Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

LAT pirmininko Seimas neatleis, kol nepasikeis prezidentas, sako Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto vadovas

Vytautas Greičius
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr. / Vytautas Greičius
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Kol nesibaigs prezidento Valdo Adamkaus kadencija, Seimas greičiausiai negrįš prie Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) pirmininko atleidimo klausimo.

„Akivaizdžiai laukiama naujo prezidento. Garantuoju, kad jeigu būtų šis klausimas įtrauktas į darbotvarkę, Seimas jį blokuotų, kol pradės dirbti naujas prezidentas“, – pirmadienį BNS sakė Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas konservatorius Stasys Šedbaras.

Anot jo, dalis parlamentarų baiminasi, kad atleidus V.Greičių kadenciją baigiantis Valdas Adamkus teiks naujo LAT pirmininko kandidatūrą.

„Jeigu anksčiau nebūtų susietas LAT pirmininko atleidimo ir naujo skyrimo klausimas, jau pernai V.Greičius būtų atleistas“, – mano S.Šedbaras.

Praėjusią vasarą V.Adamkus teikdamas dekretą atleisti V.Greičių iš pareigų siūlė LAT pirmininku skirti šio teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus vadovą Joną Prapiestį.

„Man, kaip teisininkui, tai tikrai nesmagi teisinė situacija, – sakė S.Šedbaras. – Bet juk negalime priversti Seimo narių balsuoti.“

Seimo pirmininko atstovė spaudai Indrė Viržintė pirmadienį BNS patvirtino, kad kol kas neplanuojama LAT pirmininko atleidimo įtraukti į plenarinių posėdžių darbotvarkę.

Tuo metu prezidentas V.Adamkus yra pareiškęs, kad Seimas LAT atleidimo galimybės iki naujos prezidentės inauguracijos priklauso nuo Seimo noro vykdyti Konstitucijos reikalavimus.

„Jeigu Seimas jaučiasi esąs aukščiau už Konstituciją, šito neįvyks“, – praėjusį ketvirtadienį žurnalistams sakė V.Adamkus.

V.Greičiaus kadencija baigėsi 2008 metų liepą, bet iš pareigų jis neatleistas iki šiol.

Konstitucinis Teismas gegužę 15 d. paskelbė, kad Seimas privalo atleisti LAT pirmininką ir LAT skyrių pirmininkus, pasibaigus jų kadencijai. Jokios aplinkybės nepateisina kitokio sprendimo. Išaiškinimo šiuo klausimu Konstitucinio Teismo prašė prezidentas V.Adamkus.

Jis norėjo sužinoti, ar KT 2006 m. gegužės 9 d. nutarimo nuostatos turėtų būti suprantamos taip, jog Seimo nario laisvas mandatas reiškia ir tai, kad Seimo narys gali balsuoti taip, kad Seimo atleidžiami teismų pirmininkų ir teismo skyriaus pirmininkų pareigas einantys teisėjai pasibaigus jų įgaliojimų laikui nebūtų atleidžiami iš pareigų, nors ir pripažįstama faktinė aplinkybė, kad jų skyrimo į šias pareigas terminas, t. y. įgaliojimų laikas, yra pasibaigęs.

Praėjusios kadencijos Seimas du kartus balsavo ir du kartus atmetė prezidento dekretą dėl V.Greičiaus atleidimo iš LAT vadovo pareigų. Prezidentas yra pasirašęs trečią dekretą dėl LAT pirmininko atleidimo, jam po pateikimo pritarta, liko svarstymo ir priėmimo stadijos. Tačiau į Seimo salę jis niekaip negrįžta. Valdantieji užsimena, kad LAT pirmininko klausimas gali būti sprendžiamas jau su naujuoju prezidentu.

LAT V.Greičius vadovavo nuo 1999 metų liepos.

LAT pirmininką 5 metams skiria ir atleidžia Seimas prezidento teikimu.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min