Dabar populiaru
Publikuota: 2009 rugpjūčio 10d. 07:47

Laukia neramus politinis sezonas

Prezidentūra
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Prezidentūra

Atostogų ritmu kol kas dirbančias svarbiausias valdžios institucijas – Vyriausybę ir Seimą – jau po mėnesio užgrius rūpesčių lavina. Valdančiajai koalicijai reikės rasti sutarimą svarbiausiais klausimais ir prašyti gyventojų supratingumo dėl socialiai skausmingų sprendimų.

Politologas, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas Tomas Janeliūnas prognozuoja, kad netrukus prasidėsiantis naujas politinis sezonas gali įnešti nemažai sąmyšio. Tačiau valdančiajai Permainų koalicijai ir Vyriausybei tai didesnės grėsmės sukelti neturėtų.

Atostogų atsisakiusi prezidentė Dalia Grybauskaitė, anot T.Janeliūno, kol kas dirba taip, kaip iš jos ir buvo tikėtasi. Jos demonstruojamas griežtumas žavi ne tik gyventojus, bet ir apšviečia galvas sutrikusiems politikams bei valstybinių įstaigų vadovams. Tai gali sukurti precedentą, kad protingas prezidento žodis mūsų valstybėje svarbesnis nei asmeninės ambicijos.

Apie pirmąsias D.Grybauskaitės darbo savaites, Vyriausybei tekusius galvosūkius, valdančiosios koalicijos ateitį – LŽ interviu su T.Janeliūnu.

Išbandymas biudžetu

- Po mėnesio prasidės naujas politinis sezonas. Kokį jį prognozuojate? Kokie svarbiausi iššūkiai laukia Vyriausybės ir Seimo?

- Prasidėsiantis politinis sezonas gali būti gana neramus. Jau dabar yra požymių, kad valdančioji koalicija gali susidurti su tam tikrais keblumais. Ne kartą kalbėta, kad silpnoji koalicijos grandis yra Tautos prisikėlimo partija (TPP). Joje vykstantys procesai nulems, ar koalicijai neteks dėti pastangų, kad išlaikytų tvirtą daugumą Seime.

Ekonominę krizę bandanti suvaldyti Vyriausybė taip pat gali susidurti su gana rimtais sunkumais. Valdančiajai daugumai teks sugrįžti prie D.Grybauskaitės neseniai vetuoto motinystės išmokas mažinančio įstatymo ir spręsti, kaip toliau elgtis: atmesti veto ar ieškoti kitų būdų subalansuoti „Sodros“ biudžetą.

Tačiau didžiausias išbandymas valdančiosios daugumos laukia svarstant ir tvirtinant kitų metų valstybės biudžetą. Šis procesas bus bene tinkamiausias indikatorius įvertinti, kiek stabili yra koalicija ir kaip toliau gali klostytis jos santykiai su prezidente.

- Suskilus Seimo TPP frakcijai valdančiųjų gretose jau kurį laiką tvyro įtampa ir susipriešinimas. Andrius Kubilius žadėjo rudenį peržiūrėti koalicijos sutartį ir galbūt perskirstyti postus Vyriausybėje. Kaip manote, ar valdantieji atlaikys šį išbandymą?

- Nemanau, kad dėl TPP koalicijoje susidariusi situacija yra tragiška. Valdantieji net ir be „prisikėlielių“ Seime turi minimalią daugumą. Gali būti, kad šio argumento visiškai pakaks TPP ambicijoms nuraminti. Juk šiai partijai politiškai daug naudingiau dirbti be portfelių Vyriausybėje, bet būti daugumos dalimi, nei pasitraukti į šešėlį, kur jų lauktų išnykimas. Politinės patirties neturinčiai partijai dirbti Seimo opozicijoje reiškia tik tai, kad po kurio laiko jos niekas nebeprisimins.

Patenkinamas A.Kubiliaus elgesys

- Kaip manote, ar Vyriausybė atlaikys išbandymus?

- Manau, kad A.Kubiliaus ministrų kabinetas rudenį nežlugs. Tiesiog šiuo metu nėra tokių, kurie aktyviai siektų jį pakeisti. Žinoma, opozicija kritikuoja, naudodamasi proga kelia jautrius klausimus, tačiau tokiu sudėtingu kraštui metu ji nepasiruošusi periimti vadovavimo Vyriausybei. Esant tokiai situacijai net ir kuo nors nepatenkinti valdančiosios koalicijos partneriai neturės kitos išeities, kaip tik sukandę dantis tempti Vyriausybės vežimą.

- Neseniai buvo pratęsti premjero A.Kubiliaus Vyriausybės įgaliojimai. Taigi, su minimaliais pokyčiais ji dirba jau aštuonis mėnesius. Kaip vertinate jos darbą?

- Kai kurie Vyriausybės sprendimai buvo kontroversiški, per skubėjimą buvo padaryta nemažai klaidų. Kitas šio ministrų kabineto darbo minusas - gana prastas viešųjų ryšių išmanymas ir menkas visuomenės informavimas apie priimamus sprendimus. Manau, kad Vyriausybei reikėtų gana radikaliai keisti bendravimą su visuomene.

- Kriziniu metu labai svarbi premjero asmenybė. Politiniai oponentai A.Kubiliui priekaištauja dėl arogancijos, kategoriškumo, kitų nuomonių nepaisymo.

- Manau, kad šioje sudėtingoje situacijoje A.Kubilius atrodo visai neblogai ir kaip politikas elgiasi patenkinamai. Jis sugebėjo valdančiosios koalicijos viduje surasti svarbiems sprendimams priimti būtinus kompromisus. A.Kubilius taip pat rado ryžto prisipažinti, kad dirbdamas padarė klaidų. Tai leidžia manyti, kad jis nėra uždaras ir kritikos bei pastabų nepriimantis žmogus.

Kartoja senas klaidas

- Rudenį ketinama priimti nemažai socialiai skausmingų sprendimų. Ar nesulauksime antros sausio 16-osios?

- Tai visiškai įmanoma, nes dabar visuomenės nuotaikos yra labai panašios į tuometes. Vyriausybė iš esmės kartoja tą pačią klaidą, kurią darė gruodžio-sausio mėnesiais. Ji nesuranda laiko paaiškinti, kaip įvairioms gyventojų grupėms atsilieps tam tikri sprendimai. Motinystės išmokų gavėjai, pensininkai, biudžetininkai ir kiti darbuotojai vis dar nežino, kokių sprendimų gali tikėtis iš Vyriausybės ar Seimo. Toks neaiškumas didina visuomenės jautrumą, kuris gali peraugti ir į neprognozuojamą elgesį. Valdančiosios koalicijos atstovams derėtų įsiklausyti į D.Grybauskaitės patarimus ir pateikti konkretų planą, kaip gali būti mažinami iš biudžeto lėšų išlaikomų darbuotojų atlyginimai, įvairios socialinės išmokos, didinami mokesčiai. Svarbu paaiškinti, kokią įtaką tai turės.

- Tarsi užbėgdama už akių galimiems visuomenės bruzdėjimams, Vyriausybė socialiniams partneriams, politinėms partijoms pasiūlė prisidėti prie Nacionalinio susitarimo - drauge spręsti iškilusias ekonomines ir socialines problemas. Ar ši iniciatyva savalaikė?

- Žinoma, būtų geriau, jei toks kvietimas būtų pasirodęs prieš pusę metų. Nesu tikras, ar pasirašyti susitarimą pakviesti partneriai bus pakankamai vieningi ir sugebės tinkamai atstovauti tam tikroms socialinėms grupėms. Net jei profsąjungų ar kitų organizacijų lyderiai sutiks su Vyriausybės siūlymais, tai nereiškia, kad jie bus priimtini ir eiliniams tų organizacijų nariams ar pavieniams gyventojams.

Pateisina lūkesčius

- D.Grybauskaitė prezidento pareigas eina beveik mėnesį. Per šį laiką buvo galima susidaryti nuomonę apie jos darbo stilių ir laikyseną.

- D.Grybauskaitė elgiasi taip, kaip iš jos ir buvo tikimasi. Ji pakankamai ryžtinga, gana tiesmukai reikalauja rezultatų iš Vyriausybės ir prezidentui pavaldžių institucijų, kalba tai, ko iš jos laukia rinkėjai. Naujosios prezidentės diktuojamas darbo stilius ir keliami reikalavimai kol kas yra priimtini.

Tačiau kyla klausimas, ar ilgai tokia padėtis tęsis. Manau, kad anksčiau ar vėliau tarp D.Grybauskaitės ir Vyriausybės atsiras tam tikrų prieštaravimų, kuriuos nebus taip lengva išspręsti. Jau dabar matome, kad prezidentės veto motinystės išmokų mažinimui sukėlė A.Kubiliaus nepasitenkinimą. Rudenį panašios įtampos gali tik daugėti. Tačiau reikia tikėtis, kad D.Grybauskaitė atras ribas, kuriose veikiant įmanoma pateikti savo nuomonę bei vizijas ir išlaikyti politinį stabilumą.

- Praėjusią savaitę D.Grybauskaitė vetavo Seimo priimtus nelegalius statinius įteisinantį bei motinystės išmokas mažinantį įstatymus ir uždavė naujo darbo A.Kubiliui. Ar tai reiškia, kad prezidentūros ir Vyriausybės bei Seimo „medaus mėnuo“ baigėsi?

- Kol kas sunku pasakyti, ar tai „medaus mėnesio“ pabaiga. Gali būti, kad minėtieji įstatymai buvo vetuoti dėl susikalbėjimo trūkumo. D.Grybauskaitė galėjo nespėti išgirsti Vyriausybės argumentų ar pateikti savo pasiūlymų. Reikia palaukti kol visos valdžios sugrįš į įprastą darbų ritmą, galbūt tada situacija bus kiek aiškesnė.

Žodis kol kas šventas

- D.Grybauskaitei, regis, be vargo pavyksta pasiekti, ko nori. Jai pageidavus Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos pirmininkas Virginijus Poderys paliko valdybos pirmininko postą bendrovėje LEO LT, Lietuvos banko valdybos pirmininkas Reinoldijus Šarkinas susivokė, kad į rankas gaunamas 16 tūkst. litų atlyginimas kiek per didelis. Kodėl prezidentei kol kas viskas einasi kaip sviestu patepta?

- Prezidento postą D.Grybauskaitė užėmė turėdama griežtos politikės įvaizdį. Jis padeda visus įtikinti, kad į jos nuomonę turi būti įsiklausoma. Atsižvelgti į D.Grybauskaitės žodžius politikus ir valstybės institucijų vadovus verčia ir didelis rinkėjų pasitikėjimas ja bei populiarumas visuomenėje.

Manau, šiandien D.Grybauskaitei išdrįsęs paprieštarauti politikas ar valstybės įstaigos vadovas didesnės visuomenės dalies būtų pasmerktas ir rizikuotų susigadinti karjerą. Todėl visi ir elgiasi racionaliai bei įsiklauso į prezidentės nuomonę.

Žinoma, vėliau D.Grybauskaitės kaip griežtos politikės įvaizdis gali nebebūti visa lemiantis, tačiau pradžia nuteikė pozityviai.

„Lietuvos žinios“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Paveldosaugininkų staigmena paralyžiavo milijoninį projektą

Sportas

N.Kesmino kirtis apie LFF permainas: „Lavonas pradėjo dvokti“

Gazas

Dar viena Kelių eismo taisyklių naujovė: keičiasi svarbi sąvoka

Pasaulis kišenėje

„Neregėtos Lietuvos“ autoriaus M.Jovaišos dovana – vaizdo klipas šalies reklamai

Verslas

Apie krizę nutylėjęs Rimantas Šadžius: mano atsistatydinimas nieko nebūtų pakeitęs

Aktualu

V.Ušackas piktinasi TS-LKD atvirais rinkimais: vadina juos imitaciniais

24sek

Į Europos taurės metraščius įsirašęs „Ryto“ 18-metis: „To net nesapnuodavau“

Aktualu

Dėl nedidelės avarijos „Edukologijos žiede“ Vilniuje susidarė didžiulės spūstys

Vardai

Spalį Nerijaus Juškos šeimoje – net trys gimtadieniai: „Sūnus pradeda asmeninių pokylių maratoną“

Interviu 24sek

Skrajojantis D.Suttonas – apie iššūkių kupiną savaitę, naują vaidmenį ir būsimą varžovą

Verslas

Lietuvos nacionalinis muziejus ketina rekonstruoti restauratorių „namus“

Pasaulis kišenėje

Kitokia Čekija: koplyčios iš kaulų, kapinės ir unikalios katakombos

Aktualu

Birutė Davidonytė: Premjeras už jus nusprendė, ką galite žinoti, o ko ne

Gazas

„Regitra“ įspėja: neapsigaukite, šalyje padaugėjo sukčiavimo atvejų

Aktualu

Klaipėdoje – padidėjęs oro užterštumas kietosiomis dalelėmis

15min iš Stambulo 24sek

V.Micičius nuplėšė Šaro stebuklų skraistę: apie trenerio genialumą ir mįslingą išvykimą

Vardai

Monika Šedžiuvienė apie naują meilę: „Po skyrybų mano siela dar drebanti, bet esu labai laiminga“

Vardai

Maestro Gintaras Rinkevičius apie Liną Adomaitį: „Tikras artistas visada spinduliuoja gyvą energiją“

Aktualu

Plungėje sprogus dujų balionui nukentėjo keturi žmonės

Aktualu

Kalėjimų departamentas pareikalavo Rasos Kazėnienės paaiškinti žurnalistams pasakytas frazes

Naujienos

Verslas

Paveldosaugininkų staigmena paralyžiavo milijoninį projektą

Sportas

N.Kesmino kirtis apie LFF permainas: „Lavonas pradėjo dvokti“

Gazas

Dar viena Kelių eismo taisyklių naujovė: keičiasi svarbi sąvoka

Aktualu

R.Karbauskis grasina apkalta P.Urbšiui, VTEK narius ragina atsistatydinti

Verslas

Apie krizę nutylėjęs Rimantas Šadžius: mano atsistatydinimas nieko nebūtų pakeitęs

Pasaulis kišenėje

„Neregėtos Lietuvos“ autoriaus M.Jovaišos dovana – vaizdo klipas šalies reklamai

Aktualu

V.Ušackas piktinasi TS-LKD atvirais rinkimais: vadina juos imitaciniais

24sek

Į Europos taurės metraščius įsirašęs „Ryto“ 18-metis: „To net nesapnuodavau“

Aktualu

Dėl nedidelės avarijos „Edukologijos žiede“ Vilniuje susidarė didžiulės spūstys

Vardai

Spalį Nerijaus Juškos šeimoje – net trys gimtadieniai: „Sūnus pradeda asmeninių pokylių maratoną“

Interviu 24sek

Skrajojantis D.Suttonas – apie iššūkių kupiną savaitę, naują vaidmenį ir būsimą varžovą

Verslas

Lietuvos nacionalinis muziejus ketina rekonstruoti restauratorių „namus“

Pasaulis kišenėje

Kitokia Čekija: koplyčios iš kaulų, kapinės ir unikalios katakombos

Aktualu

Birutė Davidonytė: Premjeras už jus nusprendė, ką galite žinoti, o ko ne

Gazas

„Regitra“ įspėja: neapsigaukite, šalyje padaugėjo sukčiavimo atvejų

Gazas

Draudikai praneša: nuo lapkričio 1-osios laukia svarbūs draudimo pokyčiai

Vardai

Monika Šedžiuvienė apie naują meilę: „Po skyrybų mano siela dar drebanti, bet esu labai laiminga“

15min iš Stambulo 24sek

V.Micičius nuplėšė Šaro stebuklų skraistę: apie trenerio genialumą ir mįslingą išvykimą

Aktualu

Klaipėdoje – padidėjęs oro užterštumas kietosiomis dalelėmis

Vardai

Maestro Gintaras Rinkevičius apie Liną Adomaitį: „Tikras artistas visada spinduliuoja gyvą energiją“

Gera keliauti kartu

Video

02:30
32:10
01:02

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min