Dabar populiaru
Publikuota: 2009 rugpjūčio 23d. 09:12

Lietuvoje minimas Baltijos kelio 20-metis (nuotraukos, atnaujinta 12.55 val.)

Lietuvos skautai Baltijos kelyje ties Vilniumi.
Viktoro Kapočiaus/LRS archyvo nuotr. / Lietuvos skautai Baltijos kelyje ties Vilniumi.

Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje sekmadienį vyksta šių trijų Baltijos šalių akcijos - Baltijos kelio - 20-mečio minėjimas.

Per trijų valstybių sostines - Vilnių, Rygą ir Taliną - nusidriekusi akcijos trasa šiemet atkartojama keliaujant įvairiausiomis transporto priemonėmis.

Keletą dienų ar savaičių trunkančius žygius rengia dviratininkai, parasparnių pilotai, motociklininkai, baidarininkai, vyksta du estafetiniai bėgimai: "Baltijos kelias" bei "Širdis plaka Baltijai". Dauguma iš šių žygių baigsis sekmadienį Vilniuje ir Taline.

Sekmadienį rengiamas ir lėktuvų skrydis Baltijos keliu - nuo Lietuvos iki Estijos ir atgal. Skrisdami virš žmonių susibūrimo vietų Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje, lakūnai juos pasveikins paberdami gėlių.

Iš Estijos į Lietuvą taip pat keliauja Baltijos deglas, skirtas Baltijos laužui uždegti. Šeštadienį įžiebtas Taline prie Tall Hermano bokšto, keliu per Pasvalį, Panevėžį ir Ukmergę sekmadienį jis pasieks Vilnių. Sekmadienį popiet Nepriklausomybės aikštėje Vilniuje vyks iškilminga Baltijos valstybių vėliavų pakėlimo ir Baltijos deglo sutikimo ceremonija.

Baltijos kelias bus minimas ir Seime - čia vyks iškilmingas plenarinis posėdis, kuriame dalyvaus ir Latvijos bei Estijos parlamentų pirmininkai - Gundarsas Daudze ir Ene Ergma.

Lietuvoje šia proga vieši ir Latvijos bei Estijos vyriausybių vadovai Valdis Dombrovskis ir Andrusas Ansipas. Kartu su Lietuvos ministru pirmininku Andriumi Kubiliumi jie ketina pasirašyti bendrą deklaraciją Gedimino pilies bokšte, kur prieš 20 metų prasidėjo gyvoji grandinė, sujungusi tris Baltijos tautas, taip pat dalyvauti Šv.Mišiose Vilniaus arkikatedroje, padėti gėlių prie Seimo Sausio 13-osios memorialo.

Sekmadienio vakarą Vilniuje Lietuvos jaunimo organizacijų taryba rengia "flashmob" akciją "Baltijos keliui 20", Katedros aikštėje vyks iškilminga skautų ir jaunųjų šaulių rikiuotė, vėliau - koncertas.

Minėjimas vyks ne tik sostinėje, bet ir kituose šalies vietovėse.

Sekmadienio vakarą žmonės rinksis Baltijos kelio atkarpose - magistralėje Vilnius-Panevėžys ir kelyje Panevėžys-Pasvalys-Ryga. Prie akcijai atminti skirtų kryžių, koplytstulpių bei paminklinių akmenų bus degami laužai, šiose vietose žada budėti policijos pareigūnai bei kelininkai.

Per nacionalinį transliuotoją 19 val. suskambėjus dainai "Argake Baltimmaad, Atmostas Baltija, Bunda jau Baltija", žmonės Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje bei šių šalių atstovybėse užsienyje raginami susikibti rankomis. Pajūryje esantieji kviečiami susikibti rankomis Lietuvos kurortų paplūdimiuose ir taip simboliškai apjuosti Baltijos pajūrį .

Minėjimo išvakarėse Baltijos kelias įtrauktas į Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos (UNESCO) "Pasaulio atminties" sąrašą. Tai pirmasis į šį dokumentinio paveldo registrą įrašytas Lietuvos objektas.

Baltijos kelio akcija įvyko 1989 metų rugpjūčio 23 dieną, minint stalininės Sovietų Sąjungos ir nacistinės Vokietijos pasirašyto Molotovo-Ribentroppo pakto ir jo slaptųjų protokolų, kuriais neteisėtai pasidalyta Europa, 50-ąsias metines.

Akcijos metu už rankų susikibę trijų Baltijos šalių piliečiai sudarė gyvą grandinę nuo Vilniaus iki Talino. Baltijos kelyje dalyvavo apie 2 mln. žmonių.

Po dvejų metų pasaulis pripažino nepriklausomas Lietuvos, Latvijos ir Estijos valstybes. 

Papildyta 12.55 val.  Baltijos kelio 20-ečiui skirti renginiai sekmadienį jau prasidėjo. Sostinėje pirmas renginys vyko Sereikiškių parke. Čia prie įrengtos scenos apie 11 valandą susirinko keli šimtai žmonių, kai kurie jų atsinešė ir vėliavas. Susirinkusieji dainavo dainas, skaitė eiles.

12 valandą Gedimino Pilies bokšte, kur prieš 20 metų prasidėjo gyvoji grandinė, sujungusi tris į laisvę kylančias Baltijos tautas, trijų Baltijos šalių premjerai pasirašė bendrą deklaraciją Baltijos kelio 20-ųjų metinių minėjimo proga. Deklaracijoje skelbiama: „Baltijos kelias buvo unikali ir taikinga demonstracija, kai 1989 m. rugpjūčio 23 d. laisvės siekiantys trijų valstybių žmonės susijungė į 600 km ilgio grandinę, ir tai galiausiai lėmė Baltijos valstybių nepriklausomybę ir sukėlė svarbius pokyčius šiuolaikinėje Europos ir pasaulio istorijoje. Neseniai priimtas sprendimas Baltijos kelią įtraukti į UNESCO programą „Pasaulio atmintis“ rodo nepaprastą šio istorinio įvykio svarbą.“

Sekmadienį prasidėjo ir lėktuvų skrydis Baltijos keliu – nuo Lietuvos iki Estijos ir atgal. Lėktuvu iš Kyviškių aerodromo skrenda ir naujienų portalo 15min.lt fotokorespondentas. Jis praneša, kad kelionei šiek tiek kliudo prasti orai. Todėl lėktuvas buvo priverstas nusileisti Molėtuose, o ne iš kartu skristi link Panevėžio, kur prie šio lėktuvo prisijungti turėjo dar dešimt lėktuvų. Nuotraukas iš šio skrydžio galite pažiūrėti čia.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Temos: 1 Baltijos kelias
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min