Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugsėjo 11d. 16:48

Lietuvos dulos pasmerkė atvejį, kuomet Šiauliuose gimdyvę laikė policininkai

Šiaulių moters ir vaiko klinika
Šiaulių moters ir vaiko klinika

Prieš keletą dienų Šiaulių policija informavo apie neįprastą užduotį, tekusią dviem pareigūnams. Išėjo taip, kad kūdikį priimti teko su policijos pareigūnų pagalba. Į tokią situaciją Lietuvos dulų asociacija sureagavo kaip į šiurkštų žmogaus teisių pažeidimą. Dėl to sukritikavo medikus, pareigūnus ir net merą, kuris jau spėjo policininkus pagirti.

Šiaulių policija informavo, kad trečiadienio naktį, apie 1 val., buvo pranešta, kad Moters ir vaiko klinikoje medikai prašo pagalbos, nes nesusitvarko su agresyvoka gimdyve.

Į įvykį nuvyko Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) Patrulių rinktinės 1-osios kuopos mobiliojo būrio vyriausieji patruliai.

Pareigūnai pasakoja, kad prie Moters ir vaiko klinikos lauke juos pasitiko medikai, kurie pasakė, kad moteris atsisako gimdyti, guli ant žemės, nesikelia, į raginimus nereaguoja, o kūdikis jau turėtų gimti.

Nuėję į gimdymo palatą patruliai rado ant grindų gulinčią moterį, pradėjo ją kalbinti. Gimdyvė nebuvo nusiteikusi bendrauti – pareigūnams grasino teismais, o medikų reikalavo prie jos nelįsti.

Pareigūnai su moters vyro pagalba pakėlė gimdyvę už rankų ir paguldė ant gimdymo stalo.

Pareigūnams už puikiai atliktą pareigą padėkojo ir Šiaulių miesto savivaldybės meras Artūras Visockas, kuris juokavo, kad galbūt gimęs vaikelis užaugęs norės būti policininku.

Dulos pasmerkė tokius veiksmus

Toks „žygdarbis“ nesužavėjo Lietuvos dulų asociacijos narių. Dula – taip vadinama gimdyvės padėjėja. Savo internetiniame puslapyje save pristato kaip moterį, teikiančią nemedicininę pagalbą besilaukiančiai moteriai nėštumo, gimdymo metu ir pogimdyviniu laikotarpiu.

Jos laišku kreipėsi į Lietuvos Prezidentę, Seimo bei Vyriausybės narius, ministerijas, žiniasklaidą ir visus piliečius.

Kreipimęsi Lietuvos dulų asociacija kritikavo medikų pasirinkimą, pareigūnų veiksmus ir net mero skubotą pagyrimą.

„Esame Lietuvos dulų asociacija, vienijanti kvalifikuotas emocinę, fizinę ir informacinę pagalbą nėštumo ir gimdymo laikotarpiu teikiančias specialistes, ir kreipiamės į Jus dėl įvykio Šiaulių Moters ir vaiko klinikoje, kuomet gimdančiai moteriai buvo iškviesti policijos patruliai dėl to, kad ji, kaip televizijos reportaže sakė laikinai klinikos vadovės pareigas einanti gydytoja, atsisakė personalo siūlomų procedūrų ir neatliko jų reikalaujamų veiksmų.

Procedūrų atlikimas prieš išreikštą žmogaus valią ir panaudojant psichologinį spaudimą bei fizinę jėgą yra šiurkštus žmogaus teisių pažeidimas ir smurtas. Būtent taip, spręsdami pagal viešai pateiktą informaciją, galime įvardyti šį įvykį – kaip smurtą prieš gimdyvę, nepateisinamą jokiomis priedangomis.

Šis įvykis – rezonansinis, įtraukęs ir kraštutinius veiksmus, tačiau atskleidžia bendrą situaciją Lietuvos gimdyklose, kuriose moterys ir jų partneriai patiria ir fizinį, ir emocinį smurtą, patyčias ir nepagarbą.

Matome didžiulę problemą, kuri nėra įvardijama viešai, nefigūruoja statistikoje, o jos trumpalaikės ir ilgalaikės pasekmės – kūno ir psichikos sužalojimai, pažeisti santykiai tarp mamos ir kūdikio, tarp moters ir partnerio – neigiamai veikia ne tik atskiras moteris, kūdikius, jų šeimas, bet ir visą mūsų visuomenę.

Minėtos priežiūros procedūros, kaip gimdos kaklelio tikrinimas, gali būti perteklinės, turėti šalutinių poveikių, o padėtis gulint ant nugaros, kurią buvo verčiama pasirinkti moteris, Pasaulio sveikatos organizacijos yra įvardijama kaip fiziologiškai nepalankiausia. Kiekvienas žmogus yra laisvas atsisakyti jam siūlomų procedūrų, ir šis sprendimas turi būti gerbiamas.

Kviečiame Šiaulių merą, jau spėjusį pagirti įvykyje dalyvavusius pareigūnus, Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato vadovą permąstyti šį įvykį ir pasirinkimą jį viešinti.

Kviečiame visas atsakingas institucijas, organizacijas ir piliečius imtis pokyčių gimdymo priežiūroje, užtikrinant priežiūros pasirinkimo galimybę ir pagarbią, orią pagalbą moterims, prisimenant, kad gimdymas – tai moters atliekamas veiksmas, jos kūne vykstantis procesas, ir bet kokia pagalba, procedūra ar intervencija gali būti suteikiama tik gavus informuotą moters sutikimą.

Prašome Šiaulių Moters ir vaiko kliniką viešai pripažinti savo veiksmus netinkamais, o visas gimdymo priežiūros paslaugas teikiančias įstaigas imtis priemonių, kad norma taptų pagarbus požiūris į gimdančią moterį, jos poreikius, užtikrinant personalo švietimą ir kvalifikacijos kėlimą gimdymo psichologijos, konfliktinių situacijų prevencijos ir sprendimo srityse. Esame pasiruošusios bendradarbiauti, dalintis savo žiniomis ir patirtimi kuriant geriausias įmanomas sąlygas kiekvienai gimdančiai moteriai ir šeimai Lietuvoje.

Visas emocinį ar fizinį smurtą gimdymo priežiūroje patyrusias moteris ir šeimas kviečiame netylėti, įvardinti problemą ir nušviesti jos mastą. Tai pirmas ir labai svarbus žingsnis keičiant susiklosčiusią situaciją ir skatinant pagarbą moters kūnui, pasirinkimui ir teisėms.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

02:14
08:43

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis

Video

21:30
01:14
00:13

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min