Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

„Laisvės“ gimnazijos gimnazistai sukūrė filmą: apie maištą – maištininkų akimis

Mokinių protestas Vilniaus „Laisvės“ gimnazijoje
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Mokinių protestas Vilniaus „Laisvės“ gimnazijoje
Šaltinis: 15min
0
A A

2016-ųjų gruodžio 13 d. Vilniaus „Laisvės“ gimnazijoje įvyko tai, ko Lietuvos mokyklos nebuvo mačiusios: moksleiviai sukilo prieš direktorę, kuri atleido jų mylimą lietuvių kalbos mokytoją Marių Janulevičių. Po trijų mėnesių patys moksleiviai sukūrė filmą, kuriame apie maištą pasakoja patys maištininkai. Per šį laiką aistros mokykloje nurimo: gimnazijos direktorė paliko darbą, o mokytojas grįžo.

„2016 metų gruodžio 13 dieną Vilniaus „Laisvės“ gimnazijos direktorė atleido iš darbo lietuvių kalbos mokytoją. Kitą dieną kilo visuotinis maištas. Mokiniai kreipėsi į Vilniaus merą, žiniasklaidą, reikalaudami, kad mokytojas būtų grąžintas į darbą. Po kelių dienų gimnazijos direktorė pati pasiprašė atleidžiama iš darbo. Atleistasis mokytojas kreipėsi į teismą ir po taikos derybų buvo grąžintas į darbą“, – tokia priešistore prasideda filmas „Laisvės egzaminas“.

Apie tuos, kurie pakeis pasaulį

VIDEO: Filmas „Laisvės egzaminas“

Taip pat pabrėžiama, kad Vilniaus „Laisvės“ gimnazijos istorija paskatino diskusijas apie Lietuvos mokyklų problemas: „Galbūt tai taps postūmiu demokratizuoti Lietuvos švietimo įstaigų valdymą. Gimnazistai tarė savo žodį. Atėjo laikas politikams.“

Anot kūrėjų, „šis filmas ne tik apie maištą, bet ir apie tuos, kurie pakeis pasaulį. Ir jie jau pradėjo“.

19 minučių filme ne tik rodomi archyviniai kadrai iš maišto gimnazijoje, bet ir moksleiviai, organizavę maištą, diskutuoja apie tai, kaip viskas vyko tuo metu ir ką šis maištas davė jiems patiems.

„Manau, kiekvienas žinome mokytoją Marių. Gal ne visi pas jį mokėsi, bet visi žino, kad jis nuostabus mokytojas, labai geras žmogus, draugas, visi tikrai su juo pažįstami. Nepalikime to tiesiog. Padarykime ką nors. Mūsų daug, mūsų labai daug. Šiuo momentu neikime nė į vieną pamoką. Kalbėkitės su mokytojais, paaiškinkite situaciją, mes kovojame ne prieš mokinius, mes kovojame prieš gerbiamą Vaidutę“, – taip ragindamas pradėti maištauti kalbėjo vienas iš gimnazijos moksleivių.

Jaučiasi išlaikę egzaminą

Kaip pabrėžia gimnazistai, streikas buvęs paskutinis jų žingsnis, kai jau nepadėjo kalbos su mokyklos vadove, kai negelbėjo raštai ir parašai. Tai moksleivių atsakymas tiems, kurie kalba tik apie maištą: diplomatiniu būdu jie tikina padarę viską.

Moksleiviai turi ką atsakyti ir manantiems, kad tam tikri klausimai mokykloje nėra jų reikalas. „Tai buvo mano reikalas, nes buvo atleistas mano auklėtojas, lietuvių kalbos mokytojas, kuris mane ruošė egzaminui. Tad nuo manęs priklausė, ar išlaikysiu tą egzaminą, kaip jį išlaikysiu. Buvo atleistas mano mokytojas, o nuo to priklauso mano egzaminas, nuo to priklauso mano gyvenimas. Tai kaip čia ne mano reikalas? Mes visi esame su tuo susiję. Tai mūsų reikalas ir niekad negalima leisti kitiems spręsti už tave“, – sakė Karolis.

VIDEO: Filmas „Laisvės egzaminas“

Kalbėdami apie tai, ką jiems davė šis įvykis, moksleiviai tikina pradėję labiau savimi pasitikėti – esą įmanoma viską pakeisti, tereikia netylėti ir turėti drąsos. Ir jie jaučiasi išlaikę egzaminą – brandos ir savarankiškumo.

15min primena, kad maištas „Laisvės“ gimnazijoje prasidėjo po to, kai mokyklos direktorė Vaidutė Šumkauskienė atleido lietuvių kalbos ir literatūros mokytoją Marių Janulevičių. Po kelių dienų direktorė pasitraukė iš pareigų savo noru. Mokytojas dėl atleidimo kreipėsi į teismą ir šių metų sausio 23-ąją su mokykla susitarė gražiuoju bei grįžo į darbą.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min