TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuvos ekspertai planuoja įsigyti itin modernų prietaisą, skirtą sunkių seksualinių bylų tyrimui

Spermos aptikimo ir mėginių surinkimo sistema „Aureka & Sperm Hy-Liter“
Policijos nuotr. / Spermos aptikimo ir mėginių surinkimo sistema „Aureka & Sperm Hy-Liter“
Šaltinis: 15min
0
A A

Lietuvos policijos kriminalistinių tyrimų centro specialistams buvo pristatyta naujos kartos spermos aptikimo ir mėginių surinkimo sistema Aureka & SPERM HY-LITER (Aureka mikroskopas – manipuliatorius ir SPERM HY-LITER reagentai). Šis dviejų technologijų junginys suteikia naujas galimybes tirti prie sunkių nusikaltimų priskiriamas seksualinio prievartavimo bylas. Planuojama, kad kitais metais šį prietaisą įsigis Lietuvos ekspertai.

Policijos nuotr./Spermos aptikimo ir mėginių surinkimo sistema „Aureka & Sperm Hy-Liter“
Policijos nuotr./Spermos aptikimo ir mėginių surinkimo sistema „Aureka & Sperm Hy-Liter“

Kaip rašoma Policijos departamento pranešime, įgijusi šią sistemą, Lietuva stotų į vienas gretas su FTB (Jungtinės Valstijos) ir kriminalistiniu atžvilgiu stipriausiomis Europoje Belgijos, Prancūzijos, Vokietijos ir Italijos laboratorijomis.

„Tirdami objektus ir ant jų po seksualinio nusikaltimo likusius pėdsakus, Lietuvos kriminalistai susidurdavo su tiriamų medžiagų, konkrečiai spermos susiejimo su nusikalstamą veiką padariusiu asmeniu, problema dėl nepakankamo spermos kiekio ar spermatozoidų išskyrimo iš didelio kiekio moteriškų ląstelių. Tam tikra prasme iki šiol buvo dirbama „aklai“. Ši sistema kriminalistui „suteikia akis“ – nuo makro objektų su ja pereiname iki mikro lygio pėdsakų tyrimų galimybių. Tai milžiniška pažanga“, – teigė Lietuvos policijos kriminalinių tyrimų centro Biologinių tyrimų skyriaus viršininkas Gintautas Šinkūnas.

Aureka technologija yra išmanusis mikroskopas, kuris geba atrinkti pavienes ląsteles nuo tiriamo objekto, kas padeda greičiau, efektyviau bei tikslingiau spręsti seksualinių nusikaltimų bylas. Mikroskopas, veikdamas kartu su cheminių medžiagų atpažinimo technologija SPERM HY-LITER, leidžia tiriamuose objektuose aptikti ir „išrinkti“ tik nurodytas ląsteles jų DNR tyrimui.

„Viena didžiausių problemų mūsų tyrimuose, kai ant tiriamo paviršiaus būna daugiau moteriškų ląstelių nei spermos. Negalėdami išskirti ir ištirti spermatozoidų bei neturėdami kitų priemonių, teikiame išvadą, kad sperma yra aptikta, tačiau negalime pasakyti, kam ji priklauso. Tokiu atveju, bylos dažnai lieka neišspręstos taip ir nenustačius įtariamojo. Aureka & SPERM HY-LITER sistemai tai nėra kliūtis. Šios sistemos pagalba galima identifikuoti seksualinį nusikaltėlį, kai aptinkama ir surenkama vos 10–20 spermatozoidų. Iki šiol reikėjo rasti bent 1000 spermatozoidų, kad juos būtų galima naudoti spermos genotipo nustatymui ir įvardinti, kam jie priklauso. Dar daugiau, taikant naują sistemą, turėtume galimybes ne tik padėti išaiškinti naujas bylas, tačiau ir grįžti prie anksčiau neišspręstų bylas“, – sakė Gintautas Šinkūnas.

Su Aureka & SPERM HY-LITER sistema galima iš naujo tirti ankstesnes, dėl įrodymų trūkumo neišspręstas, bylas. Jei daiktiniai įrodymai saugoti tinkamai, tyrimams tiks ir itin seniai turimi objektai – biologiniai pėdsakai išlieka dešimtis metų.

Spermos aptikimo ir surinkimo sistemą Aureka & SPERM HY-LITER Lietuvos kriminologams pristatė tarptautinė medicinos ir mokslo technologijų platintoja „Interlux“. Šalies kriminologų teigimu, įsigijus šią sistemą, bylas Lietuvoje būtų galima tirti taikant tiek dabartinius standartinius, tiek ir nestandartinius metodus – darbo su viena ląstele.

„Ši sistema suteiktų galimybę išplėsti dabar esamas ribas ir pereiti į aukščiausio lygio tyrimus, kurie jau metus laiko sėkmingai veikia pažangiausiose kriminologijos srityje Europos ir JAV laboratorijose“, – pažymėjo G. Šinkūnas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min