TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

LGL lyderis V.Simonko: reikia nacionalinio veiksmų plano prieš homofobines patyčias mokyklose

Vladimiras Simonko
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr. / Vladimiras Simonko
Šaltinis: 15min
0
A A

Lietuvoje būtinas nacionalinis veiksmų planas prieš patyčias dėl seksualinės orientacijos mokyklose, įsitikinęs Lietuvos gėjų lygos (LGL) lyderis Vladimiras Simonko.

Tokios patyčios esą ne tik sukelia įvairių psichologinių problemų ir sumenkina mokymosi rezultatus, bet ir pažeidžia teisę į saugias švietimo įstaigas bei paskatina jaunus žmones gerokai dažniau pakelti ranką prieš save. Imtis aktyvesnės kovos su patyčiomis dėl seksualinės orientacijos ir lytinės tapatybės – specifinės patyčių rūšies, vadinamos homofobinėmis ir transfobinėmis patyčiomis, – V.Simonko paragino ketvirtadienį Vilniuje vykstančioje tarptautinėje konferencijoje. 

UNESCO duomenimis, dėl šio psichologinio smurto sumažėja mokyklos lankomumas, prastėja mokymosi rezultatai ir pasiekimai. Jos gali įvairiai veikti jaunų žmonių emocinę ir psichinę sveikatą. 

Tyrimai rodo aiškias sąsajas tarp ilgalaikių tokių patyčių ir depresijos, nerimo, nepasitikėjimo savimi, užsisklendimo, socialinės izoliacijos, miego sutrikimų. Dėl jų kenčiantys žmonės labiau linkę į savęs žalojimą ir bandymą nusižudyti nei kiti jauni žmonės.  LGL valdybos pirmininko žodžiais, homofobinės ir transfobinės patyčios paveikia ne tik tuos, iš kurių tyčiojamasi, bet ir tuos, kurie tyčiojasi, bei visus kitus, esančius toje pačioje aplinkoje.

Tai esanti diskriminavimo ir atskirties forma, kuria pažeidžiama žmogaus teisė į švietimą visiems ir saugių švietimo įstaigų principą, silpninama švietimo kokybė.  Europoje ryški pažanga, siekiant atkreipti visuomenės dėmesį į homofobinių ir transfobinių patyčių pavojus ir užtikrinti draugišką aplinką LGBT žmonėms (lesbietėms, gėjams, biseksualams, transseksualams) švietimo įstaigose bei darbovietėse.  Tačiau, „Eurobarometro“ apklausos duomenimis, net 81 proc. LGBT asmenų Lietuvoje slepia savo tapatybę mokykloje.

„Aišku, kad LGBT jaunuoliai Lietuvoje nesijaučia saugūs atskleisti savo lytinę tapatybę, nes dėl jo susiduria su diskriminacija švietimo įstaigose“, – pažymėjo V.Simonko.  Pasak jo, patyčios – švietimo sistemos problema, kurią turi spręsti švietimo ir mokslo institucijų atstovai. „Lietuvoje turi būti sukurtas ir įgyvendintas nacionalinis veiksmų planas prieš homofobines ir transfobines patyčias, – paragino LGL lyderis. – Jei neturėsime atskiros programos dėl transfobinių, homofobinių patyčių, nemanau, kad tai bus efektyvus atsakas. Kažkas panašaus į stebuklą turėtų įvykti ir Lietuvoje.”

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min