Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2017 01 06

Lazdijų rajono vaikų globos namų auklėtiniai keliasi į bendruomeninius namus

Nuo šių metų sausio 1 dienos įsigaliojo nauja tvarka, pagal kurią vaikai iki 3 metų kūdikių namuose gali būti apgyvendinami tik išimties tvarka, bet ne ilgesniam kaip iki 3 mėnesių laikotarpiui. Siekiama, kad paskui vaikas būtų perkeltas į šeimos aplinką. Tai vienas iš pirmųjų vaikų globos namų reformos žingsnių.
Namas Bajoriškių kaime
Namas Bajoriškių kaime / Lazdijų rajono savivaldybės archyvo nuotr.

Lietuvoje globojama 10 tūkstančių vaikų, likusių be tėvų globos, iš jų apie 4 tūkstančiai – vaikų socialinės globos namuose. Šalyje įsibėgėjanti globos namų pertvarka, inicijuota Prezidentės Dalios Grybauskaitės, kuri įsitikinusi, kad valstybė turi sukurti sąlygas vaikams augti šeimos aplinkoje, o ne investuoti į neefektyvų globos įstaigų išlaikymą. Vaikų globos namų reforma numato, kad iki 2020 m. turi nelikti vaikų globos namų. Iš viso šalyje turėtų nelikti 27 vaikų globos namų.

Keliasi į bendruomeninius namus

Viena pirmųjų bendruomeninius vaikų globos namus vietoj vaikų globos namų steigia Lazdijų rajono savivaldybė. 2016 metų pabaigoje iš privačių asmenų savivaldybė nupirko 2 gyvenamuosius namus su žemės sklypais ir pagalbinio ūkio pastatais Lazdijų rajone Bajoriškių ir Staidarų kaimuose, kur artimiausiu metu persikraustys gyventi Lazdijų rajono savivaldybės socialinės globos namų „Židinys“ auklėtiniai.

Šiuo metu „Židinyje“ gyvena 17 vaikų, iš kurių 8 persikels gyventi į Bajoriškius, o 9 vaikai – į Staidarus. Kiekvienuose naujuosiuose bendruomeniniuose namuose dirbs ir su vaikais gyvens 2-3 socialiniai darbuotojai/socialiniai pedagogai ir 4-5 individualios priežiūros personalo darbuotojai. Dalis iš jų bus dabartiniai „Židinio“ darbuotojai.

Mokys savarankiškumo, gyventi kaip šeimoje

Didelis šios reformos entuziastas Lazdijų rajono meras Artūras Margelis tikina, kad iki šiol veikę, sovietinių laikų modelio vaikų globos namai nepasiteisino nė vienu atveju. Juose užaugę vaikai turi nepakankamai socialinių įgūdžių ir išėję į savarankišką gyvenimą sunkiai pritampa visuomenėje.

Lazdijų rajono savivaldybės archyvo nuotr./Namas Stadarų kaime
Lazdijų rajono savivaldybės archyvo nuotr./Namas Stadarų kaime

„Nupirkome 2 namus su sklypais kaimo vietovėje. Juose gyvens po 8-9 vaikus. Mokysim juos savarankiškumo, gyventi kaip tikrose šeimose – tvarkytis, valytis, gaminti valgyti, auginti daržiukus, auginti gyvūnėlius. Šie įgūdžiai labai jiems pravers pradėjus savarankiškai gyventi“, – sako A. Margelis.

Meras sutinka, kad ši, kaip ir bet kuri kita reforma, ne visada vyksta sklandžiai, sulaukia tam tikro pasipriešinimo.

„Pokyčiai paprastai atneša kokių nors nepatogumų. Pripratus prie senos tvarkos, sunku pasikeisti. Tačiau mūsų visų siekis – paisyti vaikų interesų bei gerovės ir pasirūpinti jų ateitimi, kad jie į gyvenimą išeitų visaverčiais piliečiais, galėtų ir gebėtų kurti savo šeimas, būti sėkmingais darbuotojais“, – gerai jam pažįstamą situaciją komentuoja A. Margelis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
28 metai su „Teleloto“ – kas lieka už kadro?
Reklama
Pasiskiepyti – į vaistinę: ateina per pietų pertrauką, kartu atsiveda ir šeimos narius
Reklama
Kam ir kada reikalingi saulės akiniai ir dirbtinis akių drėkinimas
Reklama
Šiaulių banko grupės valdomi pensijų fondai į daugiabučių renovaciją investuoja dar 7,5 mln. eurų
Užsisakykite 15min naujienlaiškius