Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuva svarsto galimybę nutraukti diplomatinius santykius su Austrija

Emanuelis Zingeris
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Emanuelis Zingeris
Šaltinis: 15min
0
A A

Seimo Užsienio reikalų komitetui pirmadienį pateiktame pareiškimo projekte buvo siūloma Lietuvai svarstyti diplomatinių santykių su Austrija nutraukimą.

„Siūlome svarstyti diplomatinių santykių su Austrija perspektyvas, (...) jeigu visi argumentai pasirodys tokie, kokie yra dabar, netgi tuos santykius nutraukiant, jeigu pasirodys, kad visas dalykas įvyko taip nepagrįstai ir taip pažeidžiant tarptautinę teisę“, – prieš posėdį sakė Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Emanuelis Zingeris.

Tačiau tokiam griežtam Austrijos vertinimui pasipriešino opozicinių socialdemokratų ir „Tvarka ir teisingumas“ partijų atstovai komitete.

„Pamatęs tekstą komiteto posėdyje aš pateikiau labai daug pataisų, papildymų, nes su tokiu tekstu sutikti neįmanoma. Jis per daug skubotas, per daug aštrus. Mes turime dar daug priemonių, kurias galime išnaudoti, kaip valstybė narė“, – teigia socialdemokratas Vytenis Povilas Andriukaitis.

Anot jo, dėl santykių nutraukimo apskritai negali spręsti vien Seimo komitetas - tai turėtų būti bendras komiteto, prezidentės bei Užsienio reikalų ministertijos sprendimas.

E.Zingeris sako, kad Austrijos sprendimas paleisti Michailą Golovatovą, įtariamą Sausio 13-osios žudynių organizavimu, yra spjūvis į veidą ne tik Lietuvai, bet ir visai Europai.

Todėl Lietuva Seimo Užsienio reikalų komiteto pareiškimu prašys paramos iš Europos Sąjungos (ES) šalių ir NATO kelti šiuos klausimus  aukščiausiu lygiu. Dėl šio beprecedentinio įvykio Europos parlamento prašoma pareikšti nuomonę. Taip pat rašyti laiškus Austrijos teisėsaugai ir vadovams raginami visi Lietuvos piliečiai bei Austrijos intelektualai.

Be to, dėl santykių su Austrija siūloma šaukti Valstybės gynimo tarybos posėdį.

„Tai susiję su mūsų valstybės arba tos valstybės pamatų menkinimo dalykais. (...) Mums pradeda kilti klausimas, ar jų apeiginiai patikinimai, kad Lietuvos nepriklausomybė yra rimtas dalykas, šituo veiksmu nėra paneigti“, – su liūdesiu kalbėjo E.Zingeris.

Anot jo, Austrija savo elgesiu pademonstravo radikalams, kad ES solidarumas neveikia.

„Aitvaro“ būrio Lietuva nesiuntė prie tos vietos, kur yra tas žmogus, nes manėme, kad veikia teisės normos Austrijoje. Ten juk dviratį ne vietoj pastačius baudžia“, – ironizavo Seimo Užsienio reikalų pirmininkas.

Be to, E.Zingeris ir komiteto narė Vilija Aleknaitė-Abramikienė priminė austrams, kad jų herojus, liepos 16 dieną miręs Otto von Habsburgas – paskutiniojo Austrijos kaizerio sūnus, kovotojas su totalitariniais režimais, niekada nebūtų sutikęs su tokiu abejingumu.

„Jis turėjo apsiversti savo karste“, – pareiškė parlamentarė V.Aleknaitė-Abramikienė.

Primename, kad Lietuvą papiktino austrų sprendimas nepraėjus nė parai po sulaikymo penktadienį paleisti Rusijos pilietį buvusį KGB karininką M.Golovatovą, kuris vadovavo „Alfa“ būriui, 1991 metais sausį šturmavusiam Lietuvos televizijos bokštą.

Austrija teigia, kad įtariamasis paleistas tik dėl teisinių priežasčių, tačiau Lietuva įtaria, kad Viena pasidavė Rusijos spaudimui. M.Golovatovas įtariamas veikomis, kurios priskiriamos prie karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui, dėl jo yra išduotas Europos arešto orderis.

1991 metų sausio 13-osios naktį Sovietų Sąjungos kariniams daliniams šturmuojant Vilniaus televizijos bokštą bei Radijo ir televizijos komiteto pastatą žuvo 14 žmonių, daugiau kaip tūkstantis buvo sužeisti.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min