Dabar populiaru
Publikuota: 2012 lapkričio 2d. 11:04

Lietuvos gėjų lygos vadovas Vladimiras Simonko: ilgiuosi Teksaso kaubojų

Vladimiras Simonko
Davido Braniffo nuotr. / Vladimiras Simonko

Vladimiras Simonko, Lietuvos gėjų lygos vadovas, pirmą kartą po nepriklausomybės atkūrimo pabuvojęs Jungtinėse Valstijose, tvirtina pasiilgstąs Teksaso kaubojų, o viešėdamas San Franciske palikęs ir dalį savo širdies.

V.Simonko sako, kad Jungtinių Valstijų Valstybės departamento kvietimas apsilankyti Jungtinėse Valstybėse, LGBT buvo itin netikėtas ir malonus. 

Iš viso pasaulio susirinkę LGBT (lesbiečių, gėjų, biseksualų ir transseksualų) aktyvistai susipažino ne tik su demokratiją puoselėjančia valstybe bet ir joje veikiančiu LGBT judėjimu, jo istorija.

Nors Vladimiras Simonko Jungtinėse Valstijose viešėjo ne pirmą kartą, vis dėlto šį kartą jis susitiko su itin svarbiais Jungtinių Valstijų valdininkais, formuojančiais Jungtinių Valstijų politikos sklaidos gaires, užsienio šalyse.

Pabuvojęs keturiuose miestuose: Vašingtone, Miniapolyje, Dalase ir San Franciske, Lietuvos gėjų lygos vadovas sako pasisėmęs neišdildomų įspūdžių ir patirties.

Jungtinių Valstijų Valstybės departamento inicijuota „International vistor leadership” programa sukurta prieš keturis dešimtmečius, bet pirmą kartą jos dalyviai – LGBT aktyvistai iš viso pasaulio.

Kaip teigia programos sumanytojai, tarp kurių ir Lietuvoje dirbantis Jungtinių Valstijų diplomatas Jonathanas Bergeris, šios programos tikslas – supažindinti aktyvistus su demokratine santvarka ir pilietine visuomene Jungtinėse Valstijose. Taip pat semtis patirties dalyvaujant įvairiuose aukšto lygio susitikimuose su JAV vyriausybės, miestų savivaldos ir įvairių nevyriausybinių organizacijų, aktyviai veikiančių žmogaus teisių srityje, atstovais.

„Skirtingose miestuose susipažinome su skirtingomis, būtent šiems miestams būdingomis, LGBT aktualijomis, – pasakojo Vladimiras Simonko. – Tačiau nustebino amerikiečių požiūris į jas ir įvairių sprendimo būdų paieška.”

Pasak Vladimiro Simonko, jam didelį įspūdį paliko Minesotos valstija, o ypatingai Mineapolis, kuriame lankymosi dieną vyko aktyvi agitacija už „santuokos lygybę“.

Anot Lietuvos gėjų lygos vadovo, didelį įspūdį paliko susitikimas su tarptautinių ir Lietuvoje gerai žinomų organizacijų „Human rights Watch”, „Freedom House” vadovais, kuris, anot Vladimiro Simonko, suteikė galimybę pamatyti kaip šios organizacijos dirba, kuria veiklos strategijas ir planus nacionaliniu ir tarptautiniu lygiu, kaip šios organizacijos sugeba siekti savo tikslų vykdant įvairias nacionalines kampanijas.

Kelionė iš rytų į vakarų pakrantę

Kelionės pjūvis – iš sostinės Vašingtono į vakarus – nuo vienos pakrantės rytuose iki kitos pakrantės vakaruose, anot  pašnekovo, nesukėlė didesnių rūpesčių, tačiau skirtumai tarp miestų įgyvendinant LGBT teises – didžiuliai.

Pasak Vladimiro Simonko, jam didelį įspūdį paliko Minesotos valstija, o ypatingai Mineapolis, kuriame lankymosi dieną vyko aktyvi agitacija už „santuokos lygybę” (angl. Marriage equality). Šios lygybės oponentai pateikė valstijos Konstitucijos pataisas, mėginančias įtvirtinti, esą diskriminacinę nuostatą, kad santuoka galima tik tarp vyro ir moters.

LGBT aktyvistų lozungas šioje valstijose – „pasakyk „ne” šiai nelygybei”. Įdomiausia tai,   pasak Vladimiro Simonko, kad pasakydami „ne” piliečiai išreiškia savo valią už santuokos lygiateisiškumą, o ne atvirkščiai.

„Lankėmės agitaciniame centre, kuriame pamačiau kaip dirba vedini idėjos savanoriai. Agituodami telefonu balsuoti už santuokos lygybę referendume, kuris vyks kartu su JAV prezidento rinkimais, šie telefoninio pokalbio metu valstijos gyventojus mėgina įtikinti referendume remti santuokos lygybės idėją”, – pasakojo neslepiantis susižavėjimo Vladimiras Simonko.

LGBT aktyvistai Miniapolyje aplankė keletą mokyklų, susipažino su priekabiavimo mokyklose problemos sprendimo būdais. Didžiausią įspūdį, anot pašnekovo, paliko nusižudžiusio vaiko, prie kurio buvo priekabiaujama mokykloje dėl esą jo kitokios lytinės orientacijos, mama. Tammy Aaberg, šiuo metu žinoma akcijos prieš priekabiavimą mokyklose aktyvistė, įkūrusi savo vardo fondą ir važinėjanti po JAV mokyklas. 

ES sunkiai įgyvendinamos direktyvos – JAV pagarba darbuotojams ir lygybė

„Lankydamiesi Minesotos korporacijoje „General Mills”, kurioje lygiateisiškumo ir LGBT lygybės principai įrašyti į korporacijos strategines gaires, supratome koks svarbus pilietiškumas, apie kurį lietuviai labai dažnai pamiršta”, – atsidūsta Lietuvos gėjų lygos vadovas.

Europos sąjungoje priimamos direktyvos, kurios itin sunkiai įgyvendinamos ne tik Lietuvoje, bet ir Europos Sąjungos valstybėse, o štai, anot pašnekovo, Jungtinėse Valstijose esą vyrauja pagarba žmogui ir lygiateisiškumas.

„Nuskridę į Teksasą, mes negalėjome patikėti itin dideliu kontrastu: nešiojantys skrybėles vyrai, dideli visureigiai. Pasijutome tarytum pabuvoję vesterne”, – apie savo įspūdžius  šioje valstijoje pasakojo Vladimiras Simonko, tačiau užsiminė, kad vyrai su skrybėlėmis puikūs šokėjai gėjų baruose.

„Dalase pajutome, ką reiškia būti tikru homoseksualiu kaubojumi. Apsilankėme viename garsiausių gėjų klubų, pretenduojančiu būti bene geriausiu klubu visoje Amerikoje. Jame kaubojai nenusiimdami skrybėlių šoka linijinius šokius. Verta pamatyti. – savo įspūdžiais iš  gėjų klubo dalijosi Lietuvos gėjų lygos vadovas, – Didžiausią įspūdį paliko gėjų porų šokiai. Pamatęs šį vaizdą supratau, kad istorija apie „Kuproto kalną” išties buvo tikra.”

Viešėję Jungtinėse Valstijose LGBT aktyvistai, susitiko su režisieriumi Robertu Camina’u, sukūrusiu filmą „Raid of the Rainbow Lounge”, apie gėjų baro Jungtinėse Valstijose pogromą. Filme įamžinti galimai neteisėti policijos veiksmai, sukėlę itin didelį visuomenės pasipriešinimą.

„Mes buvome susitikę su šio filmo herojumi – policijos vadovu, kurio požiūris į LGBT asmenis  po šio filmo pasikeitė, evoliucionavo”,  – susitikimą su filmo herojumi prisiminė Vladimiras Simonko.

Po šio, esą neteisėto, pareigūnų reido, policijoje buvo sukurta nauja darbo vieta darbuotojui, ryšiams su LGBT bendruomene palaikyti. LGBT aktyvistai paruošė mokymų kursą policijos pareigūnams, kurių metu šie buvo supažindinami su LGBT problematika, įvairiais diskriminacijos klausimais.

San Franciskas – gėjų oazė

Pasak Vladimiro Simonko, nuvykę į vakarų pakrantę – San Franciską,  jie tarsi atsidūrė pasakoje. Svečius sužavėjo ne tik nedidelis gamtos apsuptyje įsikūręs miestas, bet ir LGBT bendruomenė, jos istorija. Būtent apie šiame mieste gyvenusį, miesto savivaldoje dirbusį ir nušautą LGBT aktyvistą  – Harvey Milką, sukurtas meninis filmas, ne kartą rodytas ir Lietuvos kino teatruose.

Buvodami San Franciske, Žmogaus teisių aktyvistai, lankėsi už JAV piliečių aukas pastatytame LGBT centre. Jame veikia transseksualų bendruomenė, puikiai išvystyta aukų rinkimo veikla. Svečiai taip pat aplankė Harvey Milko istorinį rinkimų štabą ir vietą, kurioje buvo nušautas Harvey Milkas.

„San Franciskas miestas, kurį sudėtinga palikti. Jutau kad išskrisdamas iš šios oazės palikau jame dalį širdies. Tikiu, kad JAV pilietinė visuomenė supras, kad dabartinio prezidento (Barcko Obamos – aut. past.) perrinkimas suteiks daug vilčių ne tik Jungtinių Valstijų, bet ir Europos, dar konkrečiau, Lietuvos, piliečiams”, – savo kelionės po Jungtines Valstijas prisiminimais dalijosi Lietuvos gėjų lygos vadovas Vladimiras Simonko.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Neapsikentę meksikiečiai ragina į karavaną susibūrusius migrantus: „Nešdinkitės!“

Sportas

Agonijos pabaiga: Lietuvos rinktinė sutriuškinta Serbijoje

Interviu Kultūra

Filosofas Nerijus Milerius: arba draudžiame prievartą, arba eksponuojame ją nekritiškai

Gazas

15min renka Lietuvos verslo automobilį: 7 pagrindiniai pretendentai

15min iš Maskvos 24sek

Pokštais su Šaru apsikeitęs CSKA generolas įvertino „Žalgirio“ pokyčius

„Eurolygos diena“: „Žalgirio“ kelyje dar nenugalėta CSKA su M.Jordano krikštasūniu (2/4)

Pasaulis kišenėje

Kelionė Vietname: kaip autobuso keleiviai elgiasi su kelyje sutikta gyvate

Vardai

Donatui Montvydui pozavusios žmonos Veronikos nuotrauka – tarsi nuo viršelio: „Jis turi gerą akį“

Gyvenimas

Mes lygūs. Vizažistas Darius Galankovas: „Makiažas nėra moterų privilegija“

Verslas

Londone planuojamas išskirtinės architektūros dangoraižis

15min recenzija Kultūra

Žvilgsnio imunitetas fotografijų parodoje „11 kelionių į Afganistaną“

„Ginčas“: Kodėl „Žalgiris“ pralaimi namie ir nemeta tritaškių?

Vardai

Sukvietęs draugus Žilvinas Grigaitis pristatė savo kūrybos šaukštelius

Prie Pakso buvo...

Gyvi regionai

Klaipėdoje Audrius Bružas pasijuto it dūzgiančiame avilyje

Verslas

Konkursas „Už darnią plėtrą“: duona „kvepiantys“ daugiabučiai Žirmūnuose

Vardai

Buvęs Paris Hilton vaikinas nori susigrąžinti dviejų milijonų dolerių vertės sužadėtuvių žiedą

Aktualu

Jogailaičių kulinarinis paveldas, arba Kaip Jogaila rengėsi lašiniais atsigavėti

Gyvenimas

Perspėja: reklamose „stebuklingai“ padedantys vaistai gali sugadinti sveikatą

Aktualu

D.Trumpas simboliškai suteikė malonę dviem Padėkos dienos kalakutams

Naujienos

Aktualu

Neapsikentę meksikiečiai ragina į karavaną susibūrusius migrantus: „Nešdinkitės!“

Sportas

Agonijos pabaiga: Lietuvos rinktinė sutriuškinta Serbijoje

Interviu Kultūra

Filosofas Nerijus Milerius: arba draudžiame prievartą, arba eksponuojame ją nekritiškai

Gazas

15min renka Lietuvos verslo automobilį: 7 pagrindiniai pretendentai

15min iš Maskvos 24sek

Pokštais su Šaru apsikeitęs CSKA generolas įvertino „Žalgirio“ pokyčius

Aktualu

Jogailaičių kulinarinis paveldas, arba Kaip Jogaila rengėsi lašiniais atsigavėti

Gyvenimas

Perspėja: reklamose „stebuklingai“ padedantys vaistai gali sugadinti sveikatą

Aktualu

D.Trumpas simboliškai suteikė malonę dviem Padėkos dienos kalakutams

Aktualu

Prie mokytojų streiko jungiasi ir dvi Kėdainių mokyklos

Aktualu

Lietuvos vadovai vieningi – dažnai gendančiu „Spartan“ orlaiviu skraidyti nenori

24sek

Nuostabus vakaras: su trigubu dubliu flirtavęs M.Kalnietis vedė ASVEL į pergalę

Gyvenimas

Psichologas: 7 žingsniai, padėsiantys atrasti laiko sau net tada, kai tai atrodo neįmanoma

Sportas

Jautrus olando gestas sužavėjo pasaulį – po įvarčio guodė teisėją

Sportas

E.Jankausko asistentas apie serbus: „Neabejojame, kad jie nori įmušti greitą įvartį“

Tik 15min Gazas

Renkame Lietuvos Šimtmečio automobilį: išbandėme „Volga“ GAZ 21, vadintą rykliu

Verslas

Seimas tęs diskusijas dėl PVM lengvatų malkoms ir laikraščiams, paramą būstui ir elektromobiliams išpeikė

Gazas

Automobilis pervažoje: kodėl vis dar nutinka nelaimingų atsitikimų ir kaip jų išvengti?

Maistas

Įvertinimas Neapolio picerijoms – iš 15min apžvalgininkų rankų

Aktualu

Dėl LGL bendruomenę įžeidusio lankstinuko kreipėsi į Generalinę prokuratūrą ir VDAI

Kultūra

Mirė aktorė Birutė Raubaitė

Vardai

Ypatingos

07:48
07:40

Gera keliauti kartu

Sveikata

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie 15min