Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuviai nelaimingesni už lenkus, latvius, estus, rusus ir net ukrainiečius

Laimingiausios valstybės pagal „Teigiamos patirties indeksą“
15min.lt infografikas / Laimingiausios valstybės pagal „Teigiamos patirties indeksą“
Šaltinis: 15min
0
A A

Nepaisant neblogos ekonominės situacijos ir, palyginti, ramaus gyvenimo, Lietuva jau kelintus metus iš eilės neatsikrato nelaimingiausios valstybės titulo. Pagal „Gallup“ sudarytą „Teigiamos patirties indeksą“ pernai Lietuva laimingiausių valstybių sąraše atsidūrė septintoje vietoje nuo galo.

Už lietuvius kur kas laimingesni jaučiasi net karą išgyvenantys ukrainiečiai, kaimynai baltarusiai, lenkai, latviai, estai ir rusai.

Tiesa, palyginti su 2013 m., Lietuvos laimės indeksas dviem laipteliais pakilo. Užpernai tik 53 proc. lietuvių atsakė, kad per pastarąją parą juokėsi, šypsojosi ar patyrė teigiamų emocijų, pernai tokių buvo 55 proc.

„Teigiamos patirties indeksą“ kompanija „Gallup“ sudaro kiekvienoje šalyje telefonu arba akis į akį apklausdama po tūkstantį vyresnių nei 15 metų amžiaus piliečių. Pernai apklausa buvo atlikta 143 pasaulio valstybėse. Į indeksą kol kas neįtraukti apklausos Sirijoje rezultatai, todėl galima spėti, kad galutiniame sąraše Lietuva užims aštuntą vietą nuo galo.

Per apklausą neatsižvelgiama į šalies ekonominę situaciją, o bandoma išsiaiškinti gyventojų nuotaikas. Žmonių klausiama, ar dieną prieš interviu jie patyrė teigiamų emocijų, ar jautėsi pailsėję ir ar su jais elgiamasi pagarbiai.

Nevertina emocijų?

Jau kelerius metus iš eilės nustatoma, kad laimingi jaučiasi 71 proc. pasaulio gyventojų. Toks yra visų pasaulio šalių laimės indekso vidurkis.

Tačiau Lietuvai iki tokio rezultato toli. Mūsų šalyje laimingi jaučiasi vos 55 proc. žmonių. Mažiau laimingi nurodė esantys tik Nepalo, Bangladešo, Serbijos, Turkijos, Tuniso ir Sudano, kuriame laimės indeksas tesiekia 47 punktus, gyventojai.

Pernai Lietuva buvo trečia pagal nelaimingumą pasaulio valstybė. Prasčiau už lietuvius tuomet jautėsi tik Sirijos ir Čado piliečiai.

Tyrimą atlikusi „Gallup“ tokius prastus Lietuvos rezultatus aiškina tuo, kad Lietuvoje, kaip sovietinę okupaciją išgyvenusioje šalyje, gyventojai vis dar neišmoko telkti dėmesio į emocijas. Tai, kad savo gyvenimu lietuviai pernelyg nesidžiaugia, esą visai nereiškia to, kad lietuviai yra nelaimingi.

15min.lt infografikas/Laimingiausios valstybės pagal „Teigiamos patirties indeksą“
15min.lt infografikas/Laimingiausios valstybės pagal „Teigiamos patirties indeksą“

Visi kaimynai laimingesni

Tačiau toje pat geopolitinėje erdvėje esančių Lenkijos, Latvijos ir Estijos rezultatai apklausoje jau kelerius metus yra kur kas geresni, nei Lietuvoje, ir siekia 64-70 proc.

Dėl pernai prasidėjusio karo per metus smarkiai suprastėjo laimės indeksas Ukrainoje. 2013 m. siekęs 60, šiemet Ukrainai suteikiamas reitingas smuko keturiais punktais iki 56.

Tuo tarpu rusai pernai jautėsi kur kas laimingesni nei užpernai – nuo 61 jų laimės indeksas paaugo iki 65. Gerokai laimingesni jaučiasi ir baltarusiai, per metus Baltarusijos indeksas padidėjo nuo 54 iki 58.
 
Kaip ir kasmet, laimingiausi pasaulyje jaučiasi Pietų Amerikos gyventojai. Tiesa, 2014 m. pirmą kartą „Gallup“ atliktose apklausose Pietų Amerikos valstybės sudarė visą pirmąjį laimingiausių pasaulio valstybių dešimtuką.

Jame šalys rikiuojasi taip: Paragvajus (89), Kolumbija, Ekvadoras, Gvatemala (84), Hondūras, Panama, Venesuela (82), Kosta Rika, Salvadoras ir Nikaragva (81).

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min