Dabar populiaru
Publikuota: 2018 balandžio 25d. 08:00

Lietuvos ir Lenkijos ekonomikos forume po mirties bus pagerbtas Lechas Kaczynskis

Valdas Adamkus ir Lechas Kaczynskis
Džojos Barysaitės nuotr. / Alma Adamkienė, Lechas Kaczynskis, Maria Kaczynska ir Valdas Adamkus

Valdovų rūmuose dvi dienas vyksta pirmasis Lietuvos ir Lenkijos ekonomikos forumas „Strateginė partnerystė“, kurio atidarymo akcentu taps paroda „Lenkijos prezidentas Lechas Kaczynskis ir Lietuva prezidento Valdo Adamkaus akimis“ ir L.Kaczynskio kaip 100-mečio dialogo žmogaus apdovanojimas. Forumo diskusijose laukiama žinomų Lietuvos ir Lenkijos verslininkų, visuomenės veikėjų, politikų.

Toks Lietuvos ir Lenkijos ekonomikos forumas organizuojamas pirmą kartą. Kaip sako Jerzy Giedroyco forumo valdybos pirmininkas, vienas ir renginio organizatorių Alvydas Nikžentaitis, šio forumo idėja kilo įvertinus Lietuvos geopolitinę situaciją.

Kad politikai nesąmonių nedarytų

Kuo valstybės glaudžiau susijusios tarpusavyje, tuo mažesni šansai, kad politikai dėl vienokių ar kitokių priežasčių ryšis daryti kokias nesąmones, – sakė A.Nikžentaitis.

„Anksčiau pasakymas, kad Lenkija yra Lietuvos vartai į Europą, buvo labiau retorinis. Bet jeigu kalbame apie elektros tinklų sinchronizavimą, susisiekimą geležinkeliu ar autostrada su kitomis Europos Sąjungos šalimis, tai Lenkija, be abejonės, mums yra svarbiausias partneris. Vien jau dėl šitų dalykų yra verta, kad tiek įvairių verslo įmonių atstovai, atsakingi už tokius projektus, tiek politikai susitiktų dažniau ir kalbėtųsi. Valstybė visą laiką turi savus prioritetus, o tokių forumų tikslas yra dar kartą priminti apie šių projektų svarbą dvišaliams santykiams“, – dar prieš forumą 15min sakė prof. A.Nikžentaitis.

Jis taip pat pabrėžė, kad šiuo metu Lietuva ir Lenkija išgyvena santykių pagerėjimą, tačiau nereikėtų pamiršti ir pamokų, kaip greitai geri santykiai gali pablogėti.

„Mums reikia ieškoti kuo daugiau lobistų, kad šie santykiai nepablogėtų. Patys geriausi lobistai yra valstybių ekonominiai interesai – kuo valstybės glaudžiau susijusios tarpusavyje, tuo mažesni šansai, kad politikai dėl vienokių ar kitokių priežasčių ryšis daryti kokias nesąmones“, – kalbėjo A.Nikžentaitis.

Dar vienas svarbus dalykas, kaip pažymėjo profesorius, yra tas, kad valstybė ekonomiškai vystosi tada, kai yra partnerystė tarp tų, kurie kuria pridėtinę vertę, ir tų, kurie valdo valstybę. Jeigu čia iškyla tam tikras nesusikalbėjimas, kenčia visa visuomenė.

Paroda ir apdovanojimai

Forumas vyks dvi dienas. Pirmąją pradės parodos „Lenkijos prezidentas Lechas Kaczynskis ir Lietuva prezidento Valdo Adamkaus akimis“ atidarymas. Šioje parodoje – nuotraukos ir ištraukos iš V.Adamkaus dienoraščių, kuriose minimas 2010 metais lėktuvo katastrofoje netoli Smolensko pakeliui į Katynės žudynių minėjimą tragiškai žuvęs Lenkijos vadovas.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Tradicinė Jerzy Giedroyco apdovanojimų statulėlė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Tradicinė Jerzy Giedroyco apdovanojimų statulėlė

Lietuvos Respublikos prezidentas V.Adamkus 1998–2009 m. yra pavadinęs auksiniu dešimtmečiu Lietuvos ir Lenkijos santykiuose.

„Prezidentui Valdui Adamkui baigus antrąją kadenciją prezidento posto, o prezidentui Lechui Kaczynskiui žuvus Smolensko katastrofoje suvokėme, ko netekome. Dėl to ši paroda mums leidžia prisiminti tuos nuostabius dvišalius santykius, naujai įvertinti prezidento Lecho Kaczynskio nuopelnus Lietuvai. Apie tai kalbėti atėjo tinkamas laikas. 2018 m. Vilniuje vėl po ilgos pertraukos susitiko Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė ir Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda. Yra daug kitų ženklų, kad prezidentų V.Adamkaus ir L.Kaczynskio iniciatyvos bus tęsiamos. Jų sukurta Lietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimo strategija veikia“, – rašoma parodos anotacijoje.

L.Kaczynskui skirtas ir pagrindinis J.Giedroyco forumo apdovanojimas – L.Kaczynskis po mirties bus pagerbtas kaip „100-mečio dialogo žmogus“. Anot A.Nikžentaičio, šis pasirinkimas tikrai nėra atsitiktinis.

„Šitas verslo forumas yra pirmasis, bet jo organizavimas būtų neįmanomas, jeigu santykiai tarp Lietuvos ir Lenkijos būtų blogi. Darant tokį dalyką pirmą kartą, labai svarbu atsigręžti į tam tikras tradicijas ir tiesiog surasti tas jas, kad atsiremdami galėtume plėtoti tą bendradarbiavimą. Jeigu kalbėsime apie tokius dalykus kaip energetinė industrija ar apskritai ekonominė diplomatija, tai tradicijos pradėti pagrindinius projektus, kurie dabar vieni juda greičiau, kiti lėčiau, sukurtos V.Adamkaus ir L.Kaczynsko valdymo laikotarpiu“, – sakė profesorius.

Kiti J.Giedroyco apdovanojimai – „100-mečio investicija“ atitenka įmonei „Orlen Lietuva“, o apdovanojimas už veiklą kultūros ir mokslo srityje – profesoriui Henrykui Samsonowicziui. Šie apdovanojimai susieti ir su abiejų šalių Nepriklausomybės atgavimo šimtmečių minėjimu.

Dvi diskusijų dienos

Forumo metu laukiama apie 300 svečių, tarp kurių – aukšti abiejų šalių politikai, verslo įmonių vadovai ir atstovai. Renginį sveikinimo kalba pradėjo premjeras Saulius Skvernelis, Lenkijos ministro pirmininko Mateuszo Morawieckio vardu sveikinimo kalbą sakė ministras Michalas Dworczykas, Lenkijos Ministrų tarybos pirmininko kanceliarijos vadovas.

Pirmoji trečiadienio diskusijų sesija skirta verslui ir valstybei – kaip Lenkija ir Lietuva kuria aplinką verslo plėtrai, antroji – verslo sąlygoms Lietuvoje ir Lenkijoje, jų privalumams ir trūkumams, gerajai patirčiai. Trečiojoje sesijoje bus kalbama apie kibernetinį saugumą.

Ketvirtadienį bus kalbama apie energetiką, transportą ir logistiką bei imigracijos ir demografijos tendencijos darbo rinkoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Prezidentūra teisinasi dėl atšauktos kelionės į Latviją: mašina spėję nebūtume

Vardai

15min studijoje – Ilona Balsytė: apie „Muzikos galią“, teatro žaidimus ir „Keistuolius“

Aktualu

Badaujantys kaliniai jau pradėjo žalotis, bet jie sulaukė palaikymo iš laisvės

Aktualu

LSDP kandidato į prezidentus varžytuves laimi V.Andriukaitis

Sportas

„Skrieja kamuolys“: šaltis Bukarešte, ateitis Tautų lygos D divizione, anglai, vokiečiai ir VAR „Premier“ lygoje

Geriausios mėgėjų panoramos – „EPSON International Pano Awards“ nugalėtojos

Kultūra

Artūras Tereškinas: Meilės pažadų simfonija

Aktualu

Alytaus meras V.Grigaravičius antros kadencijos nesieks

Gazas

Žurnalistas V.Milius sieks rekordo: elektromobiliu „Hyundai Kona“ skries į pajūrį

Maistas

Salotos su žuvimi pasotins, bet neapsunkins: 12 pasiūlymų pietums ar vakarienei

Gyvenimas

Apokalipsės belaukiant: ką būtina žinoti apie antibiotikus

Aktualu

Kandidatas į Vilniaus merus V.Navickas pristatė rinkimų programą: siūlo dviejų lygių savivaldą

Vardai

Niujorką netikėtai įsimylėję Ugnė Galadauskaitė ir Marius Siparis susuko nuotaikingą kelionės video

Pasaulis kišenėje

Audra Tenerifėje: gigantiškos bangos plovė daugiaaukščio balkonus

Sportas

Julija Jefimova ir Marija Šarapova pateko tarp seksualiausių Rusijos moterų

Mokslas.IT

Kinijos „dirbtinė Saulė“ įkaitinta iki 100 milijonų laipsnių

Vardai

Monika Šalčiūtė bušido turnyruose dirba nuo 17 metų: „Aš čia – kaip „Victoria's Secret“ angelas“

Aktualu

Dėl J.Khashoggi nužudymo 18 Saudo Arabijos piliečių uždrausta atvykti į Šengeno zoną

Gyvenimas

Nepageidaujamos reakcijos į vaistą gali pasireikšti ir po daugelio metų

Multimedija

Didžiausia pasaulyje atostogų būsto nuomos paieškos sistema

Naujienos

Vardai

Ypatingos

07:48
07:40

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie 15min