakeisti planus.

Serga daugiau nei 3,2 tūkst. medikų

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) atstovė Greta Gargasienė ketvirtadienį kalbėjo, kad norint įvertinti, ar veikia karantinas, reikia palaukti bent 40 dienų – o tiek dar nepraėjo.

Ji pabrėžė, kad dabar atvejų skaičius nebeauga eksponentiškai.

„Šiandien Lietuva gyvena 20 karantino dieną, todėl šios savaitės pabaigoje galima tikėtis lūžio. Bet vertinti efektą ir rezultatus dar nėra pats tinkamiausias laikas“, – teigė NVSC atstovė.

Jos teigimu, Lietuvoje yra 850 ligos protrūkių. Vienas ryškiausių židinių yra Kudirkos Naumiesčio socialinės pagalbos namuose.

Anot atstovės, oronavirusu šiuo metu serga daugiau nei 3,2 tūkst. medikų.

„Iš viso nuo pandemijos pradžios yra fiksuoti 4486 atvejai medikų tarpe, šiuo metu vis dar serga daugiau nei 3200 medikų“, – sakė ji.

Vaikų darželiuose, bendrojo ugdymo ir aukštosiose mokyklose registruota 5 tūkst. koronaviruso atvejų.

Padeda ieškoti žmonių

A.Veryga sakė, kad ministerija tarpininkauja gydymo įstaigoms ieškant personalo ten, kur jo trūksta.

Norėtųsi, anot ministro, kad tai būtų grįsta savanoriškumo principu.

Gydymo įstaiga, kuri priims medikus, privalės užtikrinti, kad jiems būtų mokamas didesnis atlyginimas už darbą pavojingomis sąlygomis.

Anot jo, socialinių paslaugų įstaigose grupiniai užsiėmimai galės būti vykdomi tik laikantis grupių izoliacijos principo.

Laikinasis ministras sakė, jog jį nustebino žinia, kad kai kurios gydymo įstaigos medikus leidžia į prastovas, kai kitos skundžiasi darbuotojų trūkumu.

„Gal tai labiau privačios įstaigos, nes viešosios praktiškai visos dirba ir joms garantuotas 1/12 apmokėjimas, jeigu jos susiduria su protrūkiais“, – sakė jis.

A.Verygos teigimu, reikėtų žiūrėti, kurie medikai leidžiami į prastovas ir tada spręsti dėl jų pasitelkimo, taip pat svarstė, kad ir jiems patiems tai būtų didesnė motyvacija.

Vienas mirusysis priklausė 40-49 amžiaus grupei

Per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 2104 nauji koronaviruso atvejai, iš jų dar nėra ištirti 756 susirgimai, ketvirtadienį pranešė Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC).

134 asmenys specialistams nurodė, jog jie galėjo užsikrėsti šeimoje, 203 asmenys negalėjo nurodyti, kur galėjo užsikrėsti.

NVSC praneša, kad iš gydymo įstaigų praėjusią parą gauta informacija apie 17 mirties nuo koronaviruso atvejus, vienas miręs asmuo priklauso 40-49 metų grupei.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Video

19:56
13:58
00:46

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min