Dabar populiaru
Publikuota: 2018 kovo 2d. 13:06

Laura Matjošaitytė davė išskirtinį leidimą LVŽS atstovei susipažinti su liberalų byla

Jonė Valčiukienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / VRK vadovė Laura Matjošaitytė (kairėje) pasistengė, kad „valstiečių“ atstovė Jonė Valčiukienė gautų daugiau informacijos nei kiti VRK nariai

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkė Laura Matjošaitytė ir vėl pateko į abejonių dėl jos skaidrumo keliančią padėtį. Ji suteikė išskirtinį leidimą Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovei Jonei Valčiukienei susipažinti su Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) atliekamu ikiteisminiu tyrimu dėl Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio.

Visi VRK nariai galėjo susipažinti su dalimi STT ikiteisminio tyrimo medžiagos dėl liberalų partijos. Bet tik vieną kartą.

Tačiau VRK pirmininkės sprendimu, „valstiečių“ į VRK deleguotai J.Valčiukienei buvo leista medžiagą peržiūrėti antrą kartą.

Tokį leidimą dar gavo tik iš nepartinių narių sudaryta tyrimą vykdanti VRK darbo grupė. J.Valčiukienė nėra ir nebuvo tos darbo grupės narė. Todėl tokios išskirtinės sąlygos, sudarytos „valstiečių“ atstovei, kitiems VRK nariams sukėlė įtarimų.

Pati J.Valčiukienė aiškina, kad į STT du kartus vyko, nes pirmą kartą nespėjo perskaityti visos informacijos.

Tyrimas be partinių. Beveik

Kalba eina apie rezonansinį tyrimą apie Liberalų sąjūdžio ryšius su koncernu „MG Baltic“. Savo tyrimą atlieka ir VRK, kurios nariai gali prieiti prie dalies ikiteisminio tyrimo duomenų, jei to paprašo VRK vadovė.

Laikantis principo, jog partijų delegatai VRK neturėtų tirti politinių oponentų veiklos, VRK sudarytoje darbo grupėje šis tyrimas patikėtas su politinėmis partijomis nesusisaisčiusiems asmenims. Tyrimą atlikti pavesta VRK pirmininkės pavaduotojui Vincentui Vobolevičiui, kuris yra susijęs su „valstiečiais“, bet nėra šios partijos delegatas komisijoje. Kartu su juo, darbo grupę sudarė VRK narė, teisininkė Svajonė Šaltauskienė bei trys VRK sekretoriato darbuotojos: VRK Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo kontrolės skyriaus vadovė Lina Petronienė ir jos pavaldinės Rimantė Ivaškovaitė bei Estera Miežytė.

Bet tai tik oficialioji dalis. Už kadro liko kiek kitoks VRK pirmininkės L.Matjošaitytės darbas.

15min turimais duomenimis, vasario pradžioje VRK vadovė kreipėsi į ikiteisminį tyrimą dėl liberalų atliekančią STT prašydama leisti konkretiems VRK atstovams susipažinti su šio rezonansinio tyrimo medžiaga. Šie asmenys – tai jau minėtos darbo grupės nariai V.Vobolevičius, S.Šaltauskienė, L.Petronienė, R.Ivaškovaitė bei E.Miežytė. Visi penki. Ir dar vienas žmogus, kurio darbo grupėje nėra.

Šis žmogus – tai „valstiečių“ atstovė VRK J.Valčiukienė. Ją su valdančiąja partija sieja kur kas daugiau nei delegavimas į VRK. J.Valčiukienės vyras Evaldas Valčiukas – advokatas ir Ramūno Karbauskio patikėtinis. Būtent jam R.Karbauskis pernai perleido neturtines teises į „Agrokoncerno“ akcijas, taip formaliai nusišalindamas nuo savo verslo imperijos valdymo.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis ir Evaldas Valčiukas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis ir Evaldas Valčiukas

E.Valčiuko paskyrimą „Agrokoncerno“ akcijų valdytoju nutylėjo ne tik R.Karbauskis, nedeklaravęs susitarimo dėl neturtinių teisių perleidimo. Tai nuslėpė ir VRK narė J.Valčiukienė. Dėl šio fakto Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) šiuo metu atlieka tyrimą. Nepaisant VTEK sprendimo tirti jos elgesį, J.Valčiukienė vis dar nepapildė savo interesų deklaracijos informacija apie savo vyro vaidmenį „Agrokoncerno“ valdyme.

Paaiškėjo, kad buvo du VRK narių apsilankymai STT. Pirmas kartas buvo sausio pabaigoje, tada visi komisijos nariai sulaukė siūlymo nueiti į STT ir susipažinti su dalimi ikiteisminio tyrimo medžiagos. Antras kartas buvo tik išskirtiniams VRK nariams. Vasario pradžioje STT lankėsi ir su ikiteisminio tyrimo medžiaga susipažino tyrimą vykdanti darbo grupė. Būtent tarp jų atsirado ir „valstiečių“ atstovė J.Valčiukienė, o kitiems VRK nariams apie tokį vizitą pranešta nebuvo.

J.Valčiukienė: negaliu taip greitai skaityti

„Valstiečių“ deleguota VRK narė J.Valčiukienė 15min teigė, kad antrą kartą kartu su tyrimą vykdančia VRK darbo grupe į STT ėjo, nes pirmą kartą nespėjo visko perskaityti.

„Mes visi ėjome susipažinti su ta informacija, visa komisija. Ėjome absoliutiškai visi į STT, aš dar klausiau STT, jeigu aš jau susipažinau, ar aš galėsiu, jeigu reikės, ir kalbėti per posėdį“, – sakė J.Valčiukienė.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Jonė Valčiukienė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Jonė Valčiukienė

Ji teigė nedaranti įtakos VRK pirmininkei L.Matjošaitytei: „Aš, žinokit, Laurai tikrai nenurodinėju, kaip iš žiniasklaidos galima suprasti, ką daryti ir kaip daryti. Nežinau visų dokumentų, kuriuos ji pasirašo.

Aš jums sakau, ką aš žinau: visi VRK nariai buvo pakviesti į STT susipažinti su ta informacija, buvo susipažinta, buvo susipažinta su darbo grupės išvada preliminaria, aš darbo grupės veikloje tikrai nedalyvavau. Ir po to buvo išvadoje nurodyta daug visokių momentų, man kilo dar klausimų. Ir dar kartą dalis komisijos, kas norėjo, ėjo susipažinti.“

Ji tvirtino negavusi galimybės susipažinti su medžiaga, kuri būtų neprieinama kitiems VRK nariams.

Aš prašiau ir minėjau, kad aš negaliu taip greitai skaityti ir aš noriu nueiti dar kartą susipažinti.

„Sausio 29 dieną ėjo visa komisija, kas norėjo. Tuo metu kolegos susipažino labai greitai, aš norėjau daugiau pasižiūrėti, man neužteko laiko, visi sėdėjo ir jau norėjo kilti ir eiti, visi išėjome, nes ten yra tokia tvarka. Tada aš prašiau ir minėjau, kad aš negaliu taip greitai skaityti ir aš noriu nueiti dar kartą susipažinti ir tada vasario 9 dieną ėjau“, – prisiminė J.Valčiukienė.

„Daugiau nė vienas nesikreipė“

VRK pirmininkė L.Matjošaitytė 15min išdėstė panašią versiją – esą J.Valčiukienė savo iniciatyva pasiprašė leidimo papildomai susipažinti su STT medžiaga ir dėl to buvo įtraukta į vieną dokumentą su visa VRK darbo grupe.

„Buvome susipažinti STT su Liberalų sąjūdžio visa medžiaga. Visi komisijos nariai, kurie galėjo, atėjo. Ir, matyt, nespėjo [J.Valčiukienė] susipažinti su visa ta medžiaga. Tai buvo sudaryta galimybė susipažinti“, – aiškino L.Matjošaitytė.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Laura Matjošaitytė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Laura Matjošaitytė

Paklausta, ar tokios pat galimybės papildomai susipažinti su ikiteisminio tyrimo medžiaga buvo sudarytos ir kitų partijų atstovams VRK, pašnekovė bandė išvengti tiesaus atsakymo. „Jeigu kreipsis – tikrai kreipsiuosi į STT ir prašysiu sudaryti galimybes susipažinti su ta medžiaga“, – teigė VRK pirmininkė.

Pakartotinai paklausta, ar kitų partijų atstovai VRK turėjo tokias galimybes, kokios sudarytos J.Valčiukienei, pašnekovė pripažino, jog „valstiečių“ delegatė vienintelė gavo tokias sąlygas. „Daugiau nė vienas nesikreipė“, – tvirtino L.Matjošaitytė.

Kitiems VRK nariams nebuvo siūlyta papildomai susipažinti su medžiaga

Aiškėja, kad kiti VRK nariai apie galimybę antrą kartą vykti į STT ir papildomai susipažinti su ikiteisminio tyrimo medžiaga nieko nežinojo ir tokio siūlymo nesulaukė.

Teisingumo ministro deleguota VRK narė Svetlana Misevičienė 15min teigė, kad kiti VRK nariai nebuvo informuoti apie antrą vizitą į STT.

„Vieną kartą mes ėjome, buvo pasiūlyta visiems VRK nariams, sausio mėnesį. Bylų tikrai daug ir per mažai buvo to laiko. Mes, VRK nariai, kiti tikrai neturėjom tokio pasiūlymo, kad galime dar papildomai susipažinti su ikiteisminio tyrimo medžiaga“, – kalbėjo S.Misevičienė.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Darijus Beinoravičius, Svetlana Misevičienė ir Valdemar Urban
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Darijus Beinoravičius, Svetlana Misevičienė ir Valdemar Urban

Paklausta, ar nėra keista, kai susipažinti su ikiteisminio tyrimo medžiaga kartu su darbo grupe leidžiama tik vienos partijos atstovei, S.Misevičienė sakė, jog tai gali rodyti nelygias sąlygas.

„Sąžiningai tai tikrai atrodo keista ir galima taip pagalvoti, kad kai kuriems yra sudaromos išskirtinės sąlygos. Jeigu man būtų pasiūlyta, aš tikrai irgi labai norėčiau dar papildomai nueiti į STT ir kad leistų susipažinti su ikiteisminio tyrimo medžiaga. Man atrodo, kad kiti VRK nariai irgi norėtų dar papildomai susipažinti. VRK nariai nebuvo informuoti ir nebuvo įtraukti į tą sąrašą“, – tvirtino S.Misevičienė.

Konservatorių atstovas VRK Vilius Semeška 15min taip pat teigė apie antrą apsilankymą STT nieko nežinojęs.

„Visai komisijai buvo pasiūlyta nueiti susipažinti su ikiteisminio tyrimo medžiaga. Dauguma komisijos narių ir nuėjo visi kartu. Bet esmė ta, kad darbo grupė dar kartą ėjo ir mus nustebino, kad viena partijos atstovė taip pat buvo įrašyta į tą ėjimą. Ir net nebuvo pasiūlyta ir pranešta kitiems nariams“, – kalbėjo V.Semeška.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vilius Semeška
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vilius Semeška

Politikas stebėjosi, kodėl kartu su tyrimą vykdančia darbo grupe į STT ėjo ir „valstiečių“ partijos atstovė.

„Tas pirmininkės raštas, kuris siunčia Jone Valčiukienę, be kitų narių, su darbo grupe, kuri tiria ir užduoda klausimus, tai mažų mažiausiai parodo kažkokį keistą suinteresuotumą ir ignoravimą kitų narių. Mums antrą kartą eiti nebuvo pasiūlyta. Tas antras ėjimas, jeigu teisingai suprantu, buvo darbo grupės iniciatyva. Bet ką ten darė Jonė Valčiukienė ir kodėl komisijos pirmininkė įrašė būtent ją, o ne pasiūlė kitiems nariams, aš šito negaliu atsakyti, mane patį tai stebina ir šiek tiek šokiruoja“, – sakė konservatorių atstovas.

Reiškėsi ir „Agrokoncerno“ tyrime

Opozicinių partijų atstovai jau kurį laiką garsiai kelia abejones dėl J.Valčiukienės veiklos VRK, galimai peržengiant įgaliojimų apibrėžtas ribas. Tačiau „valstiečių“ delegatė nemato poreikio nusišalinti nuo klausimų, tiesiogiai susijusių tiek su partija, tiek su „Agrokoncernu“.

Pavyzdžiui, J.Valčiukienė aktyviai dalyvavo šią savaitę VRK svarstant daug dėmesio sulaukusias tyrimo išvadas, aprėpusias ne tik serialą „Naisių vasara“, bet ir kitus renginius, kuriuose R.Karbauskis buvo pristatomas mecenatu ir kuriuos rėmė politiko verslas.

Dėl „valstiečių“ atstovės sprendimo nenusišalinti svarstant šį klausimą konservatorė Seimo narė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė kreipėsi į VTEK. Politikės nuomone, J.Valčiukienė neturėtų dalyvauti svarstant klausimus, tiesiogiai susijusius tiek su ją delegavusia partija, tiek su verslu, kuriam atstovauja jos vyras.

Kiek J.Valčiukienė dalyvavo ankstesniuose procesuose, susijusiuose su galimų „valstiečių“ pažeidimų tyrimu, kol kas nežinoma.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Kalinys atskleidė, kaip organizuodavo telefonų ir narkotikų patekimą į Pravieniškes

Vardai

Andrių Šedžių supykdė mitingas prie Šiaulių savivaldybės: abiturientus iš pamokų atginė per prievartą?

Patikrinta 15min Aktualu

Tiesa ar melas? Saulius Skvernelis: „Ministro pirmininko atlyginimas dėl mokesčių reformos nesikeis nė vienu euru“

Pasaulis kišenėje

11 Europos miestų, kurie žiemą – tik dar žavingesni

24sek

„urBONUSas“: R.Petrauskas nededa taško: „Rimtai svarstyčiau pasiūlymą komentuoti „Žalgirį“

„Ginčas“ dėl Lietuvos pilietybės: ar suteikti ją Kanadoje išaugusiam NBA potencialo talentui?

Gyvenimas

„Emocijos“. Rugilė ir Dovydas turi Dauno sindromą, bet tai jiems netrukdo džiaugtis gyvenimu

Aktualu

Airijos spauda: jauni, pažeidžiami lietuviai išnaudojami narkotikų prekybai Dublino centre

Aktualu

Diskusija: lietuviai neišmano ekonomikos, nemėgsta verslininkų, bet patys norėtų jais tapti

Gazas

Filmų sukurti mitai: ar susišaudymo metu tikrai saugu slėptis už automobilio?

Interviu Kultūra

Spektaklis-koncertas apie moteris Lietuvos istorijoje: pabrėžti bendrumui, ne skirtumams

Gazas

„Bugatti Veyron“ išlaikymas: už vienos detalės kainą – naujas įprastas automobilis

Verslas

Jaunus medikus nuvylusi A.Pabedinskienė jaučiasi įžeista: mokiau pagal pateiktas temas

Vardai

Filmavimo metu susižalojo Mios sūnus – prireikė medikų pagalbos

Aktualu

Klaipėdoje po masinės avarijos „Nissan Infiniti“ liko gulėti ant šono

24sek

Prasta diagnozė „Ryto“ žaidėjui: po dėjimo į krepšį laukia pusmetis be krepšinio

Mokslas.IT

Rusijoje demonstruotas „pažangus robotas“ pasirodė esąs žmogus su roboto kostiumu

Aktualu

Buvęs D.Trumpo advokatas M.Cohenas nuteistas kalėti trejus metus

Verslas

Vyriausybė ruošia tėvams pusės algos dydžio dovaną, bet džiaugiasi ne visi

Sportas

Žingsnis pirmyn ar atgal? Be pinigų likusią A lygą po savo sparnu glaus LFF

Naujienos

Aktualu

Kalinys atskleidė, kaip organizuodavo telefonų ir narkotikų patekimą į Pravieniškes

Vardai

Andrių Šedžių supykdė mitingas prie Šiaulių savivaldybės: abiturientus iš pamokų atginė per prievartą?

Patikrinta 15min Aktualu

Tiesa ar melas? Saulius Skvernelis: „Ministro pirmininko atlyginimas dėl mokesčių reformos nesikeis nė vienu euru“

Pasaulis kišenėje

11 Europos miestų, kurie žiemą – tik dar žavingesni

Gyvenimas

Savanoriaujanti Vitalija: „Kodėl seneliai, turintys artimuosius, jaučiasi tokie vieniši?“

„Ginčas“ dėl Lietuvos pilietybės: ar suteikti ją Kanadoje išaugusiam NBA potencialo talentui?

Vardai

Paaiškėjo „Eurovizijos“ atrankos vedėjai: duetas kartu dirbs pirmą kartą

Aktualu

Britanijos premjerė Th.May ragina savo partiją palaikyti ją per balsavimą dėl nepasitikėjimo

24sek

„urBONUSas“: R.Petrauskas nededa taško: „Rimtai svarstyčiau pasiūlymą komentuoti „Žalgirį“

Gyvenimas

„Emocijos“. Rugilė ir Dovydas turi Dauno sindromą, bet tai jiems netrukdo džiaugtis gyvenimu

Aktualu

Airijos spauda: jauni, pažeidžiami lietuviai išnaudojami narkotikų prekybai Dublino centre

Gazas

Filmų sukurti mitai: ar susišaudymo metu tikrai saugu slėptis už automobilio?

Interviu Kultūra

Spektaklis-koncertas apie moteris Lietuvos istorijoje: pabrėžti bendrumui, ne skirtumams

Gazas

„Bugatti Veyron“ išlaikymas: už vienos detalės kainą – naujas įprastas automobilis

Verslas

Jaunus medikus nuvylusi A.Pabedinskienė jaučiasi įžeista: mokiau pagal pateiktas temas

Vardai

Filmavimo metu susižalojo Mios sūnus – prireikė medikų pagalbos

Mokslas.IT

Rusijoje demonstruotas „pažangus robotas“ pasirodė esąs žmogus su roboto kostiumu

Aktualu

Diskusija: lietuviai neišmano ekonomikos, nemėgsta verslininkų, bet patys norėtų jais tapti

Aktualu

Klaipėdoje po masinės avarijos „Nissan Infiniti“ liko gulėti ant šono

Verslas

Venesuelos vyriausybė perėmė „Goodyear“ gamyklą

Vardai

Ypatingos

05:50
03:17

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Dovanoju sveikatą

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min