Dabar populiaru
Publikuota: 2010 balandžio 19d. 14:51

Liberalcentristai koalicijoje lieka tik viena koja? (Atnaujinta 15.50 val.)

Gintautas Babravičius
Edgaras Anisimenko/BFL nuotr. / G.Babravičiaus partija neslepia susierzinimo kai kuriais koalicijos partneriais.

Valdančiosios koalicijos paramos pasigendantys liberalcentristai demonstruoja savo pyktį. Partijos vadovybė po pasitarimo nusprendė likti koalicijoje, tačiau pasilieka teisę atskirais klausimais balsuoti kitaip nei partneriai.

„Pirmą kartą, pabrėžiu – pirmą kartą – per paskutinį pusmetį, buvo svarstomas klausimas dėl tikslo likti koalicijoje ir mes atkreipiame koalicijos partnerių dėmesį, kad ir viešumoje kartais komentarai dėl koalicijos griūties pačių įvairiausių aspektų ir galimų to kaltininkų, ir nevieningas balsavimas yra tokios aplinkybės, kurių kontekste svarstėme šitą klausimą“, – pirmadienį aiškino Liberalų ir centro sąjungos (LiCS) lyderis Gintautas Babravičius, kuris buvo trumpam atvykęs į koalicijos partnerių susitikimą su Seimo pirmininke Irena Degutiene, vykusį parlamente.

Apie vedyvas ir skyrybas (papildyta 15.50 val.)

Partija žada toliau dirbti valdančiojoje koalicijoje, bet pasilieka teisę atskiruose balsavimuose balsuoti kitaip nei reikalauja koalicijos ar Vyriausybės susitarimai, nes taip esą pasielgė kai kurie Liberalų sąjūdžio (LS) ir Tėvynės Sąjungos parlamentarai per neseniai vykusį balsavimą dėl tiesioginius mero rinkimus įteisinančios Konstitucijos pataisos. Pasak G.Babravičiaus, jie labai „labai akivaizdžiai nepalaikė labai aukšto mūsų prioriteto“, todėl pataisos šalininkams pritrūko kelių balsų iki konstitucinės daugumos – 94 balsų. 

Lašai, kurie kapsi į kantrybės taurę – vienas iš jų būna paskutinis.Politikas taip pat akcentavo, kad liberalcentristams nepatinka kai kurie Seimo pirmininkės, konservatorės Irenos Degutienės ir koalicijos partnerių LS  narių pasisakymai LiCS atžvilgiu. Tačiau „specialiai kerštauti“ liberalsąjūdiečiams ir paremti opozicijos organizuojamą interpeciaciją LS lyderiui, susisiekimo ministrui Eligijui Masiuliui, pasak G.Babravičiaus, neketinama „Mes neturime pagrindo. Galbūt ir turime, bet ne tiek didelį, kad tai galėtų būti išreikšta aiškia ir tikslia pozicija. Visiškai neatmestina, kad mūsų frakcijos nariai dalyvaus balsavime, bet ar balsuos už, ar prieš, negaliu apsakyti,“ – kalbėjo liberalcentristas.

G.Babravičius užtikrino, kad LiCS nesitraukia iš koalicijos, nors neatmetė, kad ateityje tai gali įvykti.

„Politikoje bet kurios vedybos yra potencialių skyrybų pradžia, todėl kartais jos įvyksta greitai, kitą rytą, kartais užtrunka. Yra daug pavyzdžių ir gyvenime, ir politikoje, kai žmonės net ir nesusirašę gali sėkmingai ir ilgai gyventi kartu. Šiuo atveju politikoje yra sudėtingas dalykas. Mes nesame kokie raudonskruosčiai papūstžandžiai, kad dėl vieno ar kito nesusipratimo pultume organizuoti triukšmingas skyrybas“, – tvirtino liberalcentristas. Tačiau jis pridūrė, kad „lašai, kurie kapsi į kantrybės taurę – vienas iš jų būna paskutinis.“ Tačiau spendimą dėl darbo koalicijoje turėtų priimti partijos taryba, o ne vadovai ar prezidiumas.

LiCS turi 7 parlamentarus Seime ir du ministrus Vyriausybėje.

E.Masiulis: apie koalicijos griūtį šnekėti anksti

E.Masiulis po koalicijos partnerių susitikimo su I.Degutienė sakė nenorįs komentuoti LiCS pareiškimų, „kol yra tik šnekos, nėra veiksmų“: „nenoriu iš anksto vertinti vieno ar kito politiko pasakytų žodžių. Kai bus kažkokie veiksmai padaryti vienos ar kitos frakcijos, aš pasakysiu savo poziciją.“

Iš žmonos tiek daug kaltinimų negaunu, kiek iš liberalcentristų.LS lyderis tikino, jog natūralu, kad koalicijoje gimsta skirtingos pozicijos: „Tai nėra pirma situacija, kai požiūriai į vieną ar kitą reiškinį skiriasi. Manau, kad tai nėra pagrindas koalicijai iširti.“ 

Susisiekimo ministras taip pat atmetė libelarcentristų kaltinimus, esą LS prisidėjo prie to, kad sužlugtų balsavimas dėl tiesioginių merų rinkimų įteisinimo.

„Čia iš viso yra humoras, nieko daugiau. Norint įteisinti Konstitucinę pataisą, reikia 94 balsų. Iš 11-os LS frakcijos narių balsavo aštuoni, iš aštuonių šeši balsavo „už“. Visame šitame kontekste, ar 2 LS balsai, kurie susilaikė, nulėmė galutinę baigtį?“,  – klausė E.Masiulis. Jis taip pat pridūrė: „iš žmonos tiek daug kaltinimų negaunu, kiek iš liberalcentristų“.

I.Degutienė nustebusi

Seimo pirmininkė I.Degutienė tikino, jog koalicijos partnerių susitikime apie naujai užimtą LiCS poziciją koalicijoje nebuvo kalbėta – ji apie liberalcentristų pareiškimus esą sužinojo po susitikimo. 

Pasak vienos konservatorių lyderių, su koalicijos partneriais buvo kalbama apie darbą Seime. Esą bendražygiams reikia daugiau disciplinos balsuojant, kad būtų sudaryta tinkama atsvara opozicijos iniciatyvoms. Kaip pavyzdį I.Degutienė minėjo opozicijos inicijuojamą Seimo kreipimąsi į Konstitucinį teismą dėl kai kurių socialinių išmokų mažinimo“. Praėjusią savaitę balsuojant valdantiesiems pritrūko balsų atmesti šią idėją ir jai buvo pritarta po pateikimo. „Tai yra iš esmės kardinalūs dalykai, nes jeigu Seimas priimtų tokį sprendimą, visi šiandien galiojantys įstatymai būtų sustabdomi ir visos išmokos, kurios buvo sustabdytos, tame tarpe ir Seimo narių atlyginimai, grįžtų į ankstesnę situaciją. Tai iš esmės yra šiandienio finansinio stabilumo griovimas“,  – pirmadienį kalbėjo I.Degutienė.

Paklausta apie liberalcentristų užuominas dėl kai kurių jos pareiškimų LiCS atžvilgiu I.Degutienė tvirtino, kad tokia yra politiko duona. „Esu apkaltinta, kad esu išprovokuojama žurnalistų ir labai atvirai šneku. Galbūt aš esu tokio charakterio ir nematau čia nieko blogo“, – kalbėjo Seimo vadovė.  Be to, esą „kiekvienos politinės jėgos ir mąstančio politiko“ užduotis yra interpretuoti aplink vykstančius įvykius: „Nežinau, kodėl LiCS taip jautriai sureagavo į mano pasisakymus. Tuo tarpu aš į jų ramiai reaguoju.“ 
 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min