15min be reklamos
2022 03 15, 12:22

Lietuva siūlo steigti tribunolą dėl Rusijos ir Baltarusijos atsakomybės kare Ukrainoje

Teisingumo ministerija Europos Sąjungoje siūlo steigti specialų tribunolą, kuris užtikrintų Rusijos ir Baltarusijos vadovų baudžiamąją atsakomybę dėl agresijos Ukrainoje, antradienį pranešė ministerija.
Kyjivas
Kyjivas / „Scanpix“/AP nuotr.

„Specialus tribunolas būtų efektyviu mechanizmu įveikiant teisines kliūtis, susijusias su būtina JT Saugumo tarybos rezoliucija dėl proceso Tarptautiniame Baudžiamajame Teisme pradėjimo ir nacionaliniais ikiteisminiais tyrimais, remiantis universaliąją jurisdikcija“, – pranešime teigia teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska.

Ji antradienį dėl to oficialiu laišku kreipėsi į Europos komisijos teisingumo komisarą Didier Reynders ir Europos Sąjungos valstybių narių teisingumo ministrus.

„Agresijos nusikaltimu pažeidžiamos tarptautinės bendrijos fundamentalūs ginkluotos jėgos nenaudojimo, pagarbos valstybių suverenitetui ir teritoriniam nepriklausomumui principai, todėl tokiems nusikaltimams reikia tarptautinio atsako“, – sako ministrė.

„Stipriname tarptautinį bendradarbiavimą ir siekiame visomis įmanomomis priemonėmis ir teisiniais mechanizmais įgyvendinti valstybių įsipareigojimus tarptautinei teisei ir užtikrinti Rusijos ir Baltarusijos režimų baudžiamąją atsakomybę“, – tvirtina ji.

Idėją apie tribunolo steigimą tarptautinei bendruomenei praėjusią savaitę iškėlė Ukrainos vyriausybė, taip pat mokslininkų ir teisininkų bendruomenė.

Pasak teisingumo ministrės, Tarptautiniame Baudžiamajame Teisme jau vyksta procesas karo nusikaltimams ir nusikaltimams žmoniškumui tirti, Ukraina kreipėsi ir į Tarptautinį Teisingumo Teismą, kad Rusijai, kaip valstybei, būtų taikoma atsakomybė dėl JT Genocido konvencijos pažeidimų, tačiau išlieka klausimas dėl baudžiamosios atsakomybės už tarptautinį agresijos nusikaltimą, kurį ir galėtų išspręsti specialus šiuo tikslu įsteigtas tribunolas.

Kovo 4 dieną vykusioje ES Teisingumo ir vidaus reikalų ministrų taryboje buvo sutarta, kad šalys narės griežtai smerkia agresorių vykdomą neišprovokuotą karinę invaziją Ukrainoje ir sieks konsoliduoti pastangas teisingumo vykdymui.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Evelina Dobrovolska
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Evelina Dobrovolska

Pasak E.Dobrovolskos, Lietuva kviečia diskusijai ir yra pasiryžusi diskutuoti su visais galimais partneriais bei ieškoti efektyviausio teisinio algoritmo, telkti kolegas Europos Sąjungoje.

Ministerija primena, kad vasario 28 dieną Lietuva pirmoji paprašė Tarptautinio Baudžiamojo Teismo prokuroro pradėti tyrimą dėl Rusijos ir Baltarusijos karo nusikaltimų bei nusikaltimų žmoniškumui. Lietuva taip pat skyrė papildomus 100 tūkst. eurų šio teismo veiklai.

Kovo 1 dieną teisingumo ministrė kreipėsi į generalinę prokuratūrą su prašymu įvertinti Rusijos ir Baltarusijos vadovų vykdomą agresiją Ukrainos atžvilgiu.

Baudžiamasis kodeksas numato atsakomybę už agresijos nusikaltimą, taip suteikdamas galimybę persekioti už jį atsakingus asmenis, remiantis universaliosios jurisdikcijos principu, ir juos teisti už akių.

Generalinė prokuratūra informavo, jog ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min