Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2016 09 28, 05:45

Laiptai į Vilniaus ligoninės pastatą Antakalnyje – iš žydų paminklinių akmenų

Vasaros pabaigoje Vilniaus savivaldybė pranešė, kad į senąsias žydų kapines Olandų gatvėje perkelti žydų paminklinių akmenų fragmentai iš T.Kosciuškos, Latvių, Vytauto gatvių, vakarinio aplinkkelio teritorijos. Tačiau tai nebuvo paskutiniai tokie radiniai. Naujausias – prie Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Antakalnio filialo.
Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Antakalnio filialo laiptai
Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Antakalnio filialo laiptai / Vidmanto Balkūno / 15min nuotr.

Kiek Vilniuje yra tokių vietų, kuriose sovietmečiu vienam ar kitam tikslui naudoti žydų paminklinių akmenų fragmentai, kol kas negali suskaičiuoti niekas. Tokių akmenų rasta ne viename miesto rajone, dalis jų jau atgulė senosiose žydų kapinėse Olandų gatvėje, tačiau viešojoje erdvėje vis pasigirsta pranešimų apie naujus radinius.

Veda į ligoninę

Antradienį poetas, eseistas, vertėjas Sergejus Kanovičius socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbė kelias nuotraukas, kurioje įamžinti akmenys su matomais žydiškais įrašais. Šios nuotraukos darytos šalia Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Antakalnio filialo.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Antakalnio filialo laiptai
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Užrašus įžiūrėti vis dar įmanoma.

„LT Vilnius, įėjimas į Antakalnio g. 124 esančią polikliniką yra sovietų grįstas iš mūsų protėvių antkapių, mūsų dabar mindžiojamas“, – parašė S.Kanovičius, kartu prašydamas dėmesį į šią vietą atkreipti Vilniaus merą Remigijų Šimašių, Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkę Fainą Kukliansky.

Įrašai marguose laiptų akmenyse – vos įžiūrimi. Vis dėlto matomi. Kaip 15min sakė Kultūros paveldo departamento Vilniaus skyriaus vedėjas Vitas Karčiauskas, vis dar sužinoma apie tokias vietas, kuriose grindinys, tvora ar sienelė sumūryta iš žydų paminklinių akmenų. „Ir turbūt dar bus“, – svarstė V.Karčiauskas.

Ligoninės atstovai kol kas teigė negalintys pasakyti, kas bus daroma su tais akmenimis, jeigu paaiškės, kad tai tikrai žydų kapinių paminklų fragmentai.

Vilniaus savivaldybė žada, kad visos tokios vietos, kuriose randama paminklinių akmenų fragmentų, bus po truputį sutvarkytos.

Perkelti į kapines

Rugpjūčio pabaigoje paskelbta, kad žydų paminklinių akmenų fragmentai nuo jau pabaigtos ardyti transformatorinės T.Kosciuškos g. ir kitų sostinėje aptiktų objektų, kurių statybai sovietai buvo panaudoję žydų antkapių akmenis, pagaliau grąžinami į senąsias žydų kapines Olandų gatvėje.

Akmenis su rašmenimis ketinama nuodugniai apžiūrėti, inventorizuoti, įvertinti. Tai kartu su savivaldybe atlieka Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto studentai, bendradarbiaudami su Žydų bendruomenės atstovais.

Užbaigus paminklinių duomenų aprašą planuojama, kad architektai drauge su žydų bendruomene suras ir pasiūlys geriausią landšaftinį sprendimą, tinkamiausias erdves senosiose žydų kapinėse, kur šie akmenys bus sudėti į kompozicijas, parodant deramą pagarbą mirusių atminimui. Antkapiai bus išdėlioti rimties parke, o smulkiausi fragmentai – palaidoti kapinėse. Meniškiausią ir didžiausią išliekamąją vertę turintys akmenys galėtų būti panaudoti ir kuriant Šnipiškių žydų kapinių memorialą prie Sporto rūmų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min