Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuva turės sumokėti beveik 70 tūkst. litų už netinkamą policininkų elgesį

Strasbūro Žmogaus teisių teismas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Strasbūro Žmogaus teisių teismas
Šaltinis: BNS
0
A A

Lietuva pralaimėjo bylą Europos Žmogaus Teisių Teisme (EŽTT) dėl netinkamo policijos pareigūnų elgesio per suėmimą.

Strasbūre įsikūręs tarptautinis teismas pripažino, kad buvo pažeistas Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos straipsnis, garantuojantis kankinimo uždraudimą. Lietuvai priteista sumokėti beveik 70 tūkst. litų. Dviem pareiškėjoms nurodyta sumokėti po 9000 eurų (31 tūkst. litų) neturtinei žalai bei 1050 eurų (3622 litų) patirtoms teisinėms išlaidoms atlyginti.

Dar 2005 metais į EŽTT išsiųstame pareiškime Lietuvos pilietės Danuta Iljina ir Evelina Sarulienė skundėsi dėl policijos pareigūnų veiksmų patyrusios nežmonišką ir žeminantį jų orumą elgesį, o Lietuvos institucijų atliktas tyrimas šioje byloje nebuvo veiksmingas.

2004 metų rugpjūčio 3 dieną tarp pareiškėjų, jų giminaičių, kitų asmenų ir policijos pareigūnų kilo konfliktas, kai dviem policijos pareigūnams atvykus į pareiškėjų gyvenamąjį namą viename iš butų atlikti tariamai vogtų daiktų poėmio, tame bute gyvenantis asmuo pareigūnus atsisakė įleisti, teigdamas, kad jie neturi kratos orderio.

Pareiškėjų giminaičiams stojus ginti kaimyno, laiptinėje įvyko konfliktas, per kurį D.Iljina skundėsi nukentėjusi nuo policijos pareigūnų veiksmų. Vėliau iškviestas policijos pastiprinimas, įvyko susistumdymas daugiabučio namo kieme, per kurį nuo policininkų esą nukentėjo E.Sarulienė.

Pareigūnai savo ruožtu skundėsi, kad moterys trukdė jiems vykdyti tarnybines pareigas.

Abi konflikto pusės kreipėsi su skundais dėl neteisėtų veiksmų vieni prieš kitus, tačiau abiem atvejais ikiteisminiais tyrimai nutraukti.

EŽTT pareiškė, kad D.Iljinos ir E.Sarulienės teiginiai dėl tariamo policijos pareigūnų piktnaudžiavimo įgaliojimais iš esmės liko neišnagrinėti, nenustatytas konkrečių pareigūnų vaidmuo ginčijamuose įvykiuose, taip ir liko neaišku, kokia apimtimi kiekvienas iš pareigūnų prisidėjo prie pareiškėjų sužalojimų, be to, pareiškėjų byloje liko daug nepašalintų prieštaravimų.

Tarptautinis teismas konstatavo, kad dėl emocinių ir psichologinių išgyvenimų, kuriuos sukėlė artimųjų sulaikymas pareiškėjų akivaizdoje, ir dėl pareiškėjų kūno sužalojimų, jos patyrė žeminantį orumą elgesį, kurį draudžia Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencija.

D.Iljina ir E.Sarulienė Europos Žmogaus Teisių Teismui skundėsi ir dėl neva pažeistos jų teisės į veiksmingą teisinės gynybos priemonę, tačiau šio pažeidimo EŽTT nepriėmė svarstyti.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min