Dabar populiaru
Publikuota: 2013 liepos 28d. 19:24

Liepos mėnesį maudyklų vandens kokybė atitiko Lietuvos higienos normos reikalavimus

Kauno marių paplūdimys
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Kauno marių paplūdimys

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras, įvertinęs gautus liepos mėnesio antros pusės maudyklų vandens kokybės tyrimų rezultatus, informuoja, kad didžiojoje dalyje maudyklų vandens kokybė atitiko Lietuvos higienos normos HN 92:2007 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“ reikalavimus, todėl maudytis yra saugu. Beje, liepos mėnesį atliktų vandens tyrimų rezultatai buvo geresni palyginti su birželio mėnesiu.

Informacijos apie maudyklų vandens kokybę liepos mėnesio antroje pusėje nėra gauta iš Druskininkų miesto, Tauragės, Utenos, Zarasų, Šilutės, Kupiškio, Radviliškio, Širvintų rajonų, kadangi tik pastarosiomis dienomis paimti mėginiai tyrimams, teigiama pranešime spaudai.

Pajūryje vandens kokybė tirta liepos 15 d. Klaipėdos paplūdimiuose, liepos 16 d. – Palangos ir Neringos paplūdimiuose. Vandens kokybė visose šiose maudyklose atitiko reikalavimus. Tarša Palangos bendrojo paplūdimio ir Rąžės upės žiočių maudyklose nebepasikartojo.

Visose tirtose ežerų, tvenkinių, upių maudyklose vandens kokybė tik Visagino ežere liepos 17 d. neatitiko higienos normos reikalavimų, visose kitose − atitiko mikrobiologinių parametrų reikalavimus, tačiau Kauno marių I ir Kauno marių II paplūdimių maudyklose prasidėjo vandens žydėjimas.

Vadovaujantis Lietuvos higienos normos HN 92:2007 reikalavimais, išplitus melsvadumbliams ir nustačius arba darant prielaidą apie sveikatai keliamą grėsmę, institucija, atsakinga už paplūdimio administravimą, turi apie sveikatai kilusią grėsmę nedelsdama informuoti visuomenę paplūdimio vietoje ir visomis komunikacijos priemonėmis ir laikinai uždrausti maudytis, kol grėsmė išnyks.

Tiriant vandens kokybę rekreacijai skirtose zonose, nustatyta, kad rastas didesnis, nei leidžiama higienos normoje, žarninių lazdelių ir/ar žarninių enterokokų kolonijas sudarančių vienetų skaičius vandenyje prie šių poilsio zonų: Panevėžio mieste Nevėžio upėje prie Parko g. (liepos 22 d.), Kaišiadorių rajone Kiemelių ežere (liepos 16 d.), Raseinių rajone Dubysos upėje ties Partikais (liepos 19 d.).

Panevėžio rajone Ėriškių tvenkinyje, Juodžio ežere, Juodos užtvankoje ties Kerava pastebėtas nežymus, tik prasidedantis vandens žydėjimas. Tad šiose vietose nerekomenduojama maudytis.

Maudyklų vandens kokybė vertinama pagal 2 mikrobiologinius parametrus: žarninius enterokokus ir žarnines lazdeles. Atsižvelgiant į higienos normos reikalavimus, žarninių enterokokų turi būti ne daugiau kaip 100 kolonijas sudarančių vienetų 100 ml vandens, o žarninių lazdelių – ne daugiau kaip 1000/100 ml vandens. Vadovaujantis Lietuvos higienos normoje HN 92:2007 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybės“ įtvirtintomis maudyklų vandens kokybės stebėsenos nuostatomis, nustačius trumpalaikę taršą, per 72 valandas turi būti paimtas papildomas mėginys vandens kokybės tyrimams atlikti, kuris patvirtintų taršos įvykio pabaigą, ir dar vienas mėginys praėjus 7 dienoms po trumpalaikės taršos pabaigos. Institucija, atsakinga už paplūdimio administravimą, turi užtikrinti, kad maudymosi sezono metu informacija visuomenei paplūdimyje būtų skelbiama aktyviai ir operatyviai.

Visuomenė turi būti informuojama ir supažindinama su informacija apie vandens kokybę per žiniasklaidą, savivaldybių interneto svetainėse, taip pat stenduose prie paplūdimių turi būti skelbiami naujausi vandens kokybės tyrimų rezultatai bei rekomendacija nesimaudyti ar draudimas, jei nustatyta tarša.

Informaciją apie maudyklų vandens kokybę kiekvienoje apskrityje rasite Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos cento interneto svetainės skiltyje „Aplinkos sveikata –Maudyklos – Maudyklų vandens kokybė 2013 m.“Ji atnaujinama iš karto gavus duomenis iš savivaldybių ir laboratorijų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

02:14
08:43

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis

Video

21:30
01:14
00:13

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min