Dabar populiaru
Publikuota: 2009 rugsėjo 16d. 17:46

Lietuva ir Baltarusija nepasirašė sutarties dėl supaprastintos kelionių tvarkos pasienyje

Dalia Grybauskaitė ir Aliaksandras Lukašenka
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Dalia Grybauskaitė ir Aliaksandras Lukašenka

Ilgą laiką derintas Lietuvos ir Baltarusijos dvišalis susitarimas, turėjęs leisti supaprastintą kelionių tvarką pasienyje gyvenantiems žmonėms, trečiadienį, per Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos vizitą, priešingai nei planuota, Vilniuje nebuvo pasirašytas, patvirtino Užsienio reikalų ministerija (URM).

Lietuvos vyriausybėje dalyvaujant abejų šalių premjerams trečiadienį vietoje trijų pasirašyti du susitarimai – dėl valstybės sienos teisinio režimo ir Lietuvos, Baltarusijos ir Lenkijos susitarimas dėl valstybių sienų sankirtos.

„Baltarusija paprašė laiko užbaigti vidines derinimo procedūras“, – BNS trečiadienį sakė Užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Rolandas Kačinskas.

A.Lukašenkos vadovaujamos delegacijos vizito išvakarėse buvo tikimasi, kad susitarimą pasirašys abiejų šalių užsienio reikalų ministrai. Susitarimas dėl pasienio gyventojų kelionių tvarkos kaip vienas iš trijų ketinamų pasirašyti dokumentų įvardytas ir oficialioje premjero Andriaus Kubiliaus darbotvarkėje.

Pagal šį projektą, rajonuose, esančiuose iki 50 kilometrų nuo sienų, gyventojai galėtų judėti turėdami 20 eurų kainuojančius specialius leidimus, kurie būtų išduodami penkeriems metams. Tokiu atveju Gardino ir Lydos gyventojai galėtų be vizų atvykti į Vilnių ir Druskininkus, ir atvirkščiai.
Lietuvos teritorijoje prie Baltarusijos, kurioje būtų leidžiamas judėjimas per sieną be vizų, gyvena apie 800 tūkst. žmonių. Baltarusijos pusėje teoriškai laisvu judėjimu galėtų pasinaudoti apie 600 tūkst. gyventojų.

Manoma, kad tam techniškai gali būti pasirengta kitų metų pirmoje pusėje.  Lietuvai tapus Šengeno erdvės nare, vizų kaina baltarusiams išaugo nuo 5 iki 60 eurų.

Komentuodami du pasirašytus susitarimus, Lietuvos ir Baltarusijos premjerai sakė, kad dėl sienos ateityje daugiau klausimų neturėtų iškilti, o susitarimas dėl 50 kilometrų zonos turėtų būti išspręstas „artimiausiu metu.“

„Mes šiandien padėjome didelį storą tašką derybų procese dėl teritorijos klausimų tarp Lietuvos, Baltarusijos ir Lenkijos. (...) Padėtas taškas dėl valstybių sienų klausimo“, – teigė ministras pirmininkas Sergejus Sidorskis.

Anot Lietuvos ministro pirmininko Andriaus Kubiliaus, „tiek techniškai, tiek teisiškai“ visi klausimai dėl Lietuvos-Baltarusijos sienų išspręsti.

Lietuvos Vyriausybės teigimu, sienų apsaugos tarnybų vadovų pasirašyta sutartis dėl teisinio režimo įtvirtina nuostatas, kuriomis vadovaujantis turės būti užtikrinta valstybės sienos priežiūra, nustatytos sąlygos valstybės sienos kirtimui asmenims, transporto priemonėms, laivams ir orlaiviams.

Pasirašyta sutartis taip pat reglamentuoja ūkinės ir kitos veiklos vykdymą ant valstybės sienos, nustato sąlygas infrastruktūros objektų, esančių ant valstybės sienos, statymui ir priežiūrai, inkorporuoja 2006 metų vyriausybinį susitarimą dėl valstybės sienos įgaliotinių veiklos.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min