Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuvos kaliniai gali prarasti aukso gyslą, pataisos namuose montuojama speciali įranga

Pasivaikščiojimas po Lukiškių kalėjimą
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Pasivaikščiojimas po Lukiškių kalėjimą
Šaltinis: 15min
0
A A

Lengvatikius telefonu mulkinantys ir iš jų pinigus viliojantys kaliniai kyla į kovą prieš įkalinimo įstaigose montuojamą įrangą, kuri blokuoja mobilųjį ryšį.

Apie mobiliojo ryšio blokavimą šalies pataisos namuose pradėta kalbėti prieš kelerius metus, šeštadienį rašo „Lietuvos rytas“.

2007–aisiais tokia įranga buvo sumontuota Marijampolės pataisos namuose – pirmoji Lietuvoje ir viena pirmųjų Europoje.

Bet jau po pirmųjų bandymų šios įrangos teko atsisakyti.Mat Marijampolės pataisos namai yra prie pat gyvenamųjų namų bei įvairių įstaigų. Tad įranga trikdė ryšį aplinkiniams, sukėlė marijampoliečių pasipiktinimą.

Tada blokavimo sistema iš Marijampolės buvo perkelta į Pravieniškių pataisos namus, kur veikia iki šiol.

Kalinių protestas dėl ryšio blokavimo įrangos

Prieš kelias dienas Marijampolės pataisos namuose buvo sumontuoti du nauji ryšį slopinantys įrenginiai, kainuojantys 24 tūkstančius litų.

Jie trikdo ryšį nedidelėje teritorijoje, veikimo laukas neišplinta už įkalinimo įstaigos ribų.

„Slopintuvų antenos priima bangas, tačiau jų neišleidžia”, – pareigūnai populiariai paaiškino įrangos veikimo principą.

Mobilųjį ryšį blokuojanti įranga artimiausiu metu pradės veikti ir Alytaus pataisos namuose. Neseniai jų gyventojai buvo paskelbę bado streiką – tikino, kad ši įranga kenkia sveikatai.

Tačiau prieš pradedant naudoti įrangą buvo atlikta šių prietaisų poveikio aplinkai bei žmogaus sveikatai patikra, gauti leidimai iš Ryšių reguliavimo tarnybos bei Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos.

Sistema buvo pripažinta tinkama naudoti ir nekelianti pavojaus kalinamų asmenų bei įstaigos personalo sveikatai.

Iš pirmo žvilgsnio atokiame Marijampolės pataisos namų teritorijos kampe pastatyta blokavimo įranga primena nevykusį koplytstulpį.

Giliai į žemę įkastas gelžbetonio stulpas, ant jo kelių metrų aukštyje styro metaliniai strypai, virš jų – spygliuotos vielos raizginiai, uždengti metaliniu stogeliu, pačioje viršūnėje – metalu apsaugoti slopintuvai.

Įrangą saugo signalizacija, o stulpą stebi penkios vaizdo kameros.

Telefonų gauna įvairiais būdais

Per devynis šių metų mėnesius Marijampolės pataisos namų pareigūnai iš nuteistųjų atėmė 347 telefonus.

Telefonų kaliniams parūpina ir į pasimatymus atvykstantys artimieji. Jų atsivežtą maistą bei daiktus bagažo kontrolės rentgeno prietaisu tikrinantys pareigūnai telefonų, įkroviklių ir jų antgalių aptinka konservų dėžutėse, vandens filtruose, šlepetėse, higienos priemonėse, net kačių ėdalo pakuotėse. Viena moteris mobilųjį telefoną slėpė lyties organuose.

Ne visi nuteistieji yra sukčiai

Marijampolės pataisos namų direktorius Tadas Klusevičius paneigė visuomenėje susiformavusią nuomonę, kad visi nuteistieji, turintys ryšio priemones, užsiima aferomis.

„Sukčiauja tik labai nedidelė dalis. Dauguma nuteistųjų mobiliaisiais bendrauja su artimais žmonėmis.

Mes skatiname socialinius ryšius, tačiau tik teisėtais būdais. Pataisos namuose yra taksofonas, kuriuo nuteistieji gali skambinti savo lėšomis”, – teigė T.Klusevičius. Sukčiauja tik labai nedidelė dalis. Dauguma nuteistųjų mobiliaisiais bendrauja su artimais žmonėmis.

Aptikto telefono savininką nustatyti labai sunku.

„Nebent užklumpame su ryšio priemone. Kartą vienas nuteistasis, matyt, kalbėdamasis su artimaisiais, užsnūdo su telefonu rankoje. Jį pažadino kratą darantys pareigūnai”, – pasakojo Z.Kunca.

Kybartų pataisos namuose kalintis alytiškis telefoną slėpdavo svetimoje lovoje. Tačiau tikrasis savininkas buvo demaskuotas – mat telefone saugojo savo žmonos bei aferas laisvėje padėjusio vykdyti nepilnamečio nuotraukas.

Už telefoninį sukčiavimą Marijampolėje buvo nuteisti penki kaliniai. Pareigūnai pastebėjo, kad bausmės jų visiškai negąsdina, padarytų tūkstantinių žalų aukoms jie nė nemano atlyginti.

Kol mobiliojo ryšio aparatūra įrenginėjama, kaliniai toliau sėkmingai medžioja aukas.Trisdešimtmetis Nerijus P. iš Marijampolės pataisos namų įtariamas išviliojęs pinigų ne iš vieno kauniečio.

Trečiadienį Kauno Žaliakalnio policijos pareigūnai jį patraukė atsakomybėn už sukčiavimą.

Policininku arba šeimos nariu senyvo amžiaus žmonėms prisistatydavęs sukčius pinigų paimti siųsdavo laisvėje jo signalo laukdavusią 23 metų bedarbę Brigitą D.

Pastaruoju metu Kaune, be Brigitos D., buvo sulaikyti dar du sukčių pasiuntiniai – kvaišalų mėgėja 30–metė Inga L. ir 20–metis Deivydas V. Trijulė dirbo skirtingiems kaliniams.
Sučiupti telefoninius sukčius pavyksta retai – maždaug vieną iš dešimties.

Policija iki šiol negali surasti aferistų, kuriems devynerių metų kaunietis prieš porą savaičių atidavė tėvų santaupas – 27 tūkst. litų.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Kalėjimas
Parašykite atsiliepimą apie 15min