Dabar populiaru
Publikuota: 2009 rugsėjo 15d. 21:22

Lietuva nesilaiko duoto pažado nepersekioti sunkių nusikaltimų nepadariusių buvusių KGB bendradarbių

V.Andriukaitis
Redo Vilimo/BFL nuotr. / Vytenis Andriukaitis

Kovo 11-osios Akto signataras parlamentaras Vytenis Andriukaitis teigia, kad Lietuvos valdžia nesilaiko prieš 19 metų duoto pažado nepersekioti buvusių KGB bendradarbių, nepadariusių sunkių nusikaltimų prieš Lietuvos gyventojus ir atsisakiusių palaikyti ryšį su Sovietų Sąjungos specialiąja tarnyba.

Antradienį Seimo posėdžio pabaigoje perskaitęs pareiškimą socialdemokratas priminė, kad 1990 metų kovo 27 dieną visi Aukščiausiosios Tarybos deputatai balsavo už pareiškimą, kuriuo užtikrino, kad „nė vienas asmuo, nepadaręs sunkių nusikaltimų prieš Lietuvos gyventojus ir atsisakęs palaikyti tolesnius ryšius su TSRS VSK (sovietiniu Valstybės saugumo komitetu – BNS), taip pat jų šeimos ir artimieji nepatirs nei moralinių, nei teisinių, nei jokių kitokių respublikos valdžios persekiojimų“.

V.Andriukaitis mano, kad Liustracijos komisijos pirmininkas Algimantas Urmonas po tokio sprendimo privalo atsistatydinti.„Tačiau šio pareiškimo dvasia bei jo prisiimti valstybės įsipareigojimai buvo pamiršti, o „KGB agentų“ persekiojimo kampanijos tapo politinės kovos įrankiu“, – teigė V.Andriukaitis.

Jis neslėpė, kad šį pareiškimą inspiravo praėjusios savaitės Liustracijos komisijos sprendimas pripažinti signatarę, pirmąją atkurtos Lietuvos premjerę Kazimirą Prunskienę slapta bendradarbiavus su KGB.

„Visą Liustracijos komisijos veiklą galima būtų išskirti kaip asmenų, atėjusių prisipažinti slapta bendradarbiavus su SSRS specialiosiomis tarnybomis, registravimą, ir politinę Kazimiros Prunskienės „kgbizaciją“, – pareiškė parlamentaras.

V.Andriukaitis mano, kad Liustracijos komisijos pirmininkas Algimantas Urmonas po tokio sprendimo privalo atsistatydinti.

Rugsėjo 10 dieną Asmenų, slapta bendradarbiavusių su buvusios SSRS specialiosiomis tarnybomis, veiklos vertinimo komisija (vadinamoji Liustracijos komisija) nusprendė, kad buvusi Lietuvos premjerė ir žemės ūkio ministrė K.Prunskienė slapta bendradarbiavo su KGB, vykdė žvalgybos, kontržvalgybos ir ideologinės žvalgybos užduotis.

Priimdama sprendimą komisija vadovavosi galiojančiu Aukščiausiojo Teismo prezidiumo nutarimu, kuris 1992-aisiais paliko galioti K.Prunskienei nepalankų šio teismo Civilinių bylų kolegijos sprendimą.

Tuo metu pati ekspremjerė vadovaujasi jai palankiu Vilniaus apygardos teismo verdiktu. 2003 metų pavasarį šis teismas paskelbė nesant įrodymų, kad K.Prunskienė slapta bendradarbiavimo su KGB.

K.Prunskienė žadėjo Vilniaus apygardos administraciniam teismui apskųsti Liustracijos komisijos sprendimą. Buvusi Valstiečių liaudininkų sąjungos pirmininkė K.Prunskienė šiuo metu kuria naują politinę partiją.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min