Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2015 gruodžio 28d. 12:05

Lašišų detektyvas: žuvis grobė viršininkas, o darbo neteko jį demaskavę pavaldiniai

Aplinkosaugininkai pas A.Budrį aptinka negyvas lašišas
Kadrai iš Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento gyvosios gamtos apsaugos inspektorių filmuotos medžiagos / Aplinkosaugininkai pas A.Budrį aptinka negyvas lašišas

Daugiau kaip prieš metus aplinkosaugos inspektoriai sulaikė žmogų, kuris savo automobilyje vežė paslėptas lašišų galvas. Tuo metu buvo draudžiama ne tik lašišų žvejyba, bet ir bet koks jų transportavimas. Paaiškėjo, kad šis žmogus yra vienintelės valstybinės lašišų veisyklos vadovas Algirdas Budrys.

Vėliau buvo paviešinta vaizdo medžiaga, kurioje matyti, kaip šis žmogus įstaigoje, atsakingoje už lašišų gausinimą Lietuvoje, pats gaudo šias žuvis ir jas pasisavina. Už šį nusižengimą vadovas gavo papeikimą, tačiau tai užfiksavę ir apie tai pranešę pavaldiniai buvo priversti palikti darbą arba gavo drausmines nuobaudas.

Pagavo su negyvomis lašišomis iš veislyno

Praėjusių metų lapkričio 14 d. Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento gyvosios gamtos apsaugos inspektoriai Švenčionių rajone, Meškerinės kaime, sustabdė automobilį, kuriuo važiavo A.Budrys.

Kadras iš N.Lapėno filmuotos medžiagos/A.Budrys iš veislyno traukia lašišas
Kadras iš N.Lapėno filmuotos medžiagos/A.Budrys iš veislyno traukia lašišas

A.Budrys yra Žuvininkystės tarnybos Žuvivaisos skyriaus prie Žemės ūkio ministerijos Žeimenos poskyrio vedėjas. Ši institucija vienintelė Lietuvoje veisia lašišas, kurias vėliau paleidžia į laisvę. Taip bandoma pagausinti retų žuvų populiaciją.

Aplinkosaugininkai prieš vykdami į vietą turėjo išankstinės informacijos apie galbūt neteisėtą valdininko veiklą. Pranešimas pasitvirtino – automobilyje po sėdynėmis inspektoriai rado paslėptas dviejų lašišų patinų galvas.

Pats A.Budrys teisinosi, kad tarnyboje išleidinėjo žuvis ir dvi nugaišo. Todėl galvas nupjovė ir vežė šunims. O visa kita teigė palikęs tarnybos šaldytuvuose. Tačiau neturėjo nei šaldytuvo raktų, nei aktų.

Valdininkas atsipirko papeikimu

Kadrai iš Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento gyvosios gamtos apsaugos inspektorių filmuotos medžiagos /Algirdas Budrys
Kadrai iš Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento gyvosios gamtos apsaugos inspektorių filmuotos medžiagos /Algirdas Budrys

Vėliau paviešinta vaizdo medžiaga, kurioje matoma, kaip Meškerinėje (Švenčionių r.) esančioje lašišų veisykloje A.Budrys kartu su poskyrio lauko darbuotojais traukia iš veisimo baseinų suaugusias lašišas, jas krauna į dėžę, o po to perdeda į maišą.

Iš viso tuokart buvo ištraukta keliolika gyvų suaugusių lašišų. Pats A.Budrys aiškino, kad visos žuvys buvo nugaišusios, nors aiškiai matoma, kaip jis pats iškritusią ir ant žemės šokinėjančią retą žuvį spardo kojomis.

Dėl šio įvykio ir vaizdinės medžiagos buvo trumpam kilęs visuomenės susidomėjimas – nekasdienė istorija, kuomet valdininkas, atsakingas už žuvų veisimą, pats jas neteisėtai naikina. Žemės ūkio ministerija, kuriai priklauso šis poskyris, net pradėjo tarnybinį patikrinimą. Tačiau po ilgų svarstymų vaizdo medžiagoje užfiksuotas valdininkas atsipirko paprasta tarnybine nuobauda – papeikimu.

Atvirai prabilusius darbuotojus baudė ir atleido

Po šio įvykio A.Budrys ėmėsi žygių prieš visus savo darbuotojus. Ypatingai nepasisekė tiems, kurie neslėpdami pasakojo, kad veislyno vadovas periodiškai naudojasi veislyno lašišomis kaip nuosavomis. Poskyrio darbuotojas Nerijus Lapėnas, kuris užfiksavo ir paviešino, kaip jo vadovas savo rankomis traukia lašišas ir krauna jas į maišą, buvo priverstas „persikelti“ į kitą darbovietę.

Kadrai iš Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento gyvosios gamtos apsaugos inspektorių filmuotos medžiagos /Aplinkosaugininkai pas A.Budrį aptinka negyvas lašišas
Kadrai iš Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento gyvosios gamtos apsaugos inspektorių filmuotos medžiagos /Aplinkosaugininkai pas A.Budrį aptinka negyvas lašišas

Pasak Žemės ūkio ministerijos, kitiems Žeimenos poskyrio darbuotojams už padarytus daugkartinius darbo drausmės pažeidimus buvo skirtos drausminės nuobaudos papeikimai ir pastabos. Ministerija pažymėjo, kad vienam darbuotojui už daugkartinius ir šiurkščius darbo drausmės pažeidimus buvo skirta griežčiausia drausminė nuobauda – atleidimas iš darbo.

Tad su negyvomis lašišomis sulaikytas vadovas atsipirko papeikimu, o tai užfiksavę ir garsiai apie tai prakalbę darbuotojai gavo tarnybines nuobaudas, buvo priversti išeiti arba buvo tiesiog atleisti.

Pavaldiniai skundžiasi, vadovai – giria

15min.lt redakcija gavo 8 buvusių Žeimenos poskyrio darbuotojų pasirašytą laišką (pavardės redakcijai žinomos). Jame rašoma apie A.Budrio darbo vietoje naudotą psichologinį smurtą ir jo nekompetenciją. Taip pat minima, kad dėl neatsakingo vadovavimo vien per 2015 m. vasario mėnesį veislyne išgaišo 70 000 šlakių. Be to, dėl šių priežasčių buvo ne kartą kreiptasi į tiesioginius A.Budrio vadovus, tačiau iki šiol jokio atsakymo negauta.

Žemės ūkio ministerija savo atsakyme neneigia, kad ją pasiekė skundai. Jie esą buvo išnagrinėti, atlikti tyrimai dėl galimų darbo drausmės pažeidimų.

„Žeimenos poskyrio vedėjo A.Budrio darbas yra vertinamas gerai. Poskyriui iškelti uždaviniai yra įgyvendinami. Vedėjas laiku ir tinkamai įvykdo jam skirtus pavedimus ir numatytas užduotis. Žuvų įveisimo į valstybinius vandens telkinius 2015 m. planus (lašišų ir šlakių) poskyris įvykdė ir viršijo. Taip pat A.Budrio darbo laikotarpiu buvo sėkmingai užbaigtas poskyrio modernizacijos projektas“, – teigiama ministerijos atsiųstame paaiškinime.

15min.lt nuotr./V.Višinsko prašymas atleisti iš darbo
15min.lt nuotr./V.Višinsko prašymas atleisti iš darbo

15min redakcijos šaltinių duomenimis, A.Budrio pavardė minima ne tik lašišų brakonieriavimo istorijoje. Dėl šio valdininko galimo parašų klastojimo pradėtas ikiteisminis tyrimas Švenčionių policijos komisariate.

Paties A.Budrio komentaro į veisyklą nuvykusiems 15min žurnalistams gauti nepavyko. Nors jo automobilis stovėjo šalia administracijos pastato, tačiau duris atidariusi moteris teigė, kad jis su reikalais išvykęs į Vilnių.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Talentingi vaikai

Video

05:27
13:56
20:28

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min