Dabar populiaru
Publikuota: 2019 balandžio 26d. 14:12

LAT įpareigojo pardavėją grąžinti pirkėjui 3,5 tūkst. eurų už sugedusį prabangų laikrodį

Teismas
123RF.com nuotr. / Teismas

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) pakeitė žemesnių instancijų teismų sprendimus ir įpareigojo pardavėją grąžinti pirkėjui 3,5 tūkst. eurų už prabangų sugedusį laikrodį.

Kaip penktadienį pranešė teismas, ginčas kilo dėl itin prabangaus limituotos serijos laikrodžio, kuris sugedo netrukus po įsigijimo.

Tuomet pardavėjas laikrodį remontavo apie mėnesį, tačiau po kelių mėnesių laikrodis dar kartą sugedo – sustojo, po stiklu atsirado dėmių. Šį kartą laikrodis buvo remontuojamas apie pusę metų.

Kai pardavėjas grąžino laikrodį, nurodė, kad tai – iš esmės naujas gamintojo pagamintas laikrodis, ir suteikė jam naują dvejų metų garantiją. Nors pardavėjas akcentavo, kad perduoda visiškai naują laikrodį, ieškovas pastebėjo, kad laikrodžio serijos numeris visiškai sutapo su perduoto remontuoti laikrodžio serijos numeriu, t. y. buvo grąžintas tas pats laikrodis, jam suteiktas naujas garantinis terminas.

Nepasibaigus garantiniam terminui, laikrodis vėl sugedo. Tuomet ieškovas grąžino laikrodį pardavėjui ir pateikė prašymą, kuriame nurodė, kad dėl esminių ir nuolatos atsinaujinančių laikrodžio defektų nutraukia jo pirkimo–pardavimo sandorį ir reikalauja grąžinti laikrodžio kainą. Pardavėjas atsisakė grąžinti pinigus.

Ieškovas kreipėsi į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą, prašydamas įpareigoti pardavėją grąžinti jam už laikrodį sumokėtus pinigus. Tarnyba nurodė, kad dėl laikrodžio mechanizmo sudėtingumo ji neturi galimybių nustatyti, ar gedimas yra garantinis.

Dėl to ieškovas pardavėjo prašymu pasirašė sutikimus, kad laikrodis gedimo priežastims nustatyti būtų išsiųstas gamintojui, būtų atlikta ekspertizė gamykloje Šveicarijoje, laikrodis būtų sutaisytas.

Pardavėjas po kelių mėnesių pateikė tarnybai išvadą, kurioje nurodė, kad laikrodis buvo išsiųstas į gamyklą, joje buvo atliktas kapitalinis remontas ir viso mechanizmo profilaktika, pakeistos rodyklės, nupoliruotas korpusas; po remonto patikrinus laikrodį nustatyta, kad jis veikia puikiai.

Tarnyba tuomet priėmė nutarimą atmesti pirkėjo reikalavimą nutraukti sutartį ir grąžinti už laikrodį sumokėtą kainą. Tokį sprendimą argumentavo tuo, kad prieš metus el. laiške ieškovas nurodė, jog sutinka, kad laikrodis būtų sutaisytas, todėl, tarnybos vertinimu, galutinis ieškovo reikalavimas pardavėjui buvo neatlygintinai pašalinti laikrodžio trūkumus, tai buvo atlikta.

Nesutikdamas su tokiu tarnybos sprendimu, ieškovas kreipėsi į teismą. Pirmosios ir apeliacinės instancijos teismai ieškinį atmetė.

Kasacinis teismas nurodė, kad pirkėjo teisė vienašališkai nutraukti sutartį ir pareikalauti iš pardavėjo grąžinti sumokėtą daikto kainą, kai jam parduotas netinkamos kokybės daiktas, yra įstatymo suteikta teisė. Ja vartotojas gali pasinaudoti palankesnėmis nei įprasta sutarčių teisėje nustatytomis sutarčių pasibaigimo sąlygomis.

Pasak teismo, vartotojas turi teisę įsigyti nepriekaištingos kokybės daiktą, todėl net ir neesminiai daikto trūkumai gali būti pagrindas vartotojui nutraukti sutartį ir pareikalauti grąžinti sumokėtą kainą.

Teisėjų kolegija atkreipė dėmesį į šio pirkimo–pardavimo santykių ypatumus: ieškovo įsigytas laikrodis buvo specialios ribotos serijos, pardavėjui neturint kito tokio šios serijos laikrodžio, manytina, kad dėl specifinio šios prekės pobūdžio, išpardavus visą seriją, pakeisti šio laikrodžio yra neįmanoma. Todėl vartotojo teisė pakeisti prekę yra praktiškai neįgyvendinama.

Pasak kasacinio teismo, po pirmojo remonto ieškovui grąžintas tuo pačiu unikaliu numeriu pažymėtas laikrodis laikytinas pataisytu, o ne pakeistu nauju daiktu.

Kasacinis teismas akcentavo, kad svarbu įvertinti aplinkybę, jog dėl laikrodžio gedimų ir užtrukusio remonto vartotojas ilgą laiką negalėjo naudoti prekės ir tai jam sukėlė didelius nepatogumus. Vartotojas negavo to, ko siekė sudarydamas pirkimo–pardavimo sutartį: turėti geros kokybės prabangų laikrodį ir juo naudotis pagal paskirtį.

„Taigi, parduoto laikrodžio kokybės trūkumų šalinimas jį remontuojant nepripažintinas tinkamu vartotojo teisių apgynimu“, – teigia LAT.

Ši Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartis yra galutinė ir neskundžiama.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Skanumėlis

Video

00:12
00:51
00:48

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie 15min