Dabar populiaru
Publikuota: 2009 rugsėjo 21d. 10:01

Lietuviški cepelinai – už Nepilnamečių apsaugos įstatymo ribos

Cepelinai
Martyno Vizbelio/„Scanpix“ nuotr. / Cepelinai

Skandalą sukėlęs Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamos viešosios informacijos poveikio įstatymas pilnas keistenybių. Pagal jį vaikai turėtų būti saugomi ne tik nuo gėjų, bet ir nuo tradicinių patiekalų.

„Vilniaus diena“ rašo, kad praėjusią savaitę Europos Parlamentas paragino Lietuvą persvarstyti Nepilnamečių apsaugos įstatymą, draudžiantį vaikams skleisti informaciją, kuria „propaguojami“ homoseksualūs, biseksualūs ar poligaminiai santykiai.

Šiame įstatyme yra ir daugiau sunkiai suvokiamų keistenybių. Jame įrašyta eilutė, draudžianti skatinti blogos mitybos įpročius kaip pavojingus sveikatai ir gyvybei. Pradėjus domėtis, kas yra tikroji sveika mityba, paaiškėjo, kad į jos apibrėžtį nepatektų daugelis maisto produktų, neapsiribojant vien greituoju maistu. Blogajame mitybos sąraše atsidurtų daugelis tradicinių lietuviškų patiekalų.

Skandalą sukėlęs Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamos viešosios informacijos poveikio įstatymas pilnas keistenybių.
„Sveikos mitybos principai – sveikumas, įvairumas, subalansuotumas. (...) Laikantis šių rekomendacijų daugelis greitai paruošiamų patiekalų nepatektų į rekomenduojamų produktų sąrašą. Jeigu maistas keptas riebaluose, jis, aišku, yra blogas“, – teigė Kauno medicinos universiteto klinikų gydytoja dietologė Rūta Petereit.

Ji mano, kad nesveiku maistu galima laikyti ne tik greitojo maisto restoranuose ruošiamus užkandžius, bet šaldytus pusgaminius. Ypač tuos, kuriuose daug riebalų ar jie gaminami riebaluose.

Be mėsainių ir šaldytų gaminių, kaip nesveikos mitybos pavyzdį galima būtų įrašyti ir lietuviškuosius cepelinus, kiaulės karką ar kitus tradicinius patiekalus. Nesvarbu – gaminti namie ar kavinėse, tokie patiekalai dažniausiai skęsta riebiuose padažuose. Gyvulinės kilmės riebaluose ypač daug cholesterolio, kuris yra viena pagrindinių širdies ligų priežasčių.

Restorano „Briedžių medžioklė“ savininkas Darius Budrys išgirdęs, kad jo virtuvėje gaminami cepelinai gali patekti į sveikatai pavojingų maisto patiekalų sąrašą, negailėjo kandžių replikų įstatymą priėmusiems Seimo nariams.

„Protingai mąstantys žmonės turėtų suvokti, kokius įstatymus priima. Kol kas negaliu atsakyti, kokią įtaką įstatymas gali turėti mano verslui. Nemanau, kad tai bus didelė problema, juk alkoholį reklamuoti draudžiama, bet į valgiaraštį įrašyti galima. Priimta daug nereikalingų ir skubotų įstatymų, o tai tik parodo politikų menką supratimą", – stebėjosi verslininkas.

Seime priimto įstatymo nedramatizuoja „McDonald's“ rinkodaros vadovė Baltijos šalyse Virginija Girulska. Ji įsitikinusi, kad įstatymas nedraus reklamuoti greitojo maisto užkandžių. „Nekreipiame didelio dėmesio į panašius įstatymus, nes manome, kad mūsų maistas labai kokybiškas, o mes jo labai ir neagituojame. Reklamuojame, kad mūsų produkcija yra kokybiška, ir nieko bloga nematome. Nejau negalėsime parašyti užrašo „McDonald's“ ar iškabinti plakato savo restorane? O kas yra sveika? Pica ar cepelinai, pagardinti spirgučiais, yra sveikas maistas?“ – replikavo V.Girulska.

Bene atkakliausias naujojo Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo šalininkas ir gynėjas Seimo narys Petras Gražulis staiga ėmėsi kritikuoti įstatymo skyrius, kuriuose kalbama apie vaikų mitybą, vadindamas juos netiksliais ir reikalaujančiais pataisų.

„Ne tik šis vienas straipsnis yra netinkamas, yra bent penkios nuostatos, kurios yra nekonkrečios. Buvau parengęs pataisas, bet prezidentė jau sudarė darbo grupę, kuri patobulins šį įstatymą, tuomet mes jį ir vertinsime. Mes visi turime teisę maitintis sveikiau ir saugoti sveikatą. Sutinku, kad įstatymas pinasi su logika ir kai kur labai smarkiai. Įstatymas buvo parengtas 2007 m., aš šioje darbo grupėje, rengusioje įstatymą, nebuvau“, – teigė P.Gražulis.

Gražulis buvo įsipainiojęs į skandalą, kai šaldytus pusgaminius gaminanti bendrovė „Judex“ parėmė jo leidinio spausdinimą. Bendrovėje vyriausiosios buhalterės pavaduotoja dirba P.Gražulio žmona Raminta Gražulienė. Vienas bendrovės akcininkų yra politiko draugas, o P.Gražulio brolis yra buvęs bendrovės vadovas.

Įmonėje gaminami šaldyti maisto produktai, įskaitant koldūnus, picas, čeburekus ir kitus panašius produktus.

Temos: 1 Cepelinai
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min