Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2014 vasario 13d. 18:15

Lazdijų rajone seniūnas įtariamas socialinę pašalpą skyręs savo buvusiai žmonai

Būdviečio seniūnas Arūnas Kundrotas
V.Danauskienės nuotr. / Būdviečio seniūnas Arūnas Kundrotas

Lazdijų rajono savivaldybės administracijoje pradėtas tyrimas dėl galimo Būdviečio seniūnijos seniūno Arūno Kundroto padaryto tarnybinio nusižengimo. Įtariama, kad valdininkas sukėlė viešų ir privačių interesų konfliktą, kai socialines pašalpas skirdavo savo žmonai Ilonai Kundrotienei.

Spėjama, kad tai vyko keletą metų, o panašių atvejų, kai socialines pašalpas gaudavo jas skirstančiųjų giminaičiai ar šeimos nariai, gali būti ir daugiau.

Informaciją slepia

Tačiau Lazdijų rajono savivaldybės valdininkai slepia, kokia suma galimai neteisėtai buvo išmokėta, nes tokios informacijos atskleidimas esą pažeistų socialinės paramos gavėjo teises.

Per metus 25 tūkst. gyventojų turinčioje savivaldybėje išmokama per 8 mln. Lt pašalpų. Vidutiniškai per mėnesį – apie 650–700 tūkst. Lt., nors dirbančiųjų ir mokančių įmokas „Sodrai“ šioje savivaldybėje – vos 2 tūkst.

„Aš negaliu atskleisti nieko apie fizinį asmenį – nei jo pavardės, nei sumų, kokias gaudavo, net paties fakto, ar tas asmuo yra socialinės paramos gavėjas ar nėra“, – sakė Lazdijų rajono savivaldybės adminsitracijos direktorius Gintautas Salatka.

Pasak direktoriaus, tokia tvarka gal ir palieka landą piktnaudžiauti socialine valstybės parama, tačiau įstatymų pažeidinėti jis nelinkęs.

„Gal jeigu pašalpų gavėjų sąrašai kabėtų seniūnijų skelbimų lentose, gautume ir daugiau informacijos apie galimus piktnaudžiavimus, deja, toks viešumas verstų paramos gavėjus jaustis nejaukiai ir diskriminuojančiai“, – įsitikinęs G.Salatka.

Tikrina visus pašalpų prašytojus

Skandalas kilo ir tiesa išaiškėjo, kai nuo šių metų sausio socialines išmokas pradėjo skirstyti pačios savivaldybės. Anksčiau tai darė Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

V.Danauskienės nuotr./Lazdijų rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Lina Margelienė
V.Danauskienės nuotr./Lazdijų rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Lina Margelienė

Prieš Naujuosius metus gavusi pylos nuo Lazdijų–Druskininkų rinkimų apygardoje į Seimą išrinktos Socialinių reikalų komiteto pirmininkės Kristinos Miškinienės, Lazdijų rajono savivaldybės administracija ėmėsi tikrinti visus pašalpų gavėjų prašymus ir vertinti jų buities ir gyvenimo sąlygas.

„Pagal mūsų savivaldybės administracijoje patvirtintą tvarką, kiekvienas socialinės paramos gavėjas privalo būti patikrintas: jo gyvenimo sąlygos, surašomas buities tyrimo aktas, įvertinama kita informacija apie asmenų turtinę, šeimyninę padėtį. Tokius duomenis seniūnijose renka ir tikrina socialiniai darbuotojai. Vėliau specialios komisijos seniūnui teikia teikimą – skirti socialinę paramą ar ne. Sprendimą priima seniūnas“, – sakė Lazdijų rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja Lina Margelienė.

Pirmauja pagal pašalpų gavėjų skaičių

Gal jeigu pašalpų gavėjų sąrašai kabėtų seniūnijų skelbimų lentose, gautume ir daugiau informacijos apie galimus piktnaudžiavimus, deja, toks viešumas verstų paramos gavėjus jaustis nejaukiai ir diskriminuojančiai, – įsitikinęs G.Salatka.

Lazdijų rajono savivaldybė yra pirmaujanti šalyje pagal socialinių pašalpų gavėjų skaičių. Per metus 25 tūkst. gyventojų turinčioje savivaldybėje išmokama per 8 mln. Lt pašalpų. Vidutiniškai per mėnesį – apie 650–700 tūkst. Lt. Dirbančių ir mokančių įmokas „Sodrai“ šioje savivaldybėje – vos 2 tūkstančiai.

Pasak L.Margelienės, įsigaliojus naujajai tvarkai, per sausį buvo patikrinti visi prašymai, kuriuose buvo prašoma skirti socialinę pašalpą.

Tai darė specialios komisijos, į kurių sudėtį įėjo atskiros seniūnijos seniūnas, socialinis darbuotojas ir nepriekaištingos reputacijos vietos bendruomenės atstovas.

Po tikrinimų per vieną mėnesį pašalpų gavėjams išmokama paramos suma sumažėjo 160 tūkst. Lt. Prognozuojama, kad ateityje ji dar mažės.

Yla išlindo po seniūno prašymo nusišalinti

Turimomis žiniomis, tokia komisija turėjo apsilankyti ir Būdviečio seniūnijos seniūno A.Kundroto gyvenamoje sodyboje Aštriosios Kirsnos kaime, kur jam priklausančiame name gyvena ir I.Kundrotienė bei keturi jų vaikai.

Tačiau būtent tuomet Lazdijų rajono savivaldybę pasiekė seniūno A.Kundroto prašymas dėl nusišalinimo, svarstant buities tyrimą jo žmonos gyvenamoje vietoje, t.y. seniūno name.

Pasak Lazdijų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Gintauto Salatkos, šiuo metu seniūno prašymas yra patenkintas, tačiau dėl jo ankstesnės veiklos pradėtas tarnybinis patikrinimas.

V.Danauskienės nuotr./Lazdijų rajono savivaldybės administracijos direktorius Gintautas Salatka
V.Danauskienės nuotr./Lazdijų rajono savivaldybės administracijos direktorius Gintautas Salatka

„Kai gavome tokį prašymą, kilo klausimas, kodėl seniūnas nusišalinimo neprašė anksčiau. Sudariau komisiją iš savivaldybės juristų, kurie per mėnesį turėtų įvertinti, kiek ir ar teisėtai buvo skirta socialinės paramos I.Kundrotienei, taip pat – ar A.Kundrotas savo veiksmais nesukėlė viešų ir privačių interesų konflikto ir nepiktnaudžiavo pareigomis, padarydamas žalą valstybei“, – sakė Lazdijų rajono savivaldybės administracijos direktorius G.Salatka.

Vertinimas – problemiškas

Viename name gyvenantys Arūnas ir Ilona Kundrotai oficialiai išsiskyrė dar 2009 metais. Šeima augina 4 vaikus, trys iš jų – nepilnamečiai. A.Kundrotas moka vaikams išlaikymą. Šeima taip pat teismo sprendimu yra pasidalinusi turtą ir kreditorinius įsipareigojimus.

Nors vietos spaudoje tuomet plačiai buvo rašyta apie tai, kad skyrybomis Kundrotai bandė išvengti įsipareigojimų kreditoriams dėl nenusisekusio verslo, kai žlugo I.Kundrotienės įmonės veikla, tačiau pats A.Kundrotas neigė išsiskyręs fiktyviai. Neva pablogėjus materialinei padėčiai, šeimoje įsivyravo įtampa ir konfliktai.

Nors vietos spaudoje tuomet plačiai buvo rašyta esą skyrybomis Kundrotai bandė išvengti įsipareigojimų kreditoriams dėl nenusisekusio verslo, tačiau pats A.Kundrotas neigė išsiskyręs fiktyviai. 

Seniūnas neneigė gyvenantis viename name su buvusia žmona, kartu besirūpinantys buitimi, vaikais, mokantis mokesčius. „Jokio bendro ūkio nevedame“, – sakė seniūnas.

Būtent faktas, kad asmenys veda bendrą ūkį ar gyvena kartu, yra vienas rimčiausių argumentų juos laikyti pora, o jų pajamas skaičiuoti bendrai.

Tokiu atveju I.Kundrotienės gaunamas išlaikymas vaikams ir A.Kundroto atlyginimas būtų didesnis nei numato įstatymas asmenims, kurie teikia prašymą socialinei paramai gauti.

Jei bus nustatyta, kad visą šį laikotarpį oficialiai dokumentuose išsiskyrusi šeima vedė bendrą ūkį ir turėjo bendras pajamas, kurios buvo didesnės nei numatomos norint gauti pašalpą, o seniūnas buvusiai žmonai skirstė socialinę paramą, neteisėtai išmokėtas lėšas teks grąžinti į biudžetą.

Pats seniūnas neneigia žmonai skirdavęs socialines išmokas ir jas tvirtindavęs savuoju parašu, tačiau tikina elgęsis pagal įstatymą.

Tačiau valstybės tarnautojas neneigia, kad kilus skandalui, pasiprašė būti nušalintas nuo pašalpos žmonai svarstymo.  

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Ginklų ekspertai: Iranas metų metus dykumoje tobulino tarpžemyninių raketų programą

Aktualu

Girto vairuotojo fiasko Panevėžyje: pareigūnams įkliuvo prie pat policijos komisariato

Interviu Tik 15min Kultūra

Vienas garsiausių pasaulio antropologų Thomas Hyllandas Eriksenas: „Mums reikalingas laikas, kai nieko neįvyksta“

Vardai

Sasekso kunigaikštienė Meghan Markle: „Didžiuojuosi būdama feministe“

Gazas

Eksperimentas Panevėžio gatvėse: ar vairuotojai praleidžia skubančius paramedikus?

Aktualu

V.Uspaskichas: grįžtu į aktyvią politiką paskutinį kartą

Aktualu

Lietuvis Norvegijoje įtariamas pavogęs brangenybių už milijoną

24sek

Atsipalaidavimu nepatenkintas Šaras: „Kokie gali būti sunkumai nusiteikti?“

Verslas

Penktadienį baigiasi era, kai į gyventojų duomenis buvo galima numoti lengva ranka

Vardai

Donatas ir Dainė Baumilos pirmą kartą viešumoje pasirodė su devynių mėnesių dukra

Deuce

Grėsmingiausias varžovas: R.Berankiui „Roland Garros“ burtai lėmė A.Zverevą

Aktualu

Avarija geležinkelyje: prieš apklausą lietuviui prireikė medikų pagalbos, italų advokatui jis paaiškino savo veiksmus katastrofos metu

Vardai

Edita Daniūtė – apie gyvenimą Italijoje, sužadėtinio meilę cepelinams ir įkurtuves naujuose namuose

Lukiškių aikštėje atidaryta skaitykla po atviru dangumi „Vilnius skaito“

Gyvenimas

Interjero dizainerė K.Grybaitė – ironiškai apie lietuvių pasirinkimus: „Vonios plytelės yra viena gyvenimo tragedijų“

Gazas

Po vasariškos liūties lūžusio medžio suniokotą „Audi“ radęs vaikinas nustėro – kas turėtų atsakyti?

Paskutinis sezono „Ginčas“: ar Kaunas pajėgus surengti Finalo ketvertą?

Pasaulis kišenėje

Palanga laukia antplūdžio: gelbėtojai primena, jog Baltija klastinga

Gazas

Kelių policininkai maloniai nustebę: apskųsti girtą vairuotoją lietuviams jau tampa norma

Aktualu

R.Šimašius: visi dabar tapo rusiško popso ekspertais, o aš toks nesu

Naujienos

Aktualu

Ginklų ekspertai: Iranas metų metus dykumoje tobulino tarpžemyninių raketų programą

Aktualu

Girto vairuotojo fiasko Panevėžyje: pareigūnams įkliuvo prie pat policijos komisariato

Interviu Tik 15min Kultūra

Vienas garsiausių pasaulio antropologų Thomas Hyllandas Eriksenas: „Mums reikalingas laikas, kai nieko neįvyksta“

Vardai

Sasekso kunigaikštienė Meghan Markle: „Didžiuojuosi būdama feministe“

Gazas

Eksperimentas Panevėžio gatvėse: ar vairuotojai praleidžia skubančius paramedikus?

Aktualu

V.Uspaskichas: grįžtu į aktyvią politiką paskutinį kartą

Aktualu

Lietuvis Norvegijoje įtariamas pavogęs brangenybių už milijoną

24sek

Atsipalaidavimu nepatenkintas Šaras: „Kokie gali būti sunkumai nusiteikti?“

Verslas

Penktadienį baigiasi era, kai į gyventojų duomenis buvo galima numoti lengva ranka

Vardai

Donatas ir Dainė Baumilos pirmą kartą viešumoje pasirodė su devynių mėnesių dukra

Deuce

Grėsmingiausias varžovas: R.Berankiui „Roland Garros“ burtai lėmė A.Zverevą

Aktualu

Avarija geležinkelyje: prieš apklausą lietuviui prireikė medikų pagalbos, italų advokatui jis paaiškino savo veiksmus katastrofos metu

Vardai

Edita Daniūtė – apie gyvenimą Italijoje, sužadėtinio meilę cepelinams ir įkurtuves naujuose namuose

Lukiškių aikštėje atidaryta skaitykla po atviru dangumi „Vilnius skaito“

Gyvenimas

Interjero dizainerė K.Grybaitė – ironiškai apie lietuvių pasirinkimus: „Vonios plytelės yra viena gyvenimo tragedijų“

Gazas

Po vasariškos liūties lūžusio medžio suniokotą „Audi“ radęs vaikinas nustėro – kas turėtų atsakyti?

Paskutinis sezono „Ginčas“: ar Kaunas pajėgus surengti Finalo ketvertą?

Pasaulis kišenėje

Palanga laukia antplūdžio: gelbėtojai primena, jog Baltija klastinga

Gazas

Kelių policininkai maloniai nustebę: apskųsti girtą vairuotoją lietuviams jau tampa norma

Aktualu

R.Šimašius: visi dabar tapo rusiško popso ekspertais, o aš toks nesu

Vardai

Žinau, ką renkuosi

Atnaujinkime namus

Video

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Remontas be nervų

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Naujas regėjimas

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie 15min