Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Laivų apžiūrai jūroje pasieniečiai turi specialiai parengtą jungtinę laivų apžiūros grupę

Jungtinė laivų apžiūros grupė
VSAT nuotr. / Jungtinė laivų apžiūros grupė
Šaltinis: 15min
0
A A

Valstybės sienos apsaugos tarnybos Pakrančių apsaugos rinktinė (PAR) turi specialiai paruoštų pasieniečių junginį, vadinamąją jungtinę laivų apžiūros grupę. Jai patikėta vykdyti specifines užduotis jūroje. Tai vienintelė tokia gpė Lietuvoje.

Pirmadienį ši PAR laivų apžiūros grupė Baltijos jūroje dalyvavo bendrose pratybose su kariškiais. Mokymų metu pasieniečiai jūroje įsilaipino ir patikrino laivą, kuriuo pagal pratybų legendą iš vienos neramumų krečiamos užsienio valstybės buvo gabenami narkotikai.

Jungtinę VSAT PAR laivų apžiūros grupę sudaro rinktinės Specialiosios paskirties užkardos ir Kinologijos skyriaus pareigūnai bei pastarųjų tarnybiniai šunys. 2001 metais pradėta ruošti grupė aprūpinta specialia ekipuote, ginklais ir įranga, ji naudojasi PAR plaukiojimo priemonėmis. Šių pareigūnų gebėjimai buvo puikiai įvertinti Vokietijoje ir Lenkijoje vykusių mokymų metu.

Laivų apžiūros grupę sudaro grupės vadas, saugos ir apžiūros grupės. Tokį darbą dirbantiems pasieniečiams yra keliami aukšti fizinio pasirengimo ir kiti specifiniai reikalavimai. Šie VSAT pareigūnai turi gebėti saugiai ir greitai patekti į laivą prieš tai įvertinę jo būklę ir numatyti ant denio esančios įgulos veiksmus.

VSAT praneša, kad pasieniečiai privalo mokėti išsidėstyti laive, gebėti apklausti laivo kapitoną ar įgulą jūrinėse konvencijose numatytomis užsienio kalbomis, apžiūrėti laivą pritaikant specialiuosius taktikos veiksmus. Esant būtinybei grupės nariai gali lokalizuoti pasipriešinusius asmenis.

Pasieniečiai taip pat turi gerai išmanyti ginkluotę ir turimas specialiąsias priemones, mokėti suteikti pirmąją medicininę pagalbą bei greitai priimti sprendimus. Be puikios fizinės ištvermės ir atitinkamo psichologinio pasiruošimo šiame junginyje negali tarnauti nė vienas pareigūnas.

Prie įtartino laivo VSAT plaukiojimo priemonėmis atskubėjusi ir į jį patekusi apžiūros grupė laive dirba savarankiškai. Štai todėl visą reikiamą įrangą ji turi turėti su savimi, nes pagalbos jūroje iš sąveikaujančių sargybų sulaukti yra pernelyg sudėtinga. Pavyzdžiui, sunku numatyti į radijo ryšio šaukinius neatsiliepiančios apžiūrimo laivo įgulos veiksmus, nes neaišku, ar įgula yra užgrobta, ar pakirsta ligos, epidemijos, ar ji neatsako ignoruodama Lietuvos įstatymus, ar neveikia įgulos ryšio priemonės.

Tikrinant laivą grupei tenka visapusiškai įvertinti įvairias situacijas, priklausančias nuo oro sąlygų, rizikos faktorių, tikrinamo laivo įgulos nusiteikimo bei pačios grupės narių pasiruošimo.

Tokios laivų patikros atliekamos vadovaujantis ne tik Lietuvos nacionaliniais teisės aktais, bet ir tarptautinėmis jūrinėmis konvencijomis. 1973 m. – 1982 m. Jungtinių Tautų Organizacijos jūrų teisės konvencija UNCLOS III (United Nations on the Law of Sea) apibrėžia valstybių jurisdikcines galias tam tikrose jūrų ir vandenynų teritorijose, kuriose tos valstybės turi teisę taikyti savo nacionalinius įstatymus ir tarptautiniais susitarimais numatytas akcijas.

Tarptautiniuose vandenyse konvenciją pasirašiusios valstybės turi teisę stabdyti tuos laivus, kurie įtariami darant nusikalstamą veiką. Tai gali būti prekyba žmonėmis, piratavimas, narkotinių ir psichotropinių medžiagų bei kitų draudžiamų daiktų gabenimas ir t. t.

Lietuva taip pat yra pasirašiusi šią konvenciją, todėl prireikus gali vykdyti laivų patikrinimus jūroje ir prie kranto. Būtent ši VSAT Pakrančių apsaugos rinktinėje sukurta laivų apžiūros grupė, tarptautinėje  jūrinėje praktikoje vadinama „Boarding Team“, ir turi  įgaliojimus užkirsti kelią minėtoms nusikalstamoms veikoms.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min