Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuvos etikos sargų kritika V.Tomaševskiui – Europarlamento komiteto akiratyje

V.Tomaševskis
Redo Vilimo/BFL nuotr. / V.Tomaševskis
Šaltinis: BNS
0
A A

Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) kritika europarlamentarui Valdemarui Tomaševskiui dėl kalbų apie lenkų mažumos padėtį Lietuvoje sulaukė Europos Parlamento Teisės reikalų komiteto dėmesio.

Pasak BNS šaltinių Europos Parlamente, savaitės pradžioje per uždarą komiteto posėdį daugelį komiteto narių „nustebino ir papiktino“ VTEK laiškas, kuriame informuojama apie etikos sargų pareiškimą, todėl tikėtina, kad komitetas priims atitinkamą pareiškimą ar sprendimą.

Europos Parlamento komitetas analizavo sausio mėnesio VTEK pareiškimą, kad Lietuvos lenkų rinkimų akcijos vadovas V.Tomaševskis „viešojoje erdvėje tendencingai kalba apie Lietuvos Respubliką kaip apie valstybę, esą pažeidžiančią joje gyvenančios lenkų tautinės mažumos teises“, o jo „viešas elgesys ir pasirinkta veiklos forma nerodo pagarbos žmogui ir valstybei, teisingumui, nedidina pasitikėjimo valstybe ir jos institucijomis“.

Komiteto posėdyje dalyvavęs prof. Vytautas Landsbergis BNS sakė nenorįs komentuoti uždaro posėdžio rezultatų, bet teigė, kad jam kyla klausimų dėl Lietuvos įstatymų normų, kurios reglamentuoja galimybę etikos sargams svarstyti Europos Parlamento narių pareiškimus.

„Matyt, yra prieštaringų ar nesuderintų dalykų įstatymuose – ar europarlamentaras gali būti svarstomas nacionalinėje etikos komisijoje dėl savo kokių nors pareiškimų. Pagal mūsų įstatymines taisykles, lyg europarlamentaras yra už ribų, taip pat kaip ir šalies prezidentas, jo etika nėra svarstoma tos komisijos, bet yra išlyga, kad tam tikrais atvejais gali būti svarstoma. Tada pasidaro interpretacijos reikalas“, – BNS trečiadienį sakė V.Landsbergis, kuris yra Teisės reikalų komiteto pavaduojantis narys.

Politikas atkreipė dėmesį, kad VTEK laikėsi nuostatos, jog V.Tomaševskis yra ne tik europarlamentaras, bet ir valstybės pareigūnas kaip partijos vadovas.

„VTEK atskyrė, kad ji nekritikuoja V.Tomaševskio kaip Europos parlamentaro, bet turi pastabų kaip Lietuvos politikui. Tas dalykas nėra toks neginčytinas. Kas nori, akcentuoja jį kaip europarlamentarą. Jeigu mūsų komisija manė, kad tai galima išskirti, tai jos pozicija gali būti ir kritikuojama“, – sakė V.Landsbergis.

Jis sakė nenorįs komentuoti, į kurią pusę krypsta komiteto nuomonė.

„Klausimas – kur gali būti padėtas akcentas – ar į tai, kad komisija pasielgė netinkamai priėmusi svarstyti tą klausimą. Kitas dalykas – taip, kaip aš matau tą problemą – jeigu komisija elgiasi pagal įstatymus, tai ar įstatymas yra visiškai suderintas su Bendrijos įstatymu. Aš tą bandau išsiaiškinti“, – sakė V.Landsbergis.

V.Tomaševskis BNS sakė negalįs komentuoti uždaro posėdžio rezultatų, bet teigė, kad rezultatai jį tenkina.

Anot šaltinių, Europos Parlamento pozicija gali būti išsakyta ne tik komiteto pareiškimu, bet ir kita forma – pavyzdžiui, poziciją šiuo klausimu gali pareikšti aukščiausi EP pareigūnai plenarinės sesijos metu.

VTEK pareiškimą sausio mėnesį priėmė reaguodama į Lietuvos Sąjūdžio kreipimąsi. Organizacijos vardu išplatintą kreipimąsi pasirašiusiam konservatoriui parlamentarui Rytui Kupčinskui užkliuvo V.Tomaševskio teiginiai per susitikimą su Europos Komisijos pirmininku Jose Manueliu Barroso, taip pat Lenkijos europarlamentarų laiškas Europos Parlamento vadovui Jerzy Buzekui.

Rugsėjį V.Tomaševskis J.M.Barosso klausė, ar jam žinoma, kad tautinių mažumų teisės Lietuvoje regresuoja, o lenkų mažuma Lietuvoje diskriminuojama.

Lietuvoje gyvena per 200 tūkst. save lenkais laikančių žmonių. Tai didžiausia tautinė mažuma Lietuvoje.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min