Dabar populiaru
Publikuota: 2015 birželio 11d. 09:30

Latvijoje ES ministrai pritarė bendros urbanistinės strategijos kūrimui

Viceministrė Daiva Matoninės su Latvijos aplinkos apsaugos ir regioninio vystymo ministru Kasparu Gerhardu
Aplinkos ministerijos nuotr. / Viceministrė Daiva Matoninės su Latvijos aplinkos apsaugos ir regioninio vystymo ministru Kasparu Gerhardu

Neformaliame Europos Sąjungos (ES) ministrų, atsakingų už teritorinę sanglaudą ir urbanistiką, susitikime Rygoje buvo pritarta bendros ES urbanistinės darbotvarkės kūrimui. Tai dokumentas, užtikrinsiantis bendros urbanistinės ES šalių strategijos vystymą, nuostatų įgyvendinimą ir politikos koordinavimą. Susitikime dalyvavusi aplinkos viceministrė Daiva Matonienė teigė, kad šio dokumento pasirašymas yra labai svarbus žingsnis plėtojant ES ekonominę, socialinę ir teritorinę sanglaudą.

Už tvarią sanglaudą

ES Urbanistinės darbotvarkės kūrimas – 2013 m. Lietuvos pirmininkavimo metu rodytos iniciatyvos rezultatas. Nors jau yra sukurtas ne vienas panašaus pobūdžio politinis dokumentas ES lygiu, bet politinių nuostatų sutelkimui ir įgyvendinimui užtikrinti ir ES politikų koordinavimui buvo būtinas dokumentas vedlys – ES Urbanistinė darbotvarkė.

„Svarbiausia buvo užtikrinti, kad numatytų principų įgyvendinimas vyktų nuosekliai ir nenutrūkstamai sulig kiekviena nauja pirmininkaujančia ES Tarybai šalimi, tam ir buvo pasirašytas minėtas dokumentas“, – teigė D. Matonienė.

Pasirašydami ES Urbanistinę darbotvarkę ES ministrai pasisakė už tvirtą miestų vaidmenį stiprinant tvarią ES ekonominę, socialinę ir teritorinę sanglaudą. Taip pat atkreipė dėmesį į policentrinės urbanistinės struktūros indėlį, siekiant užtikrinti stipresnį miestų, kaip aptarnavimo, ekonomikos ir kultūros centrų, vaidmenį.

Pasirašydami ES Urbanistinę darbotvarkę ES ministrai pasisakė už tvirtą miestų vaidmenį stiprinant tvarią ES ekonominę, socialinę ir teritorinę sanglaudą.

Taip pat paminėta miestų saugumo, atsparumo, jungties, tvarumo problema. Atkreiptas dėmesys į dabar pirmininkaujančių šalių Trejeto darbą, iškeliant mažų ir vidutinių miestų reikšmingą vaidmenį darniam teritorijų vystymui. Vienas svarbiausių siekių – suinteresuotų institucijų, miestų ir regionų vaidmens stiprinimas.

Ministrai pripažino, kad būtina parengti ES Urbanistinę darbotvarkę, kurioje integruotai bus gvildenamas ir apsvarstytas urbanistinis politinis matmuo ES ir šalių ES narių mastu, siekiant padėti realizuoti visą turimą potencialą visokio dydžio miestuose. Prioritetas – siekti efektyvaus ES politikų koordinavimo, atspindint urbanistinių klausimų tarpsektorinę, teritorinę prigimtį. Taip pat nutarta siekti nuoseklumo tarp urbanistinių ir kitų teritorinių klausimų sprendimo, remiantis miestų, taip pat mažų ir vidutinių, pajėgumu ir vaidmeniu, siekiant geresnio teritorijų vystymo.

Glaudus bendradarbiavimas

Lietuvos ir kitų šalių atstovai sutarė, kad bus siekiama ES urbanistinę darbotvarkę priimti Olandijos pirmininkavimo metu. Aplinkos viceministrė D. Matonienė pabrėžė, kad bus pabrėžiamas glaudus šalių bendradarbiavimas visose įmanomose srityse.

Aplinkos ministerijos nuotr./ES ministrų susitikimas Latvijoje
Aplinkos ministerijos nuotr./ES ministrų susitikimas Latvijoje

„Darbotvarkė bus rengiama ir vystoma glaudžiai bendradarbiaujant šalims ES narėms, ES Europos Komisijai, EIB, regionų ir miestų, taip pat kitiems suinteresuotiems partneriams, vadovaujantis subsidiarumo ir proporcingumo principais, bus gerbiamas miestų įvairumas ir tapatumas“, – tikino viceministrė.

Dokumento nuostatai bus orientuoti į galimybes, teikiamas miestų darbui, augimui ir inovacijoms. Didelis dėmesys bus skiriamas miestų tvarios ir integruotos plėtros supratimui, šalių tarpusavio bendradarbiavimo urbanistiniais ir teritorijų planavimo klausimais stiprinimui. Bus remiamos šalių politikos, turinčios įtakos tvariai ir integruotai urbanistinei plėtrai ir teritorinei sanglaudai. Įgyvendinant ES programas bus siekiama padėti vietinei ir regioninei valdžiai kurti integruotas miestų vystymo strategijas ir perspektyvas.

Aplinkos ministerija primena, koks svarbus yra darnus teritorijų vystymasis. Chaotiška miestų plėtra gali padaryti rimtą žalą gamtai. Būtina užtikrinti gamtos telkinių, kultūros paveldo ir kitų visuomenei svarbių objektų saugumą. Taip pat užtirkinti žmonių gyvenimo ir urbanistinę kokybę bei galimybę vystytis biologinei įvairovei.

Parengta bendradarbiaujant su LR Aplinkos ministerija

AM-logo-bendras
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min