TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuvos baltarusių apklausa: už A.Lukašenką balsavo kas trečias

Sekmadienį Baltarusijos ambasadoje Vilniuje balsavęs Maksas teigė tikįs, jog šįmet išrinkti prezidentą gali prireikti antro rinkimų turo.
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Sekmadienį Baltarusijos ambasadoje Vilniuje balsavęs Maksas teigė tikįs, kad šįmet norint išrinkti prezidentą gali prireikti antro rinkimų turo.
Šaltinis: 15min
0
A A

Nevyriausybinė organizacija „BelarusWatch“ sekmadienį Vilniuje, prie Baltarusijos ambasados, surengė apklausą, kurios metu siekė išsiaiškinti, kurį kandidatą palaikė Lietuvoje balsavę baltarusiai.

Lietuvoje esantys Baltarusijos piliečiai per sekmadienį vykusius prezidento rinkimus galėjo balsuoti Baltarusijos ambasadoje. Visuomenės aktyvistai iš ambasados išėjusių rinkėjų klausė, už kurį kandidatą jie atidavė savo balsą.

Iniciatyvinei grupei pavyko gauti atsakymus iš 76 rinkėjų. Trečdalis jų (34 proc.) pasisakė už šiuo metu prezidento postą užimantį Aliaksandrą Lukašenką. Tačiau nemažo rinkėjų palaikymo sulaukė ir opozicijos kandidatai. Už Andrejų Sanikovą teigė balsavę 21 proc. apklaustųjų, už Jaroslavą Romančuką – 17 proc., o už Vladimirą Nekliajevą – 8 proc. apklaustų rinkėjų. Kiti kandidatai surinko vos 1–3 proc. apklaustųjų rinkėjų palaikymo. 7 proc. apklaustųjų pasisakė prieš visus. Dalis rinkėjų atsisakė užpildyti anonimines anketas.

Rinkėjų apklausos (vadinamieji „exit pollai“) buvo surengtos ne tik Vilniuje, bet ir Berlyne, Bonoje, Amsterdame, Prahoje, Varšuvoje, kituose Europos miestuose.

„Rengdami apklausą mes parodėme savo palaikymą draugams ir kolegoms Baltarusijoje. Mes pasisakome už sąžiningus ir teisingus rinkimus“, – teigė organizacijos „BelarusWatch“ pirmininkė Mariana Iljina.

Lietuvoje gyvena apie 2,5 tūkst. Baltarusijos piliečių.

Tuo metu Baltarusijoje sekmadienį vykusios rinkėjų apklausos rodė, kad už A.Lukašenką balsavo daugiau nei 70 proc. rinkėjų.

Vylėsi antro turo

Sekmadienio popietę prie Baltarusijos ambasados Vilniuje buvo ganėtinai ramu, tačiau kas kelias minutes į ambasadą ateidavo vienas kitas rinkėjas. Dauguma tuo metu balsuoti ėjusių baltarusių – vyresni.

10 metų Lietuvoje gyvenantis Valentinas teigė savo balsą atidavęs už 16 metų Baltarusijai vadovaujantį ir ketvirtos kadencijos šiame poste siekiantį 56 metų Aliaksandrą Lukašenką.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Valentinas teigė manąs, jog A.Lukašenka yra Baltarusijos stabilumo garantas.
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Valentinas teigė manąs, jog A.Lukašenka yra Baltarusijos stabilumo garantas.

„Balsavau už A.Lukašenką. Motyvai? Kol kas nemačiau kito kandidato, kuris būtų vertas šio posto. Kad ir koks A.Lukašenka būtų blogas, bet kol kas matome, kad Baltarusijoje padėtis yra gera, žmonės patenkinti“, – 15min.lt žurnalistui sakė Valentinas.

Anot jo, A.Lukašenka yra Baltarusijos stabilumo garantas, o stabilumas yra tai, ko šiuo metu reikia šiai šaliai.

Tačiau taip mano ne visi Lietuvoje balsavę rinkėjai. Žvarbią ir snieguotą dieną dviračiu į ambasadą atvažiavęs Maksas balsavo už opozicijos kandidatą Jaroslavą Romančiuką.

„Mano manymu, jo programoje siūloma Baltarusijos ekonomikos restruktūrizacija dabartinėje situacijoje yra realiausia. Tai pagrindinė priežastis. Aš manau, kad pokyčių Baltarusijoje galima siekti tik įgyvendinus ekonomikos reformą“, – sklandžia anglų kalba žėrė neseniai studijas Lietuvoje baigęs, tačiau mūsų šalyje likti nusprendęs Maksas.

Vis dėlto jis pripažino netikįs, kad J.Romančiukas turi šansų įveikti A.Lukašenką. „Tiesiog išreiškiau savo poziciją. Nenorėjau, kad mano biuletenį panaudotų kas nors kitas. Aš tikrai manau, kad tokia rizika yra pakankamai didelė. Be to, manau, kad šiemet yra reali galimybė įvykti antram rinkimų turui. Tokiu atveju ši mano nedidelė pagalba, vienas mano balsas galėtų būti labai naudingas“, – teigė pašnekovas.

Paklaustas, ar įvykus antram rinkimų turui į jį patekusiam opozicijos kandidatui būtų galimybių įveikti A.Lukašenką, Maksas nusišypsojo. „Aš žinau, kuo baigtųsi antrasis turas. Ir visi Baltarusijoje tai žino. Juk ne pirmi rinkimai. Aš manau, kad būti išrinktam demokratiniu būdu nėra jokių galimybių. Tačiau opozicija bent parodytų, kad juda į priekį. Šiandien neverta galvoti apie revoliuciją, tačiau galime kalbėti apie vykstantį procesą, ekonomikos ir socialinės srities pokyčius Baltarusijoje. Todėl šiandien esu čia. Atvirai sakant, šiandien aš balsavau ne „už“ kažką, tai buvo balsas „prieš“, – sakė ketverius metus Lietuvoje gyvenantis Maksas.

Pašnekovas taip pat apgailestavo, jog šiais metais Baltarusijos opozicija susiskaldė ir nesugebėjo iškelti vieno stipraus kandidato. Vis dėlto jis priminė, kad 2001 ir 2006 metais opozicija buvo iškėlusi bandrus kandidatus, tačiau esmės tai nepakeitė – prezidento poste liko A.Lukašenka. „Taip jau yra...“ – pokalbį baigė Maksas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min