TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuvos gėjų lygos vadovas Vladimiras Simonko: ilgiuosi Teksaso kaubojų

Vladimiras Simonko
Davido Braniffo nuotr. / Vladimiras Simonko
Šaltinis: 15min
0
A A

Vladimiras Simonko, Lietuvos gėjų lygos vadovas, pirmą kartą po nepriklausomybės atkūrimo pabuvojęs Jungtinėse Valstijose, tvirtina pasiilgstąs Teksaso kaubojų, o viešėdamas San Franciske palikęs ir dalį savo širdies.

V.Simonko sako, kad Jungtinių Valstijų Valstybės departamento kvietimas apsilankyti Jungtinėse Valstybėse, LGBT buvo itin netikėtas ir malonus. 

Iš viso pasaulio susirinkę LGBT (lesbiečių, gėjų, biseksualų ir transseksualų) aktyvistai susipažino ne tik su demokratiją puoselėjančia valstybe bet ir joje veikiančiu LGBT judėjimu, jo istorija.

Nors Vladimiras Simonko Jungtinėse Valstijose viešėjo ne pirmą kartą, vis dėlto šį kartą jis susitiko su itin svarbiais Jungtinių Valstijų valdininkais, formuojančiais Jungtinių Valstijų politikos sklaidos gaires, užsienio šalyse.

Pabuvojęs keturiuose miestuose: Vašingtone, Miniapolyje, Dalase ir San Franciske, Lietuvos gėjų lygos vadovas sako pasisėmęs neišdildomų įspūdžių ir patirties.

Jungtinių Valstijų Valstybės departamento inicijuota „International vistor leadership” programa sukurta prieš keturis dešimtmečius, bet pirmą kartą jos dalyviai – LGBT aktyvistai iš viso pasaulio.

Kaip teigia programos sumanytojai, tarp kurių ir Lietuvoje dirbantis Jungtinių Valstijų diplomatas Jonathanas Bergeris, šios programos tikslas – supažindinti aktyvistus su demokratine santvarka ir pilietine visuomene Jungtinėse Valstijose. Taip pat semtis patirties dalyvaujant įvairiuose aukšto lygio susitikimuose su JAV vyriausybės, miestų savivaldos ir įvairių nevyriausybinių organizacijų, aktyviai veikiančių žmogaus teisių srityje, atstovais.

„Skirtingose miestuose susipažinome su skirtingomis, būtent šiems miestams būdingomis, LGBT aktualijomis, – pasakojo Vladimiras Simonko. – Tačiau nustebino amerikiečių požiūris į jas ir įvairių sprendimo būdų paieška.”

Pasak Vladimiro Simonko, jam didelį įspūdį paliko Minesotos valstija, o ypatingai Mineapolis, kuriame lankymosi dieną vyko aktyvi agitacija už „santuokos lygybę“.

Anot Lietuvos gėjų lygos vadovo, didelį įspūdį paliko susitikimas su tarptautinių ir Lietuvoje gerai žinomų organizacijų „Human rights Watch”, „Freedom House” vadovais, kuris, anot Vladimiro Simonko, suteikė galimybę pamatyti kaip šios organizacijos dirba, kuria veiklos strategijas ir planus nacionaliniu ir tarptautiniu lygiu, kaip šios organizacijos sugeba siekti savo tikslų vykdant įvairias nacionalines kampanijas.

Kelionė iš rytų į vakarų pakrantę

Kelionės pjūvis – iš sostinės Vašingtono į vakarus – nuo vienos pakrantės rytuose iki kitos pakrantės vakaruose, anot  pašnekovo, nesukėlė didesnių rūpesčių, tačiau skirtumai tarp miestų įgyvendinant LGBT teises – didžiuliai.

Pasak Vladimiro Simonko, jam didelį įspūdį paliko Minesotos valstija, o ypatingai Mineapolis, kuriame lankymosi dieną vyko aktyvi agitacija už „santuokos lygybę” (angl. Marriage equality). Šios lygybės oponentai pateikė valstijos Konstitucijos pataisas, mėginančias įtvirtinti, esą diskriminacinę nuostatą, kad santuoka galima tik tarp vyro ir moters.

LGBT aktyvistų lozungas šioje valstijose – „pasakyk „ne” šiai nelygybei”. Įdomiausia tai,   pasak Vladimiro Simonko, kad pasakydami „ne” piliečiai išreiškia savo valią už santuokos lygiateisiškumą, o ne atvirkščiai.

„Lankėmės agitaciniame centre, kuriame pamačiau kaip dirba vedini idėjos savanoriai. Agituodami telefonu balsuoti už santuokos lygybę referendume, kuris vyks kartu su JAV prezidento rinkimais, šie telefoninio pokalbio metu valstijos gyventojus mėgina įtikinti referendume remti santuokos lygybės idėją”, – pasakojo neslepiantis susižavėjimo Vladimiras Simonko.

LGBT aktyvistai Miniapolyje aplankė keletą mokyklų, susipažino su priekabiavimo mokyklose problemos sprendimo būdais. Didžiausią įspūdį, anot pašnekovo, paliko nusižudžiusio vaiko, prie kurio buvo priekabiaujama mokykloje dėl esą jo kitokios lytinės orientacijos, mama. Tammy Aaberg, šiuo metu žinoma akcijos prieš priekabiavimą mokyklose aktyvistė, įkūrusi savo vardo fondą ir važinėjanti po JAV mokyklas. 

ES sunkiai įgyvendinamos direktyvos – JAV pagarba darbuotojams ir lygybė

„Lankydamiesi Minesotos korporacijoje „General Mills”, kurioje lygiateisiškumo ir LGBT lygybės principai įrašyti į korporacijos strategines gaires, supratome koks svarbus pilietiškumas, apie kurį lietuviai labai dažnai pamiršta”, – atsidūsta Lietuvos gėjų lygos vadovas.

Europos sąjungoje priimamos direktyvos, kurios itin sunkiai įgyvendinamos ne tik Lietuvoje, bet ir Europos Sąjungos valstybėse, o štai, anot pašnekovo, Jungtinėse Valstijose esą vyrauja pagarba žmogui ir lygiateisiškumas.

„Nuskridę į Teksasą, mes negalėjome patikėti itin dideliu kontrastu: nešiojantys skrybėles vyrai, dideli visureigiai. Pasijutome tarytum pabuvoję vesterne”, – apie savo įspūdžius  šioje valstijoje pasakojo Vladimiras Simonko, tačiau užsiminė, kad vyrai su skrybėlėmis puikūs šokėjai gėjų baruose.

„Dalase pajutome, ką reiškia būti tikru homoseksualiu kaubojumi. Apsilankėme viename garsiausių gėjų klubų, pretenduojančiu būti bene geriausiu klubu visoje Amerikoje. Jame kaubojai nenusiimdami skrybėlių šoka linijinius šokius. Verta pamatyti. – savo įspūdžiais iš  gėjų klubo dalijosi Lietuvos gėjų lygos vadovas, – Didžiausią įspūdį paliko gėjų porų šokiai. Pamatęs šį vaizdą supratau, kad istorija apie „Kuproto kalną” išties buvo tikra.”

Viešėję Jungtinėse Valstijose LGBT aktyvistai, susitiko su režisieriumi Robertu Camina’u, sukūrusiu filmą „Raid of the Rainbow Lounge”, apie gėjų baro Jungtinėse Valstijose pogromą. Filme įamžinti galimai neteisėti policijos veiksmai, sukėlę itin didelį visuomenės pasipriešinimą.

„Mes buvome susitikę su šio filmo herojumi – policijos vadovu, kurio požiūris į LGBT asmenis  po šio filmo pasikeitė, evoliucionavo”,  – susitikimą su filmo herojumi prisiminė Vladimiras Simonko.

Po šio, esą neteisėto, pareigūnų reido, policijoje buvo sukurta nauja darbo vieta darbuotojui, ryšiams su LGBT bendruomene palaikyti. LGBT aktyvistai paruošė mokymų kursą policijos pareigūnams, kurių metu šie buvo supažindinami su LGBT problematika, įvairiais diskriminacijos klausimais.

San Franciskas – gėjų oazė

Pasak Vladimiro Simonko, nuvykę į vakarų pakrantę – San Franciską,  jie tarsi atsidūrė pasakoje. Svečius sužavėjo ne tik nedidelis gamtos apsuptyje įsikūręs miestas, bet ir LGBT bendruomenė, jos istorija. Būtent apie šiame mieste gyvenusį, miesto savivaldoje dirbusį ir nušautą LGBT aktyvistą  – Harvey Milką, sukurtas meninis filmas, ne kartą rodytas ir Lietuvos kino teatruose.

Buvodami San Franciske, Žmogaus teisių aktyvistai, lankėsi už JAV piliečių aukas pastatytame LGBT centre. Jame veikia transseksualų bendruomenė, puikiai išvystyta aukų rinkimo veikla. Svečiai taip pat aplankė Harvey Milko istorinį rinkimų štabą ir vietą, kurioje buvo nušautas Harvey Milkas.

„San Franciskas miestas, kurį sudėtinga palikti. Jutau kad išskrisdamas iš šios oazės palikau jame dalį širdies. Tikiu, kad JAV pilietinė visuomenė supras, kad dabartinio prezidento (Barcko Obamos – aut. past.) perrinkimas suteiks daug vilčių ne tik Jungtinių Valstijų, bet ir Europos, dar konkrečiau, Lietuvos, piliečiams”, – savo kelionės po Jungtines Valstijas prisiminimais dalijosi Lietuvos gėjų lygos vadovas Vladimiras Simonko.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min