Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 10 03, 13:18 Atnaujinta 2022 10 03, 15:14

Lietuva išsiunčia Rusijos laikinąjį reikalų patikėtinį: „Nieko panašaus nėra buvę“

Spalio 3 dieną į Užsienio reikalų ministeriją (URM) buvo iškviestas Rusijos ambasados Lietuvoje atstovas. Jam įteikta nota, kuria Rusijos laikinasis reikalų patikėtinis Sergejus Riabokonis yra skelbiamas nepageidaujamu asmeniu (PNG – persona non grata). S.Riabokonis privalo išvykti iš šalies per 5 dienas, pranešė URM.
Rusijos vėliava
Rusijos vėliava / 123RF.com nuotr.

„Nieko panašaus nėra buvę“

Pasak Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkės Laimos Liucijos Andrikienės, tai žemiausias taškas Lietuvos ir Rusijos santykiuose.

„Bent jau nepriklausomos, atkurtos Lietuvos istorijoje nieko panašaus nėra buvę ta prasme, kad Rusijos ambasadorius balandį išsiųstas iš Lietuvos, pažemintas diplomatinis atstovavimas tarp Lietuvos ir Rusijos, o dabar ir Rusijos laikinasis reikalų patikėtinis Lietuvoje paskelbtas persona non grata“, – 15min teigė parlamentarė.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Laima Andrikienė
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Laima Andrikienė

Jos teigimu, Rusija gali imtis „veidrodinių“ priemonių.

„Manyčiau, kad rusai tikriausiai, kaip jie mėgsta, kaip dažnai daro, gali išsiųsti mūsų laikinąją reikalų patikėtinę“, – svarstė L.L.Andrikienė.

Šiuo metu šias pareigas eina patarėja Virginija Umbrasienė.

Seimo narė priminė, kad Lietuvos ambasada Rusijoje jau kurį laiką sumažinusi savo darbo apimtis.

„Funkcijos yra gerokai sumažėjusios. Lietuvos ambasada Maskvoje neišdavinėja Šengeno vizų, išskyrus humanitarinius ar panašius į juos atvejus“, – pasakojo Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkė.

Persona non grata

URM teigimu, Lietuvos sprendimas priimtas atsižvelgiant į atsakingų institucijų pateiktą informaciją, pagrindžiančią tai, kad pastarojo meto S.Riabokonio veiksmai ir pareiškimai yra nesuderinami su diplomato statusu, traktuotini, kaip kišimasis į priimančios valstybės vidaus reikalus ir todėl laikomi Vienos konvencijos dėl diplomatinių santykių pažeidimu.

„Sprendimas priimtas atsižvelgus į S.Riabokonio viešus pareiškimus, į pareiškimus, menkinančius 1991-ųjų Sausio 13-osios įvykius Lietuvoje dėl ciniško istorinių įvykių iškraipymo ir taip pat dėl aktyvaus bendravimo su asmenimis, aktyviai veikiančiais prieš Lietuvos interesus“, – žurnalistams pirmadienį sakė užsienio reikalų viceministras Mantas Adomėnas.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Mantas Adomėnas
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Mantas Adomėnas

Jo teigimu, taip pat stebima Rusijos reakcija į Lietuvos sprendimą.

„Stebime Rusijos reakciją ir komentuoti, prognozuoti nesiimsime“, – teigė viceministras.

Rusijos ambasados Lietuvoje atstovui taip pat pareikštas griežtas protestas dėl rugsėjo 30 dieną Rusijos Prezidento paskelbto neteisėto sprendimo aneksuoti Ukrainos Donecko, Luhansko, Chersono ir Zaporižios sritis, kurių dalys yra laikinai okupuotos Rusijos.

Sprendimas išsiųsti S.Riabokonį reiškia, kad Rusija turės paskirti naują ambasados Lietuvoje vadovą.

Laikinasis reikalų patikėtinis vadovauja diplomatinei atstovybei nuo balandžio, kai Lietuva, reaguodama į Maskvos įvykdytas žudynes Kyjivo priemiestyje Bučoje, pažemino diplomatinius santykius su Rusija, išsiuntė iš šalies ambasadorių Aleksejų Isakovą ir atšaukė savo ambasadorių iš Maskvos Eitvydą Bajarūną.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min