Dabar populiaru
Publikuota: 2009 gegužės 28d. 11:03

Lietuviai brenda iš alkoholizmo liūno

Baras
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Baras

Vienas didžiausių blaivybės saugotojų tarp parlamentarų Antanas Matulas džiūgauja – alkoholio vartojimas Lietuvoje mažėja. Anot jo, tai rodo, kad nauji teisiniai reguliavimai padeda kovoti su šia visuomenės piktžaizde.

Prekybininkai kalba, kad padidinus legaliai parduodamų alkoholinių gėrimų akcizą ėmė klestėti šešėlinė prekyba – dėl to nukenčia Lietuvos biudžetas. Tačiau ketvirtadienį Seime A.Matulas, pasitelkęs specialistus, žiniasklaidai aiškino, kad alkoholio, tiek legalaus, tiek nelegalaus, vartojimas mažėja, o tai pamatyti galima iš sumažėjusių su alkoholiu susijusių ligų, nusikalstamų veikų, psichozių skaičiaus.

Sumažėjo alkoholio sukeltų psichozių

Respublikinės Vilniaus psichiatrijos ligoninės direktorius Valentinas Mačiulis teigė, kad alkoholinių psichozių skaičius mažėja sistemingai – jau nuo 2007 metų. Pasak jo, imant pirmuosius šių ir praėjusių metų keturis mėnesius su alkoholiu susijusių psichozių atvejų šiemet užfiksuota mažiau: 2008 metais – 1082, o šiemet – 798 psichozės atvejai, t. y. 26,3 proc. mažiau.

Palyginti su atitinkamu laikotarpiu praėjusiais metais, šiemet 13 proc. sumažėjo viešosios tvarkos pažeidimų, eismo įvykių, sulaikoma mažiau neblaivių vairuotojų.Lietuvos sveikatos informacijos centro duomenimis, mažėja bet kokių ligų ar traumų atvejų, susijusių su alkoholio vartojimu – avarijų, šalutinių ligų, apsinuodijimų ir panašiai.

„Galim tvirtai pasakyti, kad čia yra patikimi duomenys. Apsinuodijimų alkoholiu mažėja, o tai yra tiesiogiai proporcinga išgerto alkoholio kiekiui. Kiekis suvartojamas mažesnis. Tai statistiniai faktai. Gaila, kad girdžiu aludarių atstovus, kurie gąsdina, kad pilna surogatų, kuriais nuodijamasi ir mirštama – yra tik manipuliuojama faktais“, – kalbėjo V.Mačiulis.

Policija: pilstuko sulaikom daugiau

Policijos departamentas prieš šiuos metus prognozavo galimą nelegalaus alkoholio gamybos verslo suklestėjimą. Pasak Policijos departamento atstovo Renato Požėlos, prognozės pasitvirtino, todėl pirmaisiais šių metų mėnesiais buvo daugiau dėmesio skirta prevecinei veiklai. Šiemet per pirmąjį ketvirtį sulaikyta žymiai daugiau nelegalaus alkoholio nei pernai, tačiau R.Požėla sieja ne tik su vartojimo išaugimu, bet ir pertvarkyta policijos veikla. Pavyzdžiui, naminės degtinės 2008 pirmąjį ketvirtį sulaikyta 0,99 tūkst. litrų, o šiemet atitinkamu laikotarpiu – 5 tūkst. litrų.

„Mano kolegos naminės degtinės vartojimo išaugimą sieja su augančiu nedarbo lygiu. Kaimuose mažėja grynųjų pinigų ir degtinė tampa savotiška atsiskaitymo preke – pinigų ekvivalentu kaip senais gerais laikais“, – teigė R.Požėla.

Palyginti su atitinkamu laikotarpiu praėjusiais metais, šiemet 13 proc. sumažėjo viešosios tvarkos pažeidimų, eismo įvykių, sulaikoma mažiau neblaivių vairuotojų.

Akcizo mokesčio bus surinkta pakankamai

Valstybinės tabako ir alkoholio kontrolės tarnybos direktoriaus pavaduotoja Gražina Belian teigė, kad, Valstybinės mokesčių inspekcijos ir Muitinės departamento duomenimis, per pirmuosius šių metų mėnesius surinkta 21 proc. mažiau akcizų nei atitinkamu laikotarpiu pernai – t. y. 66 mln. litų mažiau. Tačiau G.Belian teigė, kad remiantis statistika, 2008 m. lapkričio ir gruodžio mėnesį buvo žymiai padidėjęs alkoholio importas į Lietuvą – mažmeninės prekobos centrai kaupė atsargas, už kurias akcizas buvo mokamas pernai, o alkoholis parduodamas šiemet.

Pasak jos, nuo balandžio mėnesio akcizų įplaukos auga ir tikėtina, kad šiemet nebus surinkta mažiau mokesčių nei pernai. Bendra alkoholio apyvarta iki balandžio mėnesio Lietuvoje nukrito 31 proc, o absoliutaus alkoholio vartojimas vienam gyventojui per metus nuo 2007 metų mažėja – 2008 m. buvo suvartojama 13,2 litro absoliutaus alkoholio, arba 9,4 l, mažiau nei metais prieš.

PSO rekomenduoja neperžengti 7 l absoliutaus alkoholio per metus vienam gyventojui ribos.

Sieks dar labiau griežtinti prekybą

A.Matulas teigia, kad artimiausiu metu Seimo komitetus ir komisijas pasieks siūlymai dar labiau griežtinti alkoholio vartojimą.

Bus siūloma nuo 2014 metų alkoholiu prekiauti tik specialiose parduotuvėse, nuo 2012 m. drausti prekybą juo stacionariose degalinėse, asmenims iki 21 metų drausti parduoti stipresnius nei 15 proc. alkoholinius gėrimus, neleisti pilstyti alkoholio į tarą, skatinančią vartoti, – t. y. silpnų alkoholinių gėrimų į plastikinius 1,5 l talpos butelius, o stipriųjų – į mažus buteliukus. Taip pat ateityje bus siekiama uždrausti alkoholio reklamą prekybos centruose.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min