Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ledai pajudėjo – Seimas nutarė svarstyti, ar naikinti LEO LT (atnaujinta 19.23 val.)

„Leo LT“
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / LEO LT
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Antradienį Seimui svarstyti pateikti du pasiūlymai dėl bendrovės LEO LT panaikinimo. Juos teikė tiek opozicija, tiek valdantieji.

„Tvarkos ir teisingumo“ partijos frakcijos seniūnas Valentinas Mazuronis parlamentarams pasiūlė pripažinti Atominės elektrinės įstatymą netekusiu galios, o konservatoriai Aurelija Stancikienė, Gintaras Songaila, Pranas Žeimys ir Rytas Kupčinskas – niekine pripažinti sutartį dėl Nacionalinio investuotojo sukūrimo.

Pasak premjero Andriaus Kubiliaus, panaikinus LEO LT bendrovę, iš to pasipelnyti galėtų privatus akcininkas „NDX energija“.Abiejų projektų esmė ta pati – panaikinti LEO LT bendrovę. Siekdami tokio sprendimo, parlamentarai rėmėsi ir Konstitucinio teismo išvada, kad kuriant nacionalinį investuotoją buvo pažeista šalies Konstitucija.

V.Mazuronio projektui po pateikimo pritarė 74 Seimo nariai, prieš balsavo 1, susilaikė 13. Iš viso balsavime užsiregistravo 91 parlamentaras. Konservatorių įstatymo projekto nagrinėjimas atidėtas ketvirtadieniui, nes Teisės ir teisėtvarkos komiteto išvadoje teigiama, kad šis įstatymas galimai prieštarautų Konstitucijai.

Atominės elektrinės įstatymo pripažinimo netekus galios įstatymą Seimas nutarė svarstyti gegužės 14 dieną, prieš tai gavus visų susijusių komitetų bei Vyriausybės išvadas.

Pasak premjero Andriaus Kubiliaus, panaikinus LEO LT bendrovę, iš to pasipelnyti galėtų privatus akcininkas „NDX energija“. Esą jei bendrovės steigimas būtų pripažintas niekiniu nuo pat pradžios, tai leistų „NDX energijai“ kreiptis į arbitražo teismą ir prisiteisti milijardines kompensacijas.

„Šiuo atžvilgiu reikia įvertinti visas galimas pasekmes. Kokia čia nauda – ieškoti kelių milijardų litų iš valstybės biudžeto, iš visų mokesčių mokėtojų. Todėl Vyriausybė žiūri atsakingai ir atsargiai“, – interviu Lietuvos radijui antradienį sakė A.Kubilius.

Lauks siūlymų

„NDX energijos“ vadovas Ignas Staškevičius antradienį negalėjo pasakyti, kaip įmonė elgtųsi, jei Atominės elektrinės įstatymas būtų pakeistas ar panaikintas. „Reikia kalbėti konkrečiai, žiūrėti teisinius dalykus, ką vienas ar kitas sprendimas keistų. Bet pabrėžiu, kad iš privataus investuotojo niekada nebuvo jokių užuominų apie ketinimus trauktis iš LEO LT“, – 15min.lt sakė I.Staškevičius.

Pirmadienį LEO LT valdybos pirmininkas Gintautas Mažeika pranešė, kad nuo kovo 26 dienos atsistatydina. Nors atsistatydino savo noru, 5 mėnesius LEO LT dirbęs G.Mažeika gaus pusmečio atlyginimo dydžio – 240 tūkst. litų – išeitinę kompensaciją. I.Staškevičius neatmetė galimybės dėl kompensacijos aiškintis teismuose. „Kaip akcininkui, „NDX energijai“ nėra džiugu mokėti tokias kompensacijas. Kitas klausimas – kiek jis dirbo, kas padaryta“, – sakė I.Staškevičius.

Anot I.Staškevičiaus, sutartys, kuriose numatomos nemenkos išeitinės kompensacijos, su LEO LT valdybos nariais buvo sudarytos siekiant pritraukti patyrusius, nepriklausomus specialistus: „Kad nebijotų priešintis, nepasiduotų spaudimui, turėtų pajamų ir nebijotų prarasti postą“.Anksčiau iš LEO LT valdybos pasitraukę asmenys taip pat gavo šimtatūkstantines kompensacijas. Anot I.Staškevičiaus, sutartys, kuriose numatomos nemenkos išeitinės kompensacijos, su LEO LT valdybos nariais buvo sudarytos siekiant pritraukti patyrusius, nepriklausomus specialistus. „Kad nebijotų priešintis, nepasiduotų spaudimui, turėtų pajamų ir nebijotų prarasti postą. Tokia yra ir vakarietiška praktika“, – sakė I.Staškevičius.

„Mano manymu, dėl naujo valdybos pirmininko pirma kalbėti turi Vyriausybė, nes ji turi sprendimo balsą“, – sakė I.Staškevičius.

Sutartis su LEO LT valdybos nariais paruošė bendrovės Stebėtojų taryba. Jos pirmininkas Julius Niedvaras nuo komentarų vakar susilaikė. „Šiuo metu aš atostogauju. Skambinkit po švenčių“, – telefonu tepasakė J.Niedvaras.

Akibrokštas

Energetikos ministras Arvydas Sekmokas negailėjo kritikos darbo sutartims su LEO LT valdybos nariais. „Tai yra akibrokštas. Neteko girdėti, kad bet kuri valstybės ar verslo įmonė leistų sau sudarinėti tokias sutartis. Juk žmogus, pasirašęs tokią sutartį, kitą dieną gali išeiti iš darbo ir išsinešti ketvirtį milijono litų“, – teigė ministras.

Anot jo, visą atsakomybę dėl minėtų sutarčių turi prisiimti Stebėtojų taryba. „Jeigu ji leido tokias sutartis sudaryti, tai ji ir privalo, iki pradės dirbti naujoji stebėtojų taryba, jas panaikinti“, – teigė ministras.

Antradienį jis kreipėsi į LEO LT Stebėtojų tarybą, kad ši kuo skubiau peržiūrėtų ir pakeistų sutartis su bendrovės valdybos nariais, nustatant, kad atlyginimai, išeitinės kompensacijos bei kitos išmokos ir sąlygos „atitiktų teisingumo, sąžiningumo ir protingumo principus“.

Trečiadienį vyks LEO LT akcininkų susirinkimas, kuriame ketinama keisti bendrovės stebėtojų tarybą, įtraukiant daugiau Vyriausybės atstovų. Taip pat ketinama keisti LEO LT tikslus, akcentuojant ne pelno siekimą, o ilgalaikius vartotojų interesus.

Teisininkas: „žalingas modelis“

Kritikos LEO LT negailintis teisininkas Kęstutis Čilinskas teigia, kad sandorį būtina kuo greičiau naikinti, mat kas mėnesį mokami dešimtis tūkstančių litų siekiantys atlyginimai, o realių darbų – nė kvapo.

„Įstatymą priiminėjo skubos tvarka, neva reikia greitai pritraukti specialistų statyti jėgainei. Apie jokią elektrinės statybą ten net nekalbama. Ir dabar – nei darbų, nei planų nėra. O jie gauna algas, išėję – didžiules kompensacijas. Taip negali būti pagal mūsų teisę“, – piktinosi K.Čilinskas. Anot jo, vienintelis LEO LT darbas yra elektros perdavimas.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min