Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos už 1,00 Eur!
Prenumeruoti
2017 08 16

Lietuviai „Zapad“ stebės Baltarusijoje ir Rusijos Leningrado srityje

Lietuva gavo Rusijos kvietimą stebėti rugsėjį vyksiančias karines pratybas „Zapad“. Anksčiau lietuvių stebėtojus pakvietė ir Baltarusija.
Baltarusijos ir Rusijos karinės pratybos Kaliningrade „Zapad 2013“
Baltarusijos ir Rusijos karinės pratybos Kaliningrade „Zapad 2013“ / „Scanpix“/„Sputnik“ nuotr.

„Lietuva, kartu su kitomis regiono valstybėmis, yra gavusi Baltarusijos ir Rusijos pusės kvietimus stebėti pratybas „Zapad 2017“, – BNS trečiadienį sakė Krašto apsaugos ministerijos atstovė Asta Galdikaitė.

Jos teigimu, planuojama, kad rugsėjo 16-20 dienomis Baltarusijos teritorijoje organizuojamoje pratybų stebėjimo programoje dalyvaus Lietuvos kariuomenės ginkluotės kontrolės inspektoriai, o rugsėjo 19 dieną stebėti pratybų „Zapad 2017“ epizodą Rusijos Leningrado srityje esančiame Lugos poligone vyks Lietuvos gynybos atašė Rusijoje.

Lietuvos karinės žvalgybos teigimu, labai tikėtina, kad mokymų scenarijuje bus numatytas ginkluotas konfliktas su NATO. Dalis mokymų rajonų bus visiškai greta Lietuvos valstybės sienos, todėl Lietuvos pareigūnai neatmeta incidentų ir provokacijų tikimybės.

„Jeigu kalbėtume apie galimus tam tikrus veiksmus ar pavojus, tai turbūt didžiausi yra galimos klaidos iš oponentų pusės, galbūt lokalios provokacijos – čia pirmiausia uždavinys, kodėl turime būti budrūs. Gali būti taip pat sustiprėjimas informacinių atakų, kurių tikslas – diskredituoti mūsų sąjungininkų karius, diskredituoti Lietuvos kariuomenę, parodyti Rusijos, Baltarusijos galią, tai yra irgi tikėtina, ir kibernetinės atakos irgi galimos“, – Žinių radijui trečiadienį sakė krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis.

Jo teigimu, šiuo metu nėra duomenų, kad pratybos būtų preliudija į didesnį konfliktą.

„Tai yra pratybos, nežiūrint į tai, kad jos nėra komfortabilios, nes treniruojamasi iš tikrųjų prieš mus, bet vis dėlto yra pratybos. Lietuvoje atskirų dalinių pratybos vyksta pagal grafiką, tiek sąjungininkai, tiek Lietuvos kariuomenė treniruojasi pagal einamuosius planus, tiesioginių pratybų, kurių tikslas būtų nusverti „Zapad“ pratybas, nėra“, -teigė ministras.

Kai kurie stebėtojai sako įžvelgiantys grėsmę, kad Rusija po pratybų gali palikti dalį karių ir kovinės technikos Baltarusijoje. R.Karoblio teigimu, šią informaciją mėgins patikrinti ir Lietuvos stebėtojai.

„Yra pakviesti gynybos, karo atašė, akredituoti Baltarusijoje, mūsų atašė irgi ruošiasi dalyvauti, taip pat Lietuva ruošiasi išnaudoti visas galimybes, kurios yra numatytos Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos – inspekcijos, susijusios ypač su pratybų pabaiga, pavyzdžiui, tokie inspektavimo momentai galimi, ar visos kariuomenės dalys, ar visa kariuomenė paliko pratybų teritorijas, konkrečiai Rusijos kariuomenė, Baltarusijos ir panašūs aspektai. Lietuva ruošiasi tais mechanizmais irgi pasinaudoti“, – kalbėjo ministras.

Maskva ir Minskas teigia, kad kas ketverius metus vykstančios tradicinės pratybos pratybos nekelia jokios grėsmės kaimyninėms šalims.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Būsto draudimas Lietuvoje: pokytis iš „nerūpi“ į „būtina“
Reklama
Kartu su VDU studentais, studijas pradeda ir gausus būrys Lietuvos moksleivių
Reklama
„Inbank“ tapo „pigu.lt“ finansavimo partneriu
Reklama
Žiemą per dieną išsimaudęs penkiuose ežeruose keliautojas K.Mieliauskas ragina kas rytą lįsti po šaltu dušu
Užsisakykite 15min naujienlaiškius