Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuva pasirengusi už žydų turtą sumokėti 113 mln. litų

Šaltinis: BNS
0
A A

Lietuvos valstybė sutinka per dešimt metų sumokėti 113 mln. litų kompensacijos už negrąžintą žydų nekilnojamąjį turtą. Tai sudaro maždaug trečdalį dabartinės jo vertės.

Tai numatoma Teisingumo ministerijos parengtame specialiame Kompensacijos už žydų nekilnojamąjį turtą įstatymo projekte.

Neseniai baigtame rengti dokumente teigiama, kad kompensacija turėtų būti pradėta mokėti 2011 m. sausio 1 d. ir baigta 2021 m. kovo 1 d.

„Kompensacija išmokama kasmet dalimis, atsižvelgiant į valstybės finansines galimybes“, – rašoma projekte.

Numatyta, kad pinigai būtų pervedami Vyriausybės paskirtam fondui.

Įstatymo projekto rengėjai nurodo, kad jų siūlomas kompensacijos dydis – 113 mln. litų – sudaro trečdalį viso žydų bendruomenėms priklausiusio ir išlikusio nekilnojamojo turto vidutinės rinkos vertės dydžio.

Turto vertė apskaičiuota remiantis Archyvų departamento pateikta archyvine informacija ir Registrų centro turimais masinio vertinimo duomenimis.

Nustatyta, kad kompensacija priklauso už 136 objektus, kurių bendrą vertė siekia 376,98 mln. litų.

Lietuva sutinka atlyginti už išlikusį nacionalizuotą ar kitaip nusavintą žydų bendruomenės turtą, kuris naudotas religiniais, kultūros, švietimo, mokslo ar labdaros tikslais, išskyrus žemę.

Pagal galiojančius įstatymus Lietuva žydų religinėms bendruomenėms yra grąžinusi tik maldos namus.

„Siekiant užtikrinti skaidrų ir atsakingą lėšų naudojimą, įstatymo projekte įtvirtinama, kad pagal šį įstatymą išmokėta kompensacija turės būti naudojama tik Lietuvos žydų religiniais, kultūros, švietimo, mokslo ir labdaros tikslais Lietuvoje, taip pat nuo totalitarinių režimų nukentėjusiems žydų tautybės asmenims, gyvenusiems Lietuvoje, paremti“, – teigiama aiškinamajame rašte.

Šį projektą Teisingumo ministerija pateikė derinti suinteresuotoms valstybės institucijoms ir trims žydų bendruomenėms.

Lietuvos žydų bendruomenės vykdomasis direktorius Simonas Gurevičius BNS sakė, kad jų organizacija jau pradėjo nagrinėti projektą, bet savo išvadų dar nėra pateikusi.

Lietuvos valstybės siūlomos sumos jis kol kas nenorėjo vertinti. „Susipažinsime su kompensacijos skaičiavimo metodika, skaičiavimu. Pažiūrėsime, ar viskas padaryta lygiai taip pat, kaip kitoms konfesijoms, jeigu viskas padaryta lygiai taip pat, negali būti kalbos, ar didelė tai suma, ar maža“, – tvirtino S.Gurevičius.

Jis pabrėžė, kad žydų bendruomenė stengsis užtikrinti, jog restitucijos procesas būtų skaidrus.

„Stengsimės rasti sprendimą, naudingą ne tik Lietuvos žydų bendruomenei, bet ir plačiajai Lietuvos visuomenei. Suprantame, kokia dabar sudėtinga situacija“, – kalbėjo Lietuvos žydų bendruomenės atstovas.

Jis vylėsi, kad kompensacijos mokėjimas nesukels papildomos įtampos visuomenėje.

Lietuva yra viena iš paskutinių valstybių Europoje, iki šiol neišsprendusių žydų turto grąžinimo klausimo.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min