Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuvos hidrometeorologai ramina: ozono sluoksnis virš mūsų galvų nesuplonėjęs

Suomijos meteorologijos instituto pateiktoje diagramoje matyti, kad Lietuva patenka į didžiausios ozono skylės zoną.
ava.fmi.fi / Suomijos meteorologijos instituto pateiktoje diagramoje matyti, kad Lietuva patenka į didžiausios ozono skylės zoną.
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Lietuvos hidrometeorologai ramina gyventojus, kad apsauginis ozono sluoksnis virš Lietuvos nėra suplonėjęs ir atitinka normą.

Pasaulinė meteorologijos organizacija vakar pranešė, kad ozono sluoksnis virš Arkties regiono per pastaruosius kelis mėnesius rekordiškai suplonėjo. Pateikiamame žemėlapyje matyti, kad į labiausiai suplonėjusio ozono sluoksnio zoną patenka ir Lietuva.

Žemėlapį-diagramą pagal kovo 30 dienos duomenis sudarė Suomijos meteorologijos institutas.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT) Klimatologijos skyriaus vedėja dr. Audronė Galvonaitė teigia, kad ozono sluoksnis yra matuojamas Kaune. Naujausiais duomenimis, skelbiamo 40 proc. suplonėjimo mūsų šalyje nėra.

„Kovo mėnesio 27 dienos duomenimis, užregistruotas faktinis ozono sluoksnis yra 375 (Dobsono vienetai – aut. past.), tai yra maždaug 99 proc. normos. Taip kad čia tikrai nieko nėra. Tas svyravimas vyksta normos ribose“, – 15min.lt sakė A.Galvonaitė.

Pasak jos, ozono sluoksnio svyravimas labiausiai priklauso nuo trijų dalykų: šalčio, saulės ir stratosferoje esančių cheminių medžiagų.

Lietuvoje tikrai nėra to 40 proc. suplonėjimo, tegul žmonės nusiramina ir ramiai gyvena, – sakė A.Galvonaitė.Ozono sluoksnio svyravimai vyksta nuolat, Šiaurės pusrutulyje išskiriami du etapai: žiemos ir pavasario. Žiemos etapo metu didžiausią įtaką turi cheminės medžiagos, pavasario – saulės grąža. Tokie svyravimai vyksta ir Pietų pusrutulyje.

„Svyravimai vyksta ir jie vyks. Pasaulinė meteorologijos organizacija nuolat, kiekvieną sezoną skelbia tokią informaciją. Ir aš ją pastoviai gaunu, kadangi esu vienas iš kontaktinių tarnybos asmenų su šia organizacija. Ir vakar ją gavau. Ji tiesiog pateikia konkrečius duomenis. Jei juos stebėtumėte pastoviai, o ne pribėgdami, jūs matytumėte, kad ozono sluoksnis nuolat tai suplonėja, tai pastorėja“, – kalbėjo LHMT atstovė.

Tuo pačiu ji ramino, kad net jei ozono sluoksnis būtų suplonėjęs, šiuo metu tai didelės įtakos žmonių sveikatai neturėtų, kadangi dangus virš Lietuvos dažnai būna apsiniaukęs. „Kiek mes dabar tos saulės turime? Vasarą, kada ozono sluoksnis suplonėja ir yra labai karštos, saulėtos dienos, tada žmonėms tikrai reikėtų pasisaugoti. Tada prasiskverbia daugiau ultravioletinių spindulių ir žmogus gali turėti rimtų odos, akių problemų. Dabar gi dangus apsiniaukęs“, – aiškino A.Galvonaitė.

Aplinkos ministerijos Visuomenės informavimo ir švietimo skyrius 15min.lt informavo, kad ozono sluoksnio pokyčių stebėjimas yra patikėtas LHMT, todėl jie negalintys situacijos komentuoti. Ministerija atsakinga tik už teisinį reglamentavimą – duomenų rinkimą, komunikaciją su kitomis Europos bei pasaulio institucijomis ir kt.

Žemės atmosferoje esantis ozono sluoksnis it skydas saugo gyvus organizmus nuo kenksmingų ultravioletinių spindulių, pasiekiančių mus iš kosmoso. Pagrindinis tokių spindulių šaltinis – Saulė. Šie spinduliai yra viena iš odos vėžio ir kataraktos priežasčių. Jie taip pat gali susilpninti žmonių imuninę sistemą.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min