Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2018 01 18

Lietuva balsavo prieš ES siūlymą anksčiau pradėti taršos mažinimą

Lietuva kartu su Malta vienintelės balsavo prieš Europos Sąjungos (ES) siūlymą anksčiau pradėti į atmosferą išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio mažinimą, argumentuodama, kad tokie planai gali lemti lėšų skyrimą ne investicijoms į taršos mažinimą, o papildomų taršos kvotų pirkimui.
„Vilniaus energijos“ kaminai
Kaminai / Vilniaus miesto savivaldybės nuotr.
Temos: 2 Tarša Oro tarša

Trečiadienį ES narių atstovai balsavo dėl siūlomo pastangų pasidalijimo reglamento. Juo visos bendrijos narės įsipareigotų iki 2030 metų sumažinti išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį 30 proc., palyginti su 2005 metais. Žemės bei namų ūkių, atliekų tvarkymo, transporto ir paslaugų sektoriuose 2021–2030 metų laikotarpyje. Lietuvai šiuo reglamentu taršą reikėtų sumažinti 9 proc.

Matome, kad negalėsime tilpti į mums planuojamas nustatyti taršos kvotas ir išeis, kad lėšas metinių kvotos vienetų pirkimui, vietoje to, kad investuotume į taršos mažinimo priemone atskiruose ūkio sektoriuose, – S.Znutienė.

Nors kenksmingų dujų mažinimui yra minimas 2021–2030 metų laikotarpis, tačiau diskusijose tarp Europos Parlamento ir ES Tarybos buvo sutarta, kad taršos mažinimas galėtų prasidėti nuo 2019 metų gegužės, o ne nuo 2021 metų. Tam trečiadienį pritarė 24 ES narės, Lietuva ir Malta balsavo prieš, o Latvija ir Lenkija susilaikė.

Aplinkos ministerijos Klimato kaitos politikos skyriaus vedėja Stasilė Znutienė BNS aiškino, kad anksčiau pradėjus mažinti taršą, Lietuvai gali nebeužtekti jai skirtų išmetamųjų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kvotų, nes jų kasmet bus skiriama mažiau.

Anot S.Znutienės, dėl šios priežasties Lietuvai teks pirkti papildomas kvotas iš kitų bendrijos šalių, nors norima visas lėšas skirti taršos mažinimo priemonėms.

„Aišku, kuo anksčiau pradėsi, tuo lengviau padaryti, bet tuo pačiu darosi ambicingiau padaryti. (...) Matome, kad negalėsime tilpti į mums planuojamas nustatyti taršos kvotas ir išeis, kad lėšas metinių kvotos vienetų pirkimui, vietoje to, kad investuotume į taršos mažinimo priemone atskiruose ūkio sektoriuose“, – tvirtino S.Znutienė.

Anot jos, preliminariais skaičiavimais, Lietuvai iki 2030 metų gali pritrūkti maždaug 9 mln. tonų išmetamųjų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kvotų, o jų kaina rinkoje priklausys nuo to, kaip kitoms ES šalims seksis mažinti oro taršą po 2020 metų.

Aplinkos viceministras Martynas Norbutas BNS komentavo, kad Lietuvai sunkiausiai sekasi kovoti su tarša žemės ūkyje ir transporte – šiuose sektoriuose ji didėja.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Martynas Norbutas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Martynas Norbutas

„Jeigu mes norime priimti kokias nors priemones, kurios mažintų išmetimus, tai dėl jų gali būti sutarta per šiuos metus ir jos galėtų atsirasti šių metų pabaigoje. Jos būtų taikomos 2019 metų pradžioje, bet nesame pajėgus pasiekti tam tikrų rezultatų. Mes norime išleisti pinigus taršos mažinimo investicijoms, o ne perkant papildomas kvotas“, – tvirtino M.Norbutas.

Lietuva artimiausiu metu ketina pateikti paaiškinimą kitoms šalims, kodėl balsavo prieš tokį siūlymą.

Po trečiadienio balsavimo reglamentas keliaus pritarimui į Europos parlamentą. Jeigu jis pritars, pasiūlymas sugrįš į Europos Ministrų tarybą formaliam pritarimui ir šalys privalės laikytis įsipareigojimų mažinti oro taršą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius