Dabar populiaru
Publikuota: 2009 vasario 2d. 06:39

Laukiamas siuntas apkartina mokesčiai

Anot pašto darbuotojų, pirkimas internetu tik įsibėgėja. Gruodį iš trečiųjų šalių į Lietuvą atkeliavo per 33 tūkst. siuntų, iš ES – 23 tūkst.
Egidijaus Jankausko/dienraščio „15 minučių“ nuotr. / Anot pašto darbuotojų, pirkimas internetu tik įsibėgėja. Gruodį iš trečiųjų šalių į Lietuvą atkeliavo per 33 tūkst. siuntų, iš ES – 23 tūkst.

Apsipirkimas neišeinant iš namų Lietuvoje įgyja pagreitį. Per mėnesį į mūsų šalį atkeliauja dešimtys tūkstančių elektroninėse parduotuvėse įsigytų prekių. Tiesa, nemažai pirkėjų susiduria su nenumatytais rūpesčiais – už internetu įsigytą prekę jiems tenka mokėti mokesčius, apie kuriuos jie nė nenumanė.

Klaipėdietė Eglė vienoje elektroninėje kosmetikos parduotuvėje įsigijo porą maloniai kvepiančių priemonių veido priežiūrai. „Dėl nežinojimo užsisakiau iš karto du daiktus, kurių bendra vertė viršijo 100 Lt. Pirkdama jas abi atskirai būčiau išvengusi mokesčių, tačiau kai prekės iš Honkongo pagaliau atkeliavo į Lietuvą, manęs buvo paprašyta susimokėti PVM mokestį. Tai nebuvo didelė suma - apie 20 Lt ir visa laimė, kad elektroninė parduotuvė, kurioje pirkau prekes, sutiko apmokėti mano patirtas papildomas išlaidas. Nusiuntus sąskaitą su PVM mokesčiais, pardavėjas grąžino tuos pinigus“, – sakė Eglė, prisipažinusi, kad pažinojo žmonių, iš tos pačios parduotuvės pirkdavusių prekių už 400 Lt ir sugebėdavusių prasisukti be jokių mokesčių.

Pasak D.Kraulaidienės, kiekvienam Lietuvos gyventojui patogiausia pirkti internetu iš Europos Sąjungos (ES) ribose esančių elektroninių parduotuvių, tuomet jokių papildomų mokesčių nereikės mokėti. Tačiau mokesčiai neaplenks perkant iš trečiųjų šalių, t.y. Azijos, JAV ir kitų.

Kita elektroninių parduotuvių klientė Lina irgi pirko dvi kosmetikos priemones, kurių vertė siekė 98 Lt. Po poros savaičių ją pasiekė laiškas iš pašto, pranešęs, kad mergina turi pristatyti dokumentus apie prekių vertę bei transporto išlaidas. Tai padarius buvo paaiškinta, kad už prekes, siųstas iš trečiųjų šalių, šiuo atveju Azijos, mūsų valstybei reikės sumokėti PVM mokestį. To daryti nereikėtų, jei prekių kaina neviršytų 75 Lt. Negana to, Pašto pervežimo centro specialistė paaiškino, kad PVM reikės susimokėti ir už transportavimo išlaidas, nepaisant to, kad kosmetikos atsiuntimas merginai nieko nekainavo.

„Nors žmogus nepatiria transporto išlaidų, PVM mokestį jam vis tiek reikia susimokėti. Norint sužinoti, kokios yra transporto išlaidos, pasidomima, kiek tektų mokėti už tokio pat svorio paketą, atkeliavusį iš tos šalies – JAV, Honkongo ar kas tai bebūtų. Nuo tos sumos pritaikomas PVM. Siuntos kainą kiekvienas gali pasižiūrėti internete. Nemokamo siuntimo iš tiesų nėra – prekės transportavimas dažniausiai būna įskaičiuotas į prekės kainą, tik pardavėjai reklaminiais tikslais dažniausiai tos kainos nenurodo. Jeigu jie pirkimo dokumentuose įrašytų, kad transportavimas yra įtrauktas į prekės vertę, skaičiavimų nebūtų, tačiau jie to nenori daryti ir teigia, kad siuntimas yra nemokamas“, – painią situaciją aiškino Vilniaus teritorinės muitinės pašto posto viršininkė Dovilė Kraulaidienė.

Iš ES – be mokesčių

Pasak D.Kraulaidienės, kiekvienam Lietuvos gyventojui patogiausia pirkti internetu iš Europos Sąjungos (ES) ribose esančių elektroninių parduotuvių, tuomet jokių papildomų mokesčių nereikės mokėti. Tačiau mokesčiai neaplenks perkant iš trečiųjų šalių, t.y. Azijos, JAV ir kitų.

„Mokesčius sudaro muito ir PVM mokesčiai. Be muito tam tikras prekes galima įsivežti, o PVM reguliuoja nacionalinis įstatymas ir jei prekė pirkta iš trečiosios šalies bei yra brangesnė nei 75 Lt, PVM jau reikės mokėti. Jei prekės vertė viršys 518 Lt, nepavyks išvengti ir muito mokesčių. Jie priklauso nuo prekės rūšies ir gali siekti nuo 2 iki 17 proc. prekės vertės. Didžiausias muito tarifas taikomas avalynei ir drabužiams“, – pasakojo D. Kraulaidienė. Ji teigė, kad kiekvienas ne ES elektroninėse parduotuvėse apsiperkantis gyventojas turėtų gerai paskaičiuoti, ar sumokėjus mokesčius prekė netaps itin brangi. Pavyzdžiui, populiaru iš JAV įsigyti įvairios technikos. Pasak žinovės, nors fotoaparatams ir kai kuriai kitai technikai muito mokesčiai netaikomi, tačiau PVM mokesčių išvengti nepavyks.

„Ant siuntos turi būti prekės aprašymas, ji turi būti įvertinta, tuomet pareigūnai sprendžia, tikrinti siuntą ar ne“, – sakė Klaipėdos teritorinės muitinės atstovė Rasa Rentauskienė.

Kokio dydžio ir kokius mokesčius reikės mokėti galima sužinoti apsilankius muitinės interneto svetainėje www.cust.lt. Atitinkamame skyriuje prašoma pasirinkti prekės rūšį, pavyzdžiui, paltai. Tuomet reikės pasirinkti iš kokios medžiagos jie pagaminti – medvilnės ar cheminių pluoštų. Taip smulkiai išsiaiškinusi, kokia toji jūsų prekė, sistema parodys, kad už tokį paltą perkant iš trečiųjų šalių reikės mokėti 12 proc. muito mokesčius ir dar PVM.

Siuntų srautai didėja

„Šiuo metu siuntų srautai yra sumažėję, nes baigėsi šventinis laikotarpis. Tačiau nuo rugpjūčio iki gruodžio srautų srautas buvo milžiniškas. Žmonės siunčiasi tikrai daug prekių“, – sakė D.Kraulaidienė. Pavyzdžiui, liepą iš trečiųjų šalių į Lietuvą atkeliavo 16 tūkst., iš ES šalių – 13 500 siuntų. Gruodį šis srautas gerokai padidėjo – siuntų iš trečiųjų šalių skaičius siekė 33 tūkst., o iš ES – viršijo 23 tūkst.

Lietuvą pasiekusios siuntos yra tikrinamos. Kilus įtarimams jų turinys sužinomas pasitelkiant rentgeno aparatus, uostant šunims ar tiesiog atidarant pakuotes. „Ant siuntos turi būti prekės aprašymas, ji turi būti įvertinta, tuomet pareigūnai sprendžia, tikrinti siuntą ar ne“, – sakė Klaipėdos teritorinės muitinės atstovė Rasa Rentauskienė.

Žinia apie mokesčius supykdo

Šiuo metu pašto pervežimo centre Vilniuje yra 200 sulaikytų siuntų. Visos jos gavėjams iškeliaus tada, kai bus paskaičiuoti papildomi mokesčiai. „Gruodį turėjome dvigubai daugiau sulaikytų siuntų iš trečiųjų šalių. Pirkimas internetu tikrai didėja – tai pradėjome justi pernai. Žinoma, gavę laišką, kad reikės susimokėti papildomus mokesčius žmonės pyksta, aiškina, kad jie nusipirko daiktą ir viską jau sumokėjo. Mes geranoriškai paaiškiname, kad muitinei turime pateikti informaciją. Būna atvejų, kai sužinoję papildomų mokesčių dydžius gavėjai atsisako siuntų, nes prekė tampa per brangi, tuomet siuntas grąžiname atgal“, – aiškino Lietuvos pašto filialo Pašto pervežimo centro pamainos viršininkė Danutė Del. Pasak jos, internetu gyventojai įsigyja įvairiausių prekių – kosmetikos, automobilių detalių, rūbų, avalynės ir net maisto papildų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Skanumėlis
Parašykite atsiliepimą apie 15min