TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuvos kariai turėjo informacijos apie Čagčarane esantį savižudį, tačiau negalėjo nuspėti, kad jis susisprogdins prie stovyklos vartų (nuotraukos)

Lietuvos karys Čagčarano oro uoste
Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr. / Lietuvos karys Čagčarano oro uoste
Šaltinis: 15min
0
A A

Lietuvos kariuomenės vadovai teigia, kad mūsų kariai Afganistane turėjo informacijos, jog Goro provincijos sostinėje Čagčarane gali būti pasirodę sprogdintojų. Tačiau nuspėti, kad savižudžio išpuolis bus įvykdytas prie stovyklos vartų, pasak kariškių, buvo sunku. Kol kas taip pat neaišku, kodėl išoriškai Lietuvos karių stovyklą saugantys Afganistano policininkai savižudžio nesustabdė.

Kaip jau skelbta, trečiadienį apie 8.24 val. Lietuvos laiku priešais Lietuvos karių stovyklos vartus susiprogdino savižudis. Lietuvos kariai nenukentėjo, vienintėlė išpuolio auka – savižudis.

Trečiadienį po pietų Lietuvos kariuomenės Jungtinio štabo viršininkas brigados generolas Algis Vaičeliūnas, pats trečiadienio naktį grįžęs į Lietuvą iš Goro provincijos, sakė, kad įvykio aplinkybės dar tiriamos. Pasak A.Vaičeliūno, Provincijos atkūrimo grupės (PAG) stovykla saugoma dviem žiedais. Pirmas žiedas yra išorinis, jį saugo Afganistano policija. PAG viduje saugo mūsų šalies apsaugos kuopos kariai.

„Trečiadienio rytą nuo Čagčarano pusės pro išorinį žiedą įsiveržė savižudis. Jis garsiai rėkė, kad susisprogdins, jei nebus įleistas į stovyklą. Jis išgąsdino vietos policininkus, šie atbėgo prie mūsų vartų ir perspėjo žodžiu, kad veržiasi savižudis. Mūsų kariai įleido į stovyklą policininkus, o prie vartų priartėjus savižudžiui iššovė išspėjamąjį šūvį į viršų. Po šūvio savižudis susiprogdino“, – įvykių seką atkūrė generolas A.Vaičeliūnas.

Pasak Jungtinio štabo viršininko, išpuolis nebuvo netikėtas. Lietuvos kariai turėjo informacijos, kad Čagčarano mieste gali būti savižudžių. Tai buvo bendro darbo su vietos saugumo struktūromis rezultatas. Išpuolio laukta, tačiau nuspėti, kad išpuolis bus surengtas prie stovyklos, buvo sunku. Pasak A.Vaičeliūno, kariai tinkamai reagavo ir grėsmė buvo neutralizuota.

„Šiandien atsakyti į klausimą, kodėl išorinio žiedo apsaugą vykdantys policininkai nesustabdė savižudžio, dar negaliu. Tai tiriama. Tačiau yra kol kas nepatvirtintos informacijos, kad savižudis buvo ginkluotas pistoletu ir galimai šaudė. Kodėl Afganistano policija neatsakė šūviais į jį, sunku pasakyti, nors Afganistano policininkai ginkluoti automatais. Gerai bent tiek, kad jie atbėgo iki mūsų karių ir perspėjo“, – sakė generolas.

Pasak A.Vaičeliūno, situacija Gore šiuo metu yra gana sudėtinga. Tai susitikimuose su ISAF (Tarptautinės saugumo pajėgos – red. past.) vadovais ir Afganistano gynybos ministru akcentavo ir Afganistane apsilankiusi krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė.

„Vykdama namo iš Afganistano gavau labai konkrečius ministrės nurodymus, ką mes turime padaryti, kad mūsų kariai jaustųsi saugiau, kad situacija Čagčarane keistųsi. Jau šiandien (trečiadienį – red. past.) nuo 8 val. Jungtiniame štabe lankėsi kariuomenės vadas, su juo mes diskutavome, ką dar galima padaryti, kad situacija pagerėtų. Visų pirma priemonių turi imtis ir ISAF vadovybė. Vakarų regiono vadavietė turėtų skirti pajėgų, galinčių sustabdyti tuos išpuolius prieš PAG karius. Nes PAG karių misija yra nešti taiką, o ne kariauti. Mes taip pat svarstėme, kaip būtų galima sustiprinti mūsų karių saugumą savo pajėgomis. Tačiau konkrečių sprendimų dar nėra priimta, nes savarankiškai ir vieni priimti sprendimų mes negalime. Atrodo, kad pajėgų turime, tačiau yra ISAF vadovybės apribojimai“, – sakė A.Vaičeliūnas.

Daug ką Lietuvos kariai gali atlikti tik su vietos policijos pagalba. Po Čagčarano policijos pareigūno išpuolio prieš mūsų du karius Lietuvos pusė ėmėsi priemonių, kad į šaudžiusio policininko paieškas būtų įtraukta ir vietos policija. Deja, šios priemonės buvo nesėkmingos.

„Todėl krašto apsaugos ministrė išreiškė didelį susirūpinimą dėl Goro provincijos policijos vadovo patikimumo. Mūsų kariai visiškai gali užtikrinti savo ir civilių saugumą tiek, kiek to reikalaujama. Tačiau reikia suprasti, kad išpuoliai yra tokie, nuo kurių neįmanoma visiškai apsisaugoti. Jeigu prisiminsime prieš dvi dienas įvykusį oro uosto sprogdinimą, taip pat išpuolį prieš mūsų du karius miesto centre, tai darosi aišku, kad šimtu procentų nuo tokių išpuolių apsisaugoti mes negalime“, – situacijos negražino generolas.

Jungtinio štabo viršininkas teigia, kad vietos gyventojai yra nustebę dėl pablogėjusios situacijos ir didelė dalis gyventojų reiškia nepasitenkimą dėl to. Nepasitenkinimą ir, deja, baimę.

„Didžioji dalis gyventojų supranta, kad tai yra taiki misija, kad mes rūpinamės jų gerove. Tačiau, aišku, yra dalis gyventojų, kurie nepageidauja, kad mes ten būtume, žiūri į mus priešiškai ir galbūt tyliai remia tai, ką mes išgyvenome pastarąjį mėnesį“, – sako generolas A.Vaičeliūnas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min