Dabar populiaru
Publikuota: 2020 sausio 7d. 15:17

Lietuvių kariai grįžo iš alinančios karinės operacijos Somalyje

Lietuvių karių operacija Somalyje
Karinių jūrų pajėgų nuotr. / Lietuvių karių operacija Somalyje

Dvylika Lietuvos karių sugrįžo iš Somalio, kur 124 dienas praleido Indijos vandenyne prie Somalio krantų saugodami laivą, gabenusį Pasaulinės maisto programos krovinį.

Antradienį Klaipėdoje iškilmingai sutikti ir apdovanoti iš Europos Sąjungos karinės jūrų operacijos ATALANTA prie Somalio krantų grįžusi 5-oji Lietuvos kariuomenės Autonominė laivo apsaugos grupė (ALAG).
Kariai operacijos metu vykdė Pasaulio maisto programos laivo, gabenančio humanitarinę paramą Somalio žmonėms, apsaugą.

Karinių jūrų pajėgų pagrindu suformuota ir specialiai parengta 12 asmenų grupė praleido 124 dienas Indijos vandenyne prie Somalio krantų saugodami laivą, gabenusį Pasaulinės maisto programos (WFP) krovinį. Pasak Lietuvos kariuomenės Autonominės laivo apsaugos grupės vado, maisto paramos programa ypač svarbi Somalio vaikams, kurie yra viena labiausiai pažeidžiamų gyventojų dalis neramumų krečiamoje šalyje. Penktajai Lietuvos karių grupei saugant laivą į skirtingus Somalio uostus pristatyta 13 tūkst. tonų krovinio.

Kaip 15min pasakojo Penktosios autonominės laivo apsaugos grupės vadas kapitonas leitenantas Julius Parnarauskas, misija užsitęsė ilgiau nei planuota beveik 2 savaitėmis.

„Laivas, kurį saugojome, turėjo problemų su varikliu, todėl negalėjome laiku sugrįžti į Džibučio uostą, kur turėjo būti vykdomas karių pasikeitimas. Dėl šios priežastis kariai Kalėdas ir šventinį laikotarpį praleido būdami laive“, - pasakojo jis.

Sudėtingiausia, anot J.Parnarausko, buvo išverti karštį. Jutiminė temperatūra laive siekdavo ir 40 laipsnių. Kariai kartais per dieną išgerdavo ir po 6-8 litrus vandens.

„Visa kita buvo jau žinoma: kariai, anksčiau šiame regione atlikę misijas, pasidalino patirtimi“, - pasakojo J.Parnarauskas.

Nuo gruodžio 26 d. grupės pareigas iš Lietuvos karių perėmė kariai iš Serbijos.

Lietuvos kariuomenė šiai operacijai jau yra dislokavusi iš viso keturias Autonomines laivo apsaugos karių grupes, tuo pačiu laikotarpiu buvo skiriamas ir vienas Lietuvos karinių jūrų pajėgų karininkas tarnybai operacijos ATALANTA kariniame laive įsikūrusioje pajėgų vadavietėje. Lietuva ir toliau dalyvaus šioje operacijoje. Tarnybą operacijos vadavietėje toliau tęsia Lietuvos karininkas, o šių metų pabaigoje planuojama išsiųsti naują autonominę laivo apsaugos grupę.

Siųsdama savo karius dalyvauti į ES vadovaujamas tarptautines operacijas Lietuva prisideda kovojant su tarptautinėmis krizėmis ir stiprina ES bendrąją saugumo ir gynybos politiką. Lietuva operacijoje ATALANTA dalyvauja nuo 2011 metų. Šiuo metu Lietuva skiria vieną štabo karininką tarnybai ATALANTA operacinio lygmens vadavietėj Rotoje, Ispanijoje. Operacijos metu ALAG karių aprūpinimą organizavo ir koordinavo du Lietuvos kariuomenės Logistikos valdybos Nacionalinės paramos elemento kariai.

ES karinė jūrų operacija ATALANTA pradėta 2008 metų pabaigoje, reaguojant į itin išaugusį piratavimų skaičių prie Somalio krantų. Operacijoje dalyvaujantys karo laivai Adeno įlankoje ir Somalio vandenyse eskortuoja Pasaulio maisto programos laivus, gabenančius paramą Somalio gyventojams, atgraso ir sulaiko piratus, ginkluotus plėšikus operacijos rajone, palaiko kitas Europos Sąjungos tarptautines operacijas ir organizacijas, siekiančias stiprinti jūrų saugumą ir pajėgumus regione. ES operacijoje ATALANTA dalyvauja kariai iš ES valstybių ir šalių partnerių, taip pat skiriami laivai ir orlaiviai.

2020-2021 metais Lietuvos kariai dalyvaus 11 tarptautinių operacijų ir misijų: Lietuvos kariai tęs dalyvavimą dešimtyje tarptautinių operacijų, į kurias vyksta ir šiuo metu, bei prisidės prie naujos tarptautinės jūrinio saugumo užtikrinimo operacijos Hormūzo sąsiauryje. Lietuvai prioritetais ir toliau išliks dalyvavimas NATO, NATO sąjungininkų koalicijų ir ES vadovaujamose tarptautinėse operacijose, bus išlaikomas Lietuvos indėlis Jungtinių Tautų vadovaujamoje operacijoje Malyje ir Lietuvos Respublikos karinėje mokymo operacijoje Ukrainoje. Planuojama, kad artimiausius dvejus metus tarptautinėse operacijose dalyvaus apie 160 Lietuvos karių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis
Skanumėlis

Šiuolaikiškos studijos

Video

00:47
01:15
00:57

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min