Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Lenkijos premjeras: Lenkijos ir Lietuvos santykiai bus tiek geri, kiek bus geri Lietuvos valdžios santykiai su lenkų tautine mažuma

Donaldas Tuskas atvyko į Vilnių
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Donaldas Tuskas atvyko į Vilnių
Šaltinis: 15min
0
A A

Lietuvoje sekmadienį apsilankęs Lenkijos premjeras Donaldas Tuskas rytą Palangoje susitiko su Lietuvos Vyriausybės vadovu Andriumi Kubiliumi, o jau 13 val. kartu su lenkų tikinčiaisiais dalyvavo šv. mišiose Šv.Teresės bažnyčioje Vilniuje.

Po mišių D.Tuskas bažnyčioje jis kreipėsi į susirinkusius tikinčiuosius, žadėdamas, kad Lietuvos lenkų tautinei mažumai bus skiriamas ypatingas dėmesys. „Sukako lygiai 20 metų, kai Lenkija ir Lietuva, atgavusios nepriklausomybę, užmezgė diplomatinius santykius. (...) Šiandien gyvename dviejose nepriklausomose valstybėse, bet vienuose bendruose Europos namuose. Tai reiškia, kad jausdamiesi europiečiais norime naudotis visomis teisėmis, kurias per šimtmečius Europa sukūrė“, – stovėdamas prie Šv.Teresės bažnyčios altoriaus kalbėjo D.Tuskas.

Žada ypatingą rūpestį

Kaimyninės šalies premjeras pabrėžė Lietuvoje gyvenančios lenkų tautinės mažumos svarbą, todėl Lenkija esą yra skolinga jiems ne tik pagarbą, bet ir rūpestį bei palaikymą, kai jiems to reikia. „Nuo šiandien pažadame ypatingą rūpestį jumis. Taip pat ir švietimo srityje, kuri tapo itin karšta tema pastarosiomis savaitėmis Lietuvoje“, – pažadėjo Lenkijos premjeras.

„Bus stengiamasi palaikyti kuo geresnius santykius tarp abiejų valstybių, bet noriu pasakyti Jūsų akivaizdoje: Lenkijos ir Lietuvos santykiai bus tokie geri, kokie geri bus Lietuvos valdžios santykiai su lenkų tautine mažuma“, – pabrėžė premjeras D.Tuskas ir šiuos jo žodžius palydėjo itin garsūs susirinkusiųjų plojimai.

D.Tuskas teigė su A.Kubiliumi kalbėjęs, kaip visuomet, draugiškai, tačiau konkrečiai: „Susidariau įspūdį, kad premjeras supranta šios situacijos svarbą. Kadangi abi pusės puikiai supranta, kad svarbiausia yra dialogas, nusprendėme sudaryti darbo grupė, kuri stengsis gerinti švietimo įstatymo punktus, netenkinančius tautinių mažumų atstovų“. Kas toje grupėje dirbs, dar esą nėra aišku, kadangi nuo susitarimo praėjo vos kelios valandos.

Pabrėžė dialogo svarbą

Bičiuliai sugeba tarpusavyje kalbėtis labai atvirai. Labai vertinu, kad su A.Kubiliumi sugebėjome susėsti ir pasikalbėti taip, jog įtampa nebeaugtų, – sakė D.Tuskas.„Daugelį metų esame pažįstami su premjeru A.Kubiliumi, todėl esu tikras – rasime gerą išeitį iš šitos situacijos. Neesame nusiteikę kažką kažkuo įtikinti per jėgą, tik norime, kad žmonės gyvenantys Lietuvoje, lojalūs jos piliečiai, tarp jų ir lenkai, turėtų visas teises. Žinoma, tai nėra lengva, nes tai žadina emocijas, bet ieškosime sprendimų, kaip pakeisti šį įstatymą“, – kiek vėliau žurnalistams sakė D.Tuskas.

Lenkijos premjeras teigė, kad tiek lenkų mažumos Lietuvoje, tiek lietuvių – Lenkijoje situacijos gerinimas yra nuolatinis darbas, tam esą nepakaks vieno sprendimo. „Neleistina, kad šitame Europos kampelyje gyvenančios tautos, puikiai viena kitą pažįstančios ir turinčios bendrą istoriją, nerastų sutarimo“, – aiškino D.Tuskas.

Anot Lenkijos Vyriausybės vadovo, svarbiausia šiuo metu yra sutarti, kad švietimo įstatymas nešokiruotų moksleivių, tarkim, tiems žmonėms, kurie jau mokosi mokyklose, įstatymo pasekmės neturėtų būti jaučiamos.

„Bičiuliai sugeba tarpusavyje kalbėtis labai atvirai. Labai vertinu, kad su A.Kubiliumi sugebėjome susėsti ir pasikalbėti taip, jog įtampa nebeaugtų. Būna geresnės ir blogesnės aplinkybės sukaktims, bet svarbiausia, kad kalbamės rimtai ir bičiuliškai, kartais kažkas nusileidžia, kartais – ne, bet tokia jau ta politika“, – paklaustas, ar šie įvykiai temdo 20-ąsias diplomatinių santykių tarp Lietuvos ir Lenkijos metines, sakė D.Tuskas.

Streikus sustabdė

Mokyklų streikų komiteto koordinatorius Albertas Narvoišas Lenkijos premjerą informavo, kad nuo rytojaus streikai lenkiškose mokyklose stabdomi. Tačiau visiškai jų nutraukti kol kas neketinama, esą jų eiga priklausys nuo darbo grupės veiklos rezultatų.

„Labai tikimės, kad prasidės dialogas tarp valdžios atstovų ir tautinių mažumų ir spręsime visas problemas. Laukiame švietimo įstatymo punktų, kurie nepriimtini tautinėms mažumoms, pakeitimo – dėl programų suvienodinimo, sustiprintų egzaminų laikymo, trijų dalykų mokymo lietuvių kalba“, – vardijo A.Narvoišas.

Jis teigė, kad pokyčiai mokymo programose gali atsirasti, bet tik tada, kai su tuo sutiks tautinių mažumų atstovai.

Europarlamentaras, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos vadovas Valdemaras Tomaševskis neslėpė, kad premjerų susitikimo rezultatai lenkus džiugina. „Po desperatiškos akcijos penktadienį D.Tuskas operatyviai priėmė sprendimą atvykti ir paremti lenkų tautinę mažumą. Bet jis parėmė ne tik kaip Lenkijos premjeras, bet ir kaip Europos Tarybos pirmininkas“, – 15min.lt sakė V.Tomaševskis.

Anot LLRA vadovo, svarbiausia yra net ne darbo grupės sudarymas, o tai, jog abiejų šalių premjerai sutarė situaciją keisti.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min