Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2014 spalio 13d. 13:46 , atnaujinta: 2014 spalio 13d. 14:50

Lietuvos kariuomenė kuria greitojo reagavimo pajėgas Rusijos hibridinio karo atvejui

Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas ir Lietuvos kariuomenės vadas, generolas majoras Jonas Vytautas Žukas
KAM/Alfredo Pliadžio nuotr. / Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas ir Lietuvos kariuomenės vadas, generolas majoras Jonas Vytautas Žukas

Lietuvos kariuomenė pradėjo rengtis hibridiniam karui, kurį šiuo metu Rusija vykdo Ukrainoje. Bus sukurtos greitojo reagavimo pajėgos, kurios per kelias valandas galės greitai užgesinti ginkluotus pasipriešinimo židinius. Nuo kitų karių jie skirsis tuo, kad galės veikti netgi taikos metu.

Svarbiausia naujųjų pajėgų užduotis – labai greitai sureaguoti į ginkluotus incidentus, kurie kelia grėsmę mūsų valstybės saugumui.

Kita ypatybė – kariai tai galės daryti taikos metu, dar nepaskelbus karo padėties. Tarkime, jeigu kokiame nors Lietuvos regione kiltų rimtų konfliktų, neteisėtai būtų kertama valstybės siena arba Rusijos diversantai bandytų išsilaipinti iš civilinio lėktuvo.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Juozas Olekas ir Jonas Vytautas Žukas
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Juozas Olekas ir Jonas Vytautas Žukas

Lietuvoje nuolat budės daugiau nei 2,5 tūkst. labai gerai parengtų karių, kurie per labai trumpą laiką galės atsidurti konflikto vietoje, likviduoti agresijos židinius ir kitiems kariuomenės padaliniams suteiks laiko pasiruošti.

Teigiama, kad tokių karių reagavimo į agresiją laikas būtų nuo 2 iki 24 val. 

Teigiama, kad tokių karių reagavimo į agresiją laikas būtų nuo 2 iki 24 val. 

Kiek greitojo reagavimo pajėgos turėtų atsilaikyti? Toks terminas nebus nustatytas. Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas sako, kad „tiek, kiek reikės“.  

Lietuvos kariuomenės vadas, generolas majoras Jonas Vytautas Žukas sako, kad pasipriešinimo laiką labai sunku nustatyti, nes tai priklauso nuo konkrečios situacijos.

Lietuvoje nuolat budės daugiau nei 2,5 tūkst. labai gerai parengtų karių, kurie per labai trumpą laiką galės atsidurti konflikto vietoje, likviduoti agresijos židinius ir kitiems kariuomenės padaliniams suteiks laiko pasiruošti.

Išskirtinis padalinys – jau kuriamas

Politikas J.Olekas pripažino, kad toks padalinys jau yra kuriamas.

Greitojo reagavimo pajėgos bus sukurtos ne iš naujų karių, bet iš jau esamų – bus perkelti etatai iš Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo mechanizuotojo pėstininkų bataliono ir iš Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų bataliono.

Taip pat bus prijungti Specialiųjų operacijų pajėgų eskadronai, kurių vienas nuolat budės su greitojo reagavimo pajėgomis. Teigiama, kad bus įtraukiamos ir Karinės oro pajėgos.

Problema – įtikinti politikus

Tačiau tai dar tik pradžia. Reikės keisti įstatymus, o tai reiškia, kad pirmasis greitojo reagavimo pajėgų mūšis įvyks Seime – politikai turės suteikti daugiau galių kariuomenei veikti taikos metu.

„Norime, kad kariuomenė būtų ne statistas, bet galėtų panaudoti visą galią, kai valstybei kyla pavojus taikos metu“, – aiškino J.Olekas.

Norime, kad kariuomenė būtų ne statistas, bet galėtų panaudoti visą galią, kai valstybei kyla pavojus taikos metu, – aiškino J.Olekas.

Krašto apsaugos ministras jau užregistravo įstatymo pataisas, kuriomis siūlo suteikti šalies prezidentui įgaliojimus panaudoti kariuomenę tiesiogiai reaguojant į incidentus ir ginkluotus valstybės sienos pažeidimus dar taikos metu - karo stovis bus paskelbtas ne visoje valstybėje, bet teritorijoje, kurioje užfiksuoti incidentai. Būtent ten ir veiks naujasis padalinys.

Pavyzdžiui, siūloma naudoti karius stabdant civilinius lėktuvus, komercinius laivus, gaudant sienos pažeidėjus ir panašiai.

Šiuo metu tokią funkciją atlieka Vidaus reikalų ministerijai pavaldžios jėgos struktūros. Kariuomenė gali veikti tik tada, kai įvedama karo padėtis.

„Ukrainos patirtis rodo, kad saugumo situacija smarkiai keičiasi. Ir šiandien ten nėra karinės padėties, vykdoma antiteroristinė operacija, kuriai vadovauja ne gynybos ministras, bet vidaus reikalų ministras“, – apie problemą sakė J.Olekas.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Juozas Olekas
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Juozas Olekas

Kalbėdamas apie dabartinę saugumo situaciją pasaulyje, jis kelis kartus pabrėžė, kad Ukrainoje vykdomas hibridinis karas, kuris yra nestandartinis, todėl reikia nestandartinių reagavimo įrankių.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min