Dabar populiaru
Publikuota: 2011 gegužės 14d. 12:04

Lietuvos jūrų muziejuje – pažintis su jūros kiaule

Jūros kiaulė dar vadinama mažuoju banginiu.
Alfonso Mažūno nuotr. / Jūros kiaulė dar vadinama mažuoju banginiu.

Tarptautinė Baltijos jūros kiaulės diena pažymima kiekvienais metais trečiąjį gegužės sekmadienį, šia proga jau devintą kartą Jūrų muziejus kviečia visuomenę susipažinti su mažaisiais banginiais ir pasigrožėti moksleivių piešinių paroda.

Jūrų muziejuje lankė Klaipėdos Adomo Brako dailės mokyklos moksleiviai, kurie edukacinio užsiėmimo metu sužinojo, koks gi yra tas paslaptingas Baltijos gyventojas juokingu pavadinimu – jūros kiaulė. Savo mintis, impresijas, susijusias su šiuo gyvūnu, jūra, jos ekologija, vaikai išsakė meniniais darbais: piešiniais ir tūriniais objektais. Iš šių darbelių muziejininkai suorganizavo parodą.

Į muziejuje atidarytą parodą kviečiami visi lankytojai.

Baltijos jūros kiaulės diena buvo pradėta minėti Lietuvos jūrų muziejui įsitraukus į Tarptautinę ASCOBANS (Agreement on the Conservation of Small Cetaceans of the Baltic and North Seas) organizaciją, kurios tikslas – išsaugoti mažuosius banginius Baltijos ir Šiaurės jūrose. ASCOBANS susitarimas pasirašytas 1991 metais, remiant Laukinių gyvūnų migruojančių rūšių globos konvencijai (Bonos Konvencijai). Daug kam dar šiandien sunku patikėti, kad šis gyvūnas gyvena šalia mūsų – Baltijos jūroje.

Kiekvienais metais muziejus ieško būdų, kaip patraukti visuomenės dėmesį ir išradingai pateikti informaciją apie šį, Lietuvoje dar mažai žinomą, jūros gyvūną. Užpernai buvo rengiamas seminaras ir jūros kiaulyčių nuotraukų paroda, taip per panašių pavadinimų žaismą akcentuojant šių gyvūnų skirtumus. Pernai akcijos „Apkabink jūros kiaulę“ metu, 1700 žmonių sustoję grandinėle pavaizdavo pajūryje Baltijos jūros kiaulės figūrą.

Jūros kaulės paplitusios daugiausia Šiaurės jūroje ir vakarinėje Baltijos dalyje, tačiau praeityje buvo įprastos ir prie mūsų krantų. Tarpukario metais jos neretai pakliūdavo į žvejų tinklus, būdavo stebimos nuo Palangos tilto.

Iki pat 2001 metų apie jas nieko nebuvo žinoma. Anot muziejaus biologo Sauliaus Karaliaus, 2001 metų balandžio 29 dieną gautas sensacingas pranešimas, kad Melnragėje žvejai sugavo nedidelį delfinuką. Kaip vėliau paaiškėjo, tai buvo 22 kg svėręs jaunas jūros kiaulės patinukas, naktį pakliuvęs ir žuvęs tinkluose.

 2003 metų vasario 22 dieną Lietuvos ekonominėje zonoje 70 m gylyje, traluojant buvo sugauta stambi jūros kiaulės patelė, svėrusi net 60 kilogramų.
 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min