Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuva – viena iš nedaugelio ES šalių, parėmusių Britaniją teritoriniame ginče su Mauricijumi

JAV strateginiai bombonešiai Diego Garsijos saloje
Wikipedia.org nuotr. / JAV strateginiai bombonešiai Diego Garsijos saloje
Šaltinis: BNS
4
A A

Lietuva šią savaitę buvo viena iš nedaugelio šalių, Jungtinėse Tautose (JT) parėmusių Britaniją jos teritoriniame ginče su Indijos vandenyne esančia valstybe Mauricijumi.

Nors JT Generalinė asamblėja nubalsavo paprašyti Tarptautinio Teisingumo Teismo išaiškinimo dėl Jungtinės Karalystės valdomo Čagos salyno, Lietuva balsavo prieš tokį kreipimąsi.

Už jį balsavo 94 Jungtinių Tautų narės, 15 buvo prieš ir 65 susilaikė.

22 Europos Sąjungos (ES) šalys susilaikė, įskaitant Prancūziją, Vokietiją, Italiją ir Ispaniją.

Prieš kreipimąsi iš visos Bendrijos balsavo tik Lietuva, Vengrija, Kroatija ir Bulgarija.

Kai kurie ekspertai teigia, jog Britaniją balsavime palaikiusi Lietuva tikisi išsaugoti ryšius su Europos Sąjungą paliekančia šalimi.

„Mes šiuo atveju daugiau vadovavomės ne tiek teisiniais, kiek politiniais argumentais, nes tai susiję su mūsų strateginių sąjungininkų saugumu ir gynyba“, – BNS sakė užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Indijos vandenyne esantis salynas nuo Mauricijaus buvo atskirtas 1965 metais, o šis Jungtinės Karalystės sprendimas iki šiol kelia ginčus tarp abiejų šalių.

Didžiausioje Čagos salyno Diego Garsijos saloje buvo įkurta bendra Britanijos ir Jungtinių Valstijų karinė bazė.

„Tai yra svarbu jų gynybos ir saugumo interesams ir todėl, be jokios abejonės, mes juos šioje srityje palaikome“, – sakė L.Linkevičius.

Artėjant balsavimui dėl kreipimosi į Tarptautinį Teisingumo Teismą, Jungtinė Karalystė ir JAV ragino balsuoti prieš. Jos argumentavo, jog ginčas dėl Čagos salyno yra dvišalių santykių klausimas.

Kai kurie ekspertai teigia, jog Britaniją balsavime palaikiusi Lietuva tikisi išsaugoti ryšius su Europos Sąjungą paliekančia šalimi.

„Kiekvienas panašus balsavimas tarptautinėse organizacijose nuo šiol bus vertinamas ir per Didžiosios Britanijos įtakos tarptautinėje politikoje prizmę. Visgi nemanau, jog kiekvieną klausimą turėtume tiesiogiai sieti su „Brexit“ derybomis. Kita vertus, Lietuvos pozicija rodo, jog britai išliks svarbiais partneriais ir sąjungininkais net ir nebūdami ES“, – BNS sakė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto politologas Linas Kojala.

Ketvirtadienį patvirtinta rezoliucija prašoma teismo pateikti patariamąją nuomonę dėl britų sprendimo atskirti Čagos salyną nuo Mauricijaus ir pasisakyti dėl šio salyno gyventojų perkraustymo, kai čia buvo kuriama karinė bazė.

Teismo išaiškinimas nebus teisiškai įpareigojantis, tačiau galėtų suteikti Mauricijui stiprų impulsą toliau siekti susigrąžinti atskirtas teritorijas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min