TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Lengvesnė dalia vilniečių piniginėms – šildymas pigs iki 20 proc.

Eurai
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Eurai
Šaltinis: Remiamas turinys
Turinio kontrolė – redakcijos rankose, projekto partneris tik inicijuoja ar palaiko temos viešinimą
78
A A

Vilniaus šilumos ūkis privačiose rankose – jau 15 metų. Sostinės vicemeras Valdas Benkunskas tikina, kad anuomet buvo padaryta didelė klaida – konkurencijos rinkoje nėra, o gyventojams itin svarbus klausimas paverstas tiesiog verslu. Sutartis su vilniečiams siaubą keliančia „Vilniaus energija“ pasibaigs jau 2017-aisiais, tada šilumos ūkį perims savivaldybė, o vilniečių išlaidos šildymui turėtų mažėti iki 20 proc.

Jautri tema

Sąskaitos už šildymą – vienas didžiausių vilniečių galvos skausmų. Nors atpigusios dujos pastaraisiais metais ir nulėmė apie 14 proc. mažesnę šilumos kainą, vilniečiai nenustoja skųstis per didele šildymo našta.

Sostinės vicemeras Valdas Benkunskas tikino puikiai suprantantis gyventojus. Pasak jo, didžiausia klaida buvo padaryta prieš 15 metų – kai nuspręsta šilumos ūkį perleisti į privačias rankas. „Šildymas yra labai jautri tema. Negalima iš to daryti verslo. Gyventojai negali šilumos tiekėjo pasirinkti kaip kokio dešros ar sūrio gamintojo, konkurencijos nėra, taigi – yra priversti mokėti tiek, kiek jis nustato.

Šildymas yra labai jautri tema. Negalima iš to daryti verslo.

Dar reikėtų atsižvelgti ir į tai, kad šilumos kainos dedamųjų „Vilniaus energija“ neįvardija, natūralu – gyventojams kyla pasipiktinimas. O atsijungti nuo centralizuoto šildymo sistemos yra ne taip ir paprasta“, – padėtį vertino vicemeras.

Vis dėlto, pasak V.Benkunsko, šviesesnių dienų vilniečiai tikėtis tikrai gali – artimiausiais metais šilumos ūkyje nusimato didžiuliai pokyčiai.

Vilniaus miesto savivaldybės nuotr./Valdas Benkunskas
Vilniaus miesto savivaldybės nuotr./Valdas Benkunskas

Perims į savo rankas

2017 metais sutartis su „Vilniaus energija“ baigsis, jos tęsti neketinama, nes Vilniaus savivaldybė pasiryžusi perimti šilumos ūkį į savo rankas. „Tam tikri teisiniai procesai yra prasidėję jau ir dabar, nes tai – sudėtingas ir netrumpas procesas, turėsime labai daug darbo. Kitą šildymo sezoną vilniečiai sąskaitas gaus vis dar iš „Vilniaus energijos“, nes savivaldybė visą valdymą perims tik nuo 2017-ųjų balandžio“, – tikino vicemeras.

Paklaustas, ar viskas vyksta sklandžiai, V.Benkunskas tikino, kad viskas dar prieš akis, bet savivaldybė pasiruošusi visiems scenarijams. „Mes tikrai nesiekiame jokių nesutarimų, norėtume viską susitvarkyti be jokių konfliktų. Tačiau „Vilniaus energija“ turi vieną požiūrį į tai, kokį šilumos ūkį mums perduoda, o mes – kitą. Reikia įvertinti labai didelį turtą, jo būklę ir susidėvėjimą, perimti darbuotojus ir dar daug kitų dalykų.

Galiu pasakyti tik tiek, kad šios „skyrybos“ bus tikrai nelengvos, nes jau dabar matome agresyvią „Vilniaus energijos“ taktiką.

Dabar tuo jau užsiima „Vilniaus šilumos tinklai“, kurie iki šiol buvo atsakingi už nuomos sutarties priežiūrą. Taip pat yra priimami inžinieriai, rinkos analitikai, kurie padės vykdyti šį procesą. Galiu pasakyti tik tiek, kad šios „skyrybos“ bus tikrai nelengvos, nes jau dabar matome agresyvią „Vilniaus energijos“ taktiką.

Aišku, stengsimės, kad viskas būtų sklandu, bet, atstovaudami vilniečių interesus, nesileisime ir patys būti skriaudžiami. Nesiekiame konfliktuoti, bet jei reikės – neatmetame ir galimybės galiausiai teisme išsiaiškinti, kas ir kam bus skolingas“, – kalbėjo V.Benkunskas.

Atsakyti konkrečiai – kada vilniečiai pajus palengvėjimą, sostinės vicemeras negalėjo – tai priklauso nuo daugybės dalykų, tačiau pirmieji – gal ir nežymūs – pokyčiai pasijus jau 2017–2018 metais. Planuojama, kad šildymo kaina turėtų mažėti iki 20 proc.

Siekis – skaidrumas

Pasiteiravus, kokių priemonių savivaldybė imsis, kad vilniečių šildymo našta mažėtų, V.Benkunskas visų pirma įvardijo skaidrumą. „Visų pirma, reikėtų pradėti nuo to, kad šildymo kainą galima skirti į dvi dalis. Pirmoji – tai kuro kaina, kuriai įtakos nei savivaldybė, nei centrinė valdžia padaryti negali. Kokia yra, tokia yra.

O antra – su šilumos gamybos kaštais nesusijusios išlaidos. Turiu minty, darbuotojų atlyginimus ir kitas sąnaudos, kurias šilumos gamintojas patiria ir įtraukia į šilumos kainą. Šiuo klausimu matome, kad „Vilniaus energija“ gali piktnaudžiauti, nes ji atsisako pateikti šilumos kainos dedamąsias. Mes esame numatę viską vartotojui pateikti skaidriai – kas ir kiek kainuoja“, – aiškino Vilniaus vicemeras.

V.Benkunskas tikino, kad pagrindinis savivaldybės tikslas, ne tik skaidrumas, o ir, natūralu, kuo mažesnė šildymo kaina. „Kaip minėjau, nedarysime iš šilumos ūkio verslo. Jis dirbs nuliniu arba minimaliu pelnu“, – tikino pašnekovas. Ta šilumos kainos dalis, kurią, pasak V.Benkunsko, „Vilniaus energija“ yra išpūtusi ir ja akivaizdžiai manipuliuoja – bus sumažinta ir Vilniaus gyventojai 2017-ųjų šildymo sezoną tai pajus.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min