Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuvos diplomatijai XX amžiuje dažnai tekdavo būti nestandartine, teigia Vytautas Landsbergis

Pirmasis Kovo 11-osios metinių minėjimas 1991 metais.
Kęstučio Vanago/BFL nuotr. / Pirmasis Kovo 11-osios metinių minėjimas 1991 metais
Šaltinis: BNS
0
A A

Europarlamentaras, pirmasis atkurtos nepriklausomos Lietuvos vadovas Vytautas Landsbergis pabrėžė, kad 20-ame amžiuje Lietuvos diplomatams ir valstybės atstovams dažnai teko dalia palaikyti dvilypius, nestandartinius diplomatinius santykius su kitomis šalimis.

„XX amžiaus Lietuvos diplomatiniai santykiai su kitomis valstybėmis dažnai buvo nestandartiniai. Galėtume sakyti – nestatutiniai“, – kalbėjo V.Landsbergis Seime vykusiame iškilmingame minėjime, skirtame atkurtos Lietuvos Nepriklausomybės pripažinimo ir diplomatinių santykių atnaujinimo 20-mečiui paminėti.

Pasak jo, po Kovo 11-osios Lietuvos atstovams dažnai tekdavo susidurti su Vakarų šalių požiūriu, kad pripažinti Lietuvos iš naujo nereikia, nes ji buvo pripažinta tarpukariu.

„O štai sovietų aneksija nepripažįstama. Paprastas klausimas – tai kodėl neužmezgame realių santykių tarp Vyriausybių – susilaukdavo jau kitokių dėstymų? O čia nėra paprasta, pirmiau susitarkite su sovietais. Suprask – ten sėdi jūsų teisių savininkas, kurio mes, vakariečiai, bijome net ir dovanas nešančio. Tegu pirmiau Kremlius pasako, ar jūs valstybė, ar ne. O jis pats niekada to nepasakys, nes tikisi ir planuoja visvien sumalti mūsų nepriklausomybę kaip savo vidaus reikalą“, – prisiminimais dalijosi V.Landsbergis.

Pasak jo, net nuoširdus atkurtos Lietuvos rėmėjas, tuometinės Čekoslovakijos prezidentas Vaclavas Havelas „atsiprašė, kad negalįs 1991 metų pavasarį pasielgti kaip norėtų, nes jo šalis ir žmonės patirtų SSRS energetinį kerštą“.

„Susirinkome paminėti 20 metų sukaktį tokiu džiaugsmingu mėnesiu, kai atkūrėme sovietų smurto sugriautus mūsų valstybės normalius santykius su kitomis valstybėmis. Beveik su visomis būtent atkūrėme tuo gaudami ir santykių, ir pačios Lietuvos valstybės tęstinumo pripažinimą“, – sakė V.Landsbergis.

Renginyje Seime dalyvavo pirmieji Lietuvos diplomatiniai atstovai užsienyje ir pirmieji kai kurių šalių diplomatinių atstovybių vadovai nepriklausomoje Lietuvoje.

Lietuva po pusę amžiaus trukusios sovietų okupacijos nepriklausomybę paskelbė 1990 metų kovo 11 dieną, bet dauguma valstybių nepriklausomybę pripažino tik 1991 metų rugpjūtį ir rugsėjį po žlugusio pučo Maskvoje.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min